• yrväder

    Sytråden spinner vidare - Grön rulle

    Här samlas alla sömnadsintresserade, proffs eller totala nybörjare, oavsett vad vi syr. Av någon anledning blir det en hel del barnkläder.
    Alla är välkomna in med tips, idéer, frågor, ge och få inspiration eller bara visa upp sina alster!

    UFO = Unfinished Objects, alltså saker som vi av någon anledning inte blir klara med och inte små flygande tefat som man kanske skulle tro

    Tygbutiker:
    www.stoffochstil.se
    www.gittes.se
    www.textilonnet.se
    www.jonic-textil.se (klicka i Med moms)
    www.sykompaniet.se/
    www.e-slojd.se
    www.jofotex.se
    www.tygvaruhuset.se/
    www.mg-tyger.se
    www.michas-stoffecke.de
    www.lapplisa.se/index.html Lapptäcken och färdiga paket med tyg och mönster
    www.textilboden.se Gardiner, handdukar och barntyger
    www.hantverksbodenvenditor.se Tyger för lapptäcken eller annat
    www.medsols.se/index.html Ekologiska tyger
    www.fabricshack.com/
    www.reprodepot.com/
    www.fairmonkey.se/
    www.tygpyssling.se/ säljer Hilcos tyger
    www.neanobelle.se/ säljer Hilcos tyger

    Mönsterlänkar:
    www.sleepingbaby.net/jan/Baby/index.html
    www.ottobredesign.com
    www.trollunge.com

    Övrigt:
    www.minanamnband.se Beställ egna namnlappar

    Våra syskontrådar:
    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m30770274.html
    Gamla tråden - turkos färg

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m29773028.html
    Här finns tips om bra syaffärer att besöka om du har vägarna förbi! Berätta gärna om dina egna smultronställen här!

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m30951802.html
    Här kan man skriva vilken/vilka symaskiner man har och lätt hitta någon att fråga om man har funderingar.

    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m30479667.html
    Samlad blogglista!

    familjeliv.se/Forum-11-240/m25435662.html
    Bildtråd. Tyvärr kan bara plusmedlemmar lägga in bilder på sina alster här men alla kan kika och låta sig inspireras!

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m28462872.html Kanintygsalster. Lägg in bilder på eller länkar till det du sytt i jnydesigns kanintyg.

    www.familjeliv.se/Forum-11-240/m29773028.html Syaffärstråden. Lägg gärna till ditt favoritställe om det inte redan finns med!

    Typ etsy fast på svenska:
    www.hemmagjort.se/
    hantverksmarknad.se/

    Välkomna!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-08-23 10:29
    ny blogglista

    www.familjeliv.se/Forum-5-155/m35507310.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2008-09-09 08:12
    sytokig.forum24.se/

  • Svar på tråden Sytråden spinner vidare - Grön rulle
  • Caeruleus
    Muppsan skrev 2008-09-06 18:13:28 följande:
    Någon som vet vart man kan hitta ett mönster/beskrivning på en blöjautomat?Sedan skulle jag vilja ha lite tips på vad man kan sy till bebisar?  Jag har noll fantasi just nu, så det enda jag kommer på är kläder - men det är redan överfullt i garderoben innan bebis ankomst så jag vill göra något annat... Men kommer inte på vad!
    Håller på att läsa igen alla inlägg sen igår så du kanske redan har fått svar på din fråga. Om inte så har Gecko en beskrivning i sin blogg den 27e augusti.
  • angelofthedevil

    Har någon här inne sytt en vagnspåse? Borde ju finnas någon.
    Skulle hemskt gärna vilja se en bild på en iaf.


    *Älskade underbara unge vad skulle jag gjort utan dig?*
  • Caeruleus

    Idag har jag fyllt på tygförådet, tjohoo. Följande blev det..
    muddar i lite olika färger
    vitt och blått bastyg
    vitt tyg med blå löv på
    ett knallrosa med svarta helikoptrar
    och till sist blårandigt tyg.

    Imorgon lär jag inte hinna sy något men på måndag sååå . Brukar ni vara duktiga och tvätta allat tyger innan ni börjar sy?

  • Pillan81
    Caeruleus skrev 2008-09-06 21:13:31 följande:
    Idag har jag fyllt på tygförådet, tjohoo. Följande blev det..muddar i lite olika färgervitt och blått bastygvitt tyg med blå löv påett knallrosa med svarta helikoptraroch till sist blårandigt tyg.Imorgon lär jag inte hinna sy något men på måndag sååå . Brukar ni vara duktiga och tvätta allat tyger innan ni börjar sy?
    Tvättar alltid innan så man slipper tråkiga övveraskningar sen
  • Pillan81
    Caeruleus skrev 2008-09-06 21:21:38 följande:
    Sant...lika bra att jag gör det. Antar att du kör utan tvättmedel?!
    Både med tvättmedel och sköljmedel. Kör i 60 grader och sedan i tumlaren. Då har det fått så mycket stryk man kan ge det
  • Tygtiiger
    Caeruleus skrev 2008-09-06 21:21:38 följande:
    Sant...lika bra att jag gör det. Antar att du kör utan tvättmedel?!
    Jag kör med en liten dos tvättmedel men inget sköljmedel. Nya tyger är ofta preparerade med olika kemikalier för att vara lättare att sy i (apretur) och det vill jag helst ha ur. Alltid trevligt att veta om skiten fäller/bleks INNAN man sytt något snyggt också...
  • angelofthedevil
    angelofthedevil skrev 2008-09-06 21:07:35 följande:
    Har någon här inne sytt en vagnspåse? Borde ju finnas någon. Skulle hemskt gärna vilja se en bild på en iaf.
    Jag hitta en blogg som de fanns i....
    *Älskade underbara unge vad skulle jag gjort utan dig?*
  • angelofthedevil

    Vart kan man få tag på mönster till en dagisväska?
    Inboxa gärna om ni själva har det.


    *Älskade underbara unge vad skulle jag gjort utan dig?*
  • Caeruleus
    Pillan81 skrev 2008-09-06 21:27:44 följande:
    Både med tvättmedel och sköljmedel. Kör i 60 grader och sedan i tumlaren. Då har det fått så mycket stryk man kan ge det
    Hmm och jag som laddat första maskinen 40grader och utan varken tvätt- eller sköljmedel . Men om jag kör dem i torktumlaren så får de ju sig en dos "stryk" iallafall
Svar på tråden Sytråden spinner vidare - Grön rulle