• Svar på tråden Idol-2009
  • Mara

    THEA och Grodan skrev 2009-09-30 23:10:55 följande:


    Erik och Rabih (heter han så?) gick vidare.
    ok
  • vadskajaghetadå

    erik, var det den unga killen som sjöng asbra?

  • MammaMiia88
    sannispannisen skrev 2009-09-30 23:20:32 följande:
    erik, var det den unga killen som sjöng asbra?
    jupp
  • Poulain

    Haha jag har inte tillräckligt med simultanförmåga för att titta på Idol och skriva här samtidigt. Möjligtvis i reklampausen kanske. Jag vill inte störa mig själv mitt i Idol

    Jag tyckte att Rabih och Erik skulle gå vidare, det var ju tur att de gjorde det. Patrik var tråkig, Rasmus HADE verkligen wailkalas som Laila sa. Men han sjunger bra annars. Carl valde helt fel låt och var tråkig och hattig, Rabih och Erik var bra. Men jag gillade inte Eriks låt, tror han skulle gjort bättre ifrån sig och berört ännu mer om han hade valt någon annan låt.

    Men jag har egentligen bara en favorit i Idol, och det är Calle. Jag är kär i honom. Mariette och Erik är också ganska bra, så det vore skam om de inte kom långt. De andra har jag inte bildat så bra uppfattning om ännu.

    Godnatt nu, jag kanske ska försöka skriva i morgon samtidigt som jag tittar på Idol
    Ska bli kul att se Tove och Camilla i morgon.

  • vadskajaghetadå
    Poulain skrev 2009-09-30 23:53:16 följande:
    Haha jag har inte tillräckligt med simultanförmåga för att titta på Idol och skriva här samtidigt. Möjligtvis i reklampausen kanske. Jag vill inte störa mig själv mitt i Idol Jag tyckte att Rabih och Erik skulle gå vidare, det var ju tur att de gjorde det. Patrik var tråkig, Rasmus HADE verkligen wailkalas som Laila sa. Men han sjunger bra annars. Carl valde helt fel låt och var tråkig och hattig, Rabih och Erik var bra. Men jag gillade inte Eriks låt, tror han skulle gjort bättre ifrån sig och berört ännu mer om han hade valt någon annan låt.Men jag har egentligen bara en favorit i Idol, och det är Calle. Jag är kär i honom. Mariette och Erik är också ganska bra, så det vore skam om de inte kom långt. De andra har jag inte bildat så bra uppfattning om ännu.Godnatt nu, jag kanske ska försöka skriva i morgon samtidigt som jag tittar på Idol Ska bli kul att se Tove och Camilla i morgon.
    åhh calle..är det den söta killen som sjöng acdc i förrgår?

    så gryyyymt charmig och ser sååå mysig ut.

    ha ha jag brukar verkligen inte kommentera killar på det viset, men han har verkligen nåt.
  • vadskajaghetadå

    tove är ju också bara för söt.

  • MammaMiia88
    Poulain skrev 2009-09-30 23:53:16 följande:
    Haha jag har inte tillräckligt med simultanförmåga för att titta på Idol och skriva här samtidigt. Möjligtvis i reklampausen kanske. Jag vill inte störa mig själv mitt i Idol Jag tyckte att Rabih och Erik skulle gå vidare, det var ju tur att de gjorde det. Patrik var tråkig, Rasmus HADE verkligen wailkalas som Laila sa. Men han sjunger bra annars. Carl valde helt fel låt och var tråkig och hattig, Rabih och Erik var bra. Men jag gillade inte Eriks låt, tror han skulle gjort bättre ifrån sig och berört ännu mer om han hade valt någon annan låt. Men jag har egentligen bara en favorit i Idol, och det är Calle. Jag är kär i honom. Mariette och Erik är också ganska bra, så det vore skam om de inte kom långt. De andra har jag inte bildat så bra uppfattning om ännu. Godnatt nu, jag kanske ska försöka skriva i morgon samtidigt som jag tittar på Idol Ska bli kul att se Tove och Camilla i morgon.
    jaså du är kär i calle? ;-D ska jag göra dig svartsjuk??..mohahahahaha :D haha
  • Lilla storasyster

    Erik var grym... honom gillar jag. Men det var riktigt tråkigt att inte Rasmus gick vidare. Nu hoppas jag på att juryn väljer honom!

  • Thaleya

    ÅÅÅÅÅH Jag är så ledsen!!!!!!!!!!!!!

    Rasmus var grym!!!!!!!! Jag tror det är första gången jag inte hållt med juryn faktiskt, jag tyckte att hans röst förde något nytt till den uttjatade låten och att han verkligen gjorde en egen version av en redan bra låt. Gillad reagge influens ljudet.

    Om Svenska folket hade varit smart så hade de vetat att juryn kommer att ta med Erik eller Rabih ändå så svenska folket hade kunnat rösta vidare Rasmus, nu känns det sådär halvkört för Rasmus.

    Jaja men Bäst är ju ändå Erik, han kommer att vinna hela skiten. Jag gillade han redan första året han var med i Idol. Jävligt chramig och jävulskt bra låtval den här gången, otippat men bra!

    Toppen består av:
    Erik
    Rasmus
    Clara
    Erika
    Calle
    Moa

    Riktigt bra:
    Mariette
    Rabih
    Sen var de nog fler men minns inte nu.

    Jag har inte tagit med de andra som inte sjungit ännu, vill se hur det går för dem först.