k girl skrev 2009-08-22 08:59:42 följande:
För att vara vansinnigt OT (för Micke, även om tråden ligger i kategorin kost/motion torde det väl ändå framgå av trådstarten att den inte handlar om makaroner vs övervikt?) så: nej visst, det är inte den optimala kosten om man inte vill gå ner i vikt. Men jag betvivlar att en nypa socker i de mjölkstuvade makaronerna gör någon större skillnad på vågen, när man som jag äter mjölkstuvade makaroner (och köttbullar för övrigt) kanske en gång varannan-var tredje månad. Och bara för att man kryddar med socker i en maträtt innebär det inte att man har socker på precis allt. Du drar väldigt höga växlar på väldigt lite information i en tråd som inte ens har med saken att göra.
Klart det inte gör någon skillnad för en person som äter det var tredje månad det säger väl sig själv.
Jag kan ju inte annat än utgå från mig själv och min egen omgivning, på min fd arbetsplats var 5 koppar kaffe/te med ett söckerrör i varje kopp (det klassiska från selecta) om dagen vanligt.
Sedan att det var samma visa i resten av livsstilen var ofta förekommande då människor med ett starkt sötsug gärna faller för det ofta.
Då återkommer det varje dag i många rätter, skillnaden är ju bara att det är olika mat från dag till dag men sockret är detsamma och då spelar det en väldigt stor roll oavsett vad man försöker intala sig.
Men nu abdikerar jag som viktigpetter och låter er diskutera stuvade makaroner ifred.
//M