Bag in box-drickande
Hur snabbt tömmer ni en bag in box (obs! Själv alltså, inte delat på typ 10 pers).?
Hur snabbt tömmer ni en bag in box (obs! Själv alltså, inte delat på typ 10 pers).?
typ, från start till stopp. på en kväll, själv. lika bra så funderar man inte på vin sen på ett par dagar
Anonym skrev 2008-12-18 22:49:58 följande:
max med 10 dagar i mellen
Oj det lät inte särskilt nyttigt. Har de alkoholproblem? 1 1/2 liter vin var är ju skitmycket. Så mycket vatten eller cola orkar man ju inte ens dricka på en kväll. Vin mår man ju illa av om man dricker för mycket. Två vinare hade jag aldrig klarat.
blir ni fulla på en eller tvä vinare?
Menar du allvar? 3 liter på en kväll. Ursäkta om jag inte tror dig. ![]()
klart det går att dricka en box på en kväll, eller en flaska stark sprit på två timmar o sen starta nästa dag som inget ting bara man lägger sig tidigt.
Anonym skrev 2008-12-18 23:04:33 följande:
halv? trodde det var för själv.
Jag hinner inte dricka upp en box innan den "gått ut". Det tar mer än sex veckor, mao.
Vet inte om mitt svar gör dig lugnare, TS. Här lyckas jag och maken oftast knappt "tömma" en b-i-b innan den går ut, så skulle jag försöka mig på en sådan själv... Där svara jag samma som Stoffe76.
2-3 dagar... sen är den finito! 1-2 dagar om jag ligger på.
Skulle tro att jag dricker ca 4,5 liter vin per vecka :-/
Anonym (utvandrare) skrev 2009-01-14 22:14:18 följande:
nu är ju inte jag en vinfantast, men älskar öl. Och jag dricker ca 3 st varannan kväll i veckan efter jobbet, till maten o framför tvn. Sen till helgen brukar jag o sambon sjunga singstar o dricka till då blir det säkert en 8 öl var, en flarra vin att dela på o nån konjak.
men då är det fest hela natten oxå.
Låter som du bör dra ner en hel del.
Anonym (utvandrare) skrev 2009-01-14 22:14:18 följande:
Det tar någon vecka att tömma en 3 liters box. Om jag är själv då vill säga
Annars kan det gå undan ![]()
Jag tror att de flesta som dricker mycket är väldigt medvetna om det....innerst inne.
Vi är också medvetna om att det är inte så bra.
Anonym skrev 2008-12-18 22:55:31 följande: