Velour skrev 2010-02-16 22:01:29 följande:
Egentligen...Men man kanske inte kan göra slut ändå, innan man har fått det bekräftat att det verkligen har hänt nåt. Visst att man kanske får skämmas lite för att man har snokat, men vissa kan inte ta ett steg innan de fått det svart på vitt. Det är ju så subjektivt det där.Hade min kille snokat så kanske jag inte hade tyckt att det var kul, men jag skulle inte göra slut med honom eller så. Jag skulle lugna ner honom och på alla sätt övertyga honom att jag är pålitlig. Han kanske har haft det struligt i andra förhållanden och haft svårt att hantera det. Men går det så långt som att han aldrig kommer att lita på mig, ja då är det bye bye.
Men om du hela tiden ska gå i ett förhållande och vara orolig för att din partner ska vara otrogen, misstro honom så fort det är något eller inte lita på honom. Vad är det då för mening med det förhållandet?
Du mår ju bara dåligt själv genom att hela tiden gå runt och vara orolig. Bättre att tänka att den dagen smällen kommer så fine, då tar vi den då.
Jag vet inte, för mig är tilliten bland det vitkigaste i ett förhållande, utan den så kan det vara. Jag skulle inte kunna leva med någon som inte litade på mig.