Inlägg från: Mayjel |Visa alla inlägg
  • Mayjel

    Lektråd- Vad gjorde Du ????

    Lyssnade på lite olika låtar från årets Eurovision Song Contest. 

    Estlands bidrag var rena mardrömmen för mig som mår så dåligt av kaffe. Dumt också att göra reklam för specifika produkter i en sådan tävling. Opassande. Men han steppade ju lite fint där iallafall. 

  • Mayjel

    Renade vatten igen, tvättade, åt middag, spelade Pokemon. Skönt med en innedag igen. Kallt och frostigt ute. 

  • Mayjel

    Provade min nyinköpta kattmyntaspray.  Vet inte riktigt om den funkade.

    Sprayade på fingrar och handflata och lät grannkatten lukta lite. Hon slängde sig på marken och åmade runt sig på rygg en 5-6 gånger. Trodde att doften gjorde katter mer keliga och kärleksfulla men det här verkade ge mer av ett kortvarigt rus av nåt slag. 

  • Mayjel
    Blond tjej skrev 2025-02-22 20:33:14 följande:
    Katter får en stund som kan liknas med extas när dom dom in andas doften av kattmynta 🐈

    Ja, detta verkar stämma. Provade att spraya en liten puff nere på byxbenets ända idag och en annan grannkatt (hane) kom fram, nosade lite och började slicka på byxan. Lite olika reaktioner där. 


    Kanske ingen bra idé att ta med sig sprayen när man går på kattcafé då. Borde nog ha läst på lite bättre.

  • Mayjel
    Blond tjej skrev 2025-02-22 21:08:44 följande:
    Katterna blir lika tokiga i klösbrädan när den är ny för dom slickar och rullar sig på den om den innehåller kattmynta. 
    Om du vill locka med dig katterna så kan du ha med dig myntan på kattcafét 

    Ok. Kanske ska ta med en liten leksaksboll eller nåt annat i tyg till att spraya kattmyntan på då. 


    Bättre de sätter klorna i en leksak än i mina byxor 😆

  • Mayjel
    Blond tjej skrev 2025-02-22 21:29:37 följande:
    Det kan du ju göra för då bryr dom sig nog bara om bollen.

    Det är det för det gör ju ont som attan när dom sätter som mycket vassa klorna  i benen 
    Kanske är det inte meningen att man ska spraya på sin hand heller då. För att undvika kärleksbett Solig

    Innan jag satte mig här så fönstershoppade jag paraplyer.

    Fick en smärre chock då jag hittade ett som kostade 10 000 kr. Sen när jag gick in på sidan för en närmare titt så fick jag se att denna summa gällde för 25 paraplyn av den sorten. Ca 400 kr styck och minimiantal för beställning var just 25 stycken.

    Lite märkligt kan jag tycka men får väl söka vidare. Det kan ju bli en regnig vår. 
  • Mayjel

    Promenerade bort 150 kcal i lägenheten, ringde mamma, diskade, torkade och bäddade sängen.
    Lite sötsaker i belöning blev det efteråt i form av Delicatos kanelbullekaka och creme brulee (billiga puddingar från Lidl Solig). 

    Har skurit upp lite jordgubbar och lagt i kastrull tillsammans med druvläsk och lite citronsyra. Ska snart göra sylt igen. Så gott med egengjord sylt. 

  • Mayjel
    Nandez skrev 2025-02-24 21:47:43 följande:
    Det var många paraplyer, lite mer än man behöver. Kanske presenterSolig
    Ja, eller en företagsgrej kanske. Eftersom man var tvungen att beställa så många. Gissar att det var något slags grossistföretagssida man var inne på.

    Hittade tillslut ett fint paraply med både vind och UV-skydd inne på CDON. Bra butik med många paraplyer att välja mellan Skrattande
  • Mayjel

    Var ute och sorterade mina sopor och hälsade sedan på en ljuvligt söt hankatt på granngården. Man känner sig så uppskattad av keliga, kärleksfulla katter som bara vill stryka sig mot en hela tiden HjärtaKatt Hade kunnat stanna där hela dagen om det inte vore för alla dagliga sysslor man måste ta itu med.

    Beställde nyss ett par plommonlila skinnybyxor från Cellbes. Blir fina att bära nu på våren, lite tunnare än vinterbyxor och svalare. 

  • Mayjel
    Nandez skrev 2025-03-04 22:25:16 följande:
    🐈🐱😀
    Möttes av ännu en söt hankattgranne nu vid tillbakakomst. En gräddvit långhårig sak, tror han är en mix av helig birma och ragdoll. Sprayade lite kattmynta på en tunn pinne och han blev som tokig för ett ögonblick. Slängde sig på rygg och började nafsa på pinnen mellan sina tassar, som om han var förälskad i den Solig

    Så himla gulligt när de ålar runt på marken och har sig. De gillar doften som det verkar. Passade på att klappa hans silkeslena päls samtidigt. 
Svar på tråden Lektråd- Vad gjorde Du ????