• yrväder

    Sytråden spinner vidare - Grön rulle

    Här samlas alla sömnadsintresserade, proffs eller totala nybörjare, oavsett vad vi syr. Av någon anledning blir det en hel del barnkläder.
    Alla är välkomna in med tips, idéer, frågor, ge och få inspiration eller bara visa upp sina alster!

    UFO = Unfinished Objects, alltså saker som vi av någon anledning inte blir klara med och inte små flygande tefat som man kanske skulle tro

    Tygbutiker:
    www.stoffochstil.se
    www.gittes.se
    www.textilonnet.se
    www.jonic-textil.se (klicka i Med moms)
    www.sykompaniet.se/
    www.e-slojd.se
    www.jofotex.se
    www.tygvaruhuset.se/
    www.mg-tyger.se
    www.michas-stoffecke.de
    www.lapplisa.se/index.html Lapptäcken och färdiga paket med tyg och mönster
    www.textilboden.se Gardiner, handdukar och barntyger
    www.hantverksbodenvenditor.se Tyger för lapptäcken eller annat
    www.medsols.se/index.html Ekologiska tyger
    www.fabricshack.com/
    www.reprodepot.com/
    www.fairmonkey.se/
    www.tygpyssling.se/ säljer Hilcos tyger
    www.neanobelle.se/ säljer Hilcos tyger

    Mönsterlänkar:
    www.sleepingbaby.net/jan/Baby/index.html
    www.ottobredesign.com
    www.trollunge.com

    Övrigt:
    www.minanamnband.se Beställ egna namnlappar

    Våra syskontrådar:
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m30770274.html
    Gamla tråden - turkos färg

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m29773028.html
    Här finns tips om bra syaffärer att besöka om du har vägarna förbi! Berätta gärna om dina egna smultronställen här!

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m30951802.html
    Här kan man skriva vilken/vilka symaskiner man har och lätt hitta någon att fråga om man har funderingar.

    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m30479667.html
    Samlad blogglista!

    familjeliv.se/Forum-11-240/m25435662.html
    Bildtråd. Tyvärr kan bara plusmedlemmar lägga in bilder på sina alster här men alla kan kika och låta sig inspireras!

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m28462872.html Kanintygsalster. Lägg in bilder på eller länkar till det du sytt i jnydesigns kanintyg.

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m29773028.html Syaffärstråden. Lägg gärna till ditt favoritställe om det inte redan finns med!

    Typ etsy fast på svenska:
    www.hemmagjort.se/
    hantverksmarknad.se/

    Välkomna!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-08-23 10:29
    ny blogglista

    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m35507310.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-09 08:12
    sytokig.forum24.se/

  • Svar på tråden Sytråden spinner vidare - Grön rulle
  • fante

    Gobli: Jag har inte heller hittat någon användning för mina 90-nålar Kan man använda dem i icke-trikå?

  • GOBLIgobli
    Cirrus skrev 2008-07-18 10:41:41 följande:
    Näe tänk om man kunde använda 90-nålarna till något. Jag har en packe efter ett felköp
    Kom faktiskt på ett användningsområde trots allt, fleece! Där blir det inga hål iaf.
  • GOBLIgobli
    fante skrev 2008-07-18 11:15:55 följande:
    Gobli: Jag har inte heller hittat någon användning för mina 90-nålar Kan man använda dem i icke-trikå?
    Nja, de kan bete sig som en nål med dålig udd, alltså dra med sig vävtrådar till undersidan, om du förstår hur jag menar.
  • mamma på vift

    Har uppdaterat i bloggen!!

    Idag ska jag sy mitt första plagg i kanintyget Det ska bli ett par muddbyxor till grodan! En mössa kanske slinker med oxå


    *Mamma till 1 prins och 1 groda*
  • sarahl

    är det någon här som ha r vägarna förbi ett ikea och kan tänka sig att handla lite tyger och skicka till gotland???

  • fante

    sarahl: Jag kan tänka mig hjälpa till men du vill säkert hellre ha någon i Sverige som gör det

  • Kyssen
    GOBLIgobli skrev 2008-07-18 09:55:21 följande:
    Haha, det gjorde mina ugglor också för jag ger samma behandling. Riktigt gravida blev de. Det har ju stötts och blötts ang. vilken storlek på nålar att använda till trikå. Efter mitt senaste rockande kom jag då fram till följande; 90-stretchnålrna åker i nålcontainern för jag kan för allt inte förstå vad man kan ha dem till! Det blev hål samtliga interlocker jag testade, de är för grova helt enkelt.Satte dem i overlocken ska tilläggas och sen drog jag ordentligt vid sömmarna och visst, där sprang maskorna! Någon som har annan åsikt om dessa nålar?
    Samma här, novis som man var i början så kollade jag inte vilka nålar som satt i min overlock vid leverans, utan sydde glatt i både ugglor och kaniner. Till min stora sorg har jag därmed en uggletröja hemma som knappt går att använda längre - efter några tvättar och omgångar i torktumlaren så är det nu så stora hål efter nålarna att sömmen snart kommer att släppa.. Har bytt till 70 nålar nu men kan fortfarande tycka att det blir hål i just uggletyget, någon som upplevt samma sak? Finns det tunnare än 70 till overlock??
  • Cirrus

    Jag tror att det är en 75-nål som jag oftast syr men och den har fungerar på alla dessa mönstrade trikåer men blev en katastrof på ugglorna. Hua... Jag har inte sytt i ugglor sen dess

    Blir det bra med en 70-stretchnål då?

  • Kyssen
    sarahl skrev 2008-07-18 11:26:17 följande:
    är det någon här som ha r vägarna förbi ett ikea och kan tänka sig att handla lite tyger och skicka till gotland???
    Jag bor hyfsat nära ett IKEA.. har du bråttom att få det nu i dagarna så kan jag nog tyvärr inte - men om du kan tänka dig att vänta någon vecka så kan jag hjälpa dig.
Svar på tråden Sytråden spinner vidare - Grön rulle