Tråddödare forts....
Velour skrev 2010-03-14 21:58:26 följande:
Usch, har hittills varit på två begravningar och jag har nog aldrig gråtit så här mycket i hela mitt liv. En var en gammal person så det var naturligt. Den andra var en kille i 20-årsåldern som hade hängt sig själv. Fy fasiken vilken sorglig och hemsk stämning det var på den begravningenär ganska inställd på att mina morföräldrar inte har långt kvar, men man kommer ju bli jätteledsen ändå.
jobbigt med den unga killen.
alldeles för många unga som mår dåligt och inte orkar leva, ännu ett tecken på att vården inte har tillräckligt med resurser.
just när det är unga människor känns det så onödigt, orättvist.
den senaste begravningen jag var på var för några år sen, för en elev som tagit livet av sig. tjejen gick i min mentorklass och den klassen kommer jag alltid av minnas pga alla saker vi delade -inklusive begravningen.