• Smultronhjärta

    Traderatråden nr 16

     http://www.emerge.se/wp-content/tradera.gif

    Tråden för oss som säljer och köper på Tradera


    Här samlas vi och diskuterar allt rörande Tradera genom att ge tips,råd och lösa problem tillsammans. Det är tillåtet att länka till sina egna auktioner men det bör hållas på en lämplig nivå.
    Ett tips är att lägga in en direktlänk på din presentation här på FL så kan de som vill ändå se dina pågående auktioner
    {#lang_emotions_sunny}
    Om ett paket skickat som brev har försvunnit så kan en anmälan till pts göras
    e-tjanster.pts.se/Asb/ - man kan även ringa 08-6785500

    Det finns en Facebookgrupp också
    www.facebook.com/group.php

    Här finns en nicklista
    www.familjeliv.se/Bloggar-3-47/b120819.html

    När man säljer på Tradera kan man skicka grejer via Posten,via Schenker,DHL och Bussgods. Tradera har allt som oftast en samarbete med både Schenker och DHL vilket ger rabatterade priser.

    Prolist är ett gratis verktyg som underlättar när man ska lägga ut många auktioner på gång. Finns att hämta och läsa mer om här
    www.tradera.com/help/QuestionsAndAnswers.aspx
    Väl mött!
    {#lang_emotions_flower}
    ★(¯`°?.¸ ღ♥ Max&Lova ♥ღ¸.?°¯)★
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-04-08 15:07
    Portotabell inom Sverige
    www.posten.se/c/postguideLetterDom

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-21 21:31
    Det är inte längre tillåtet att göra reklam för sina egna auktioner i tråden, inte heller att ha en sidfot där man länkar till dem!
  • Svar på tråden Traderatråden nr 16
  • piiiinkcat

    ..eller jag vet ju att det är "GUD" så jävlas med mig.. men tycker ju ändå det är lite väl taskigt....


    Molly 061216 ✲ Leonard 090519 ✲ ...å en liten ängel född 050817 (Arwen)
  • Väntarochlängtar
    piiiinkcat skrev 2010-12-09 22:16:17 följande:
    Något jag inte förstår.. alltid när jag säljer saker på T så  blir de osålda eller så går de för småsummor... men däremot när jag jag kollar på alla andra som säljer samma sak så får de jättehöga slutsummor...  Vad gör jag för fel??
    För höga utrop? "Fel" tider då auktioner går ut?
  • piiiinkcat
    Väntarochlängtar skrev 2010-12-09 22:27:32 följande:
    För höga utrop? "Fel" tider då auktioner går ut?
    Fast jag kör ju alltid med 1 kr utrop... men då går de ju för 1-3 kr också..  =( Brukar försöka få dem att gå ut någon gång mellan 19-22 typ helg eller typ runt BB / löning... tänker jag fel?
    Molly 061216 ✲ Leonard 090519 ✲ ...å en liten ängel född 050817 (Arwen)
  • paramore
    Finsmamma skrev 2010-12-09 21:51:27 följande:
    ååå så nervös. säljer en minidator på tradera. utgång 22.44 och jag är supernervös. aldrig sålt något sådant dyrt någon gång
    oo vart lite sugen faktiskt, bor i grannstaden oxå så hade kunnat hämta den ;)
    synd att man inte har nå pengar bara :P 
  • Hannaliten
    piiiinkcat skrev 2010-12-09 20:46:36 följande:
    Fan, vad besviken jag blev nu. Hade bestältl två bh set från tyska Ebay... nya och oanvändna... nu när jag mottagit dem ser jag att behåarnas märkeslappar är bortklippta eller avrivna... hur kan de då skriva att kläderna är NYA och oanvändna... eller är det bara jag som blir sneee?

    Jag har ju betalt nypris för dem så självklart blir jag ju asförbannad... tyvärr kan jag inte ett jävla ord på tyska.. så grrrrr... vet inte riktigt vad jag skall göra...

    /Diana
    Ofta är lappar avklippta eller rivna för att förhindra att de lämnas tillbaka i butik. På amerikanska Ebay är det vanligt med Victoria's Secret underkläderna. Annars hade folk köpt billigt på Ebay för att sen gå till affären och lämnat dem och då fått tillgodokvitto i butiken (på originalsumman alltså).
  • star67

    någon vill betala men hon säger det går inte jag har swed bank. någon sagt tidigare att man ska fylla 0 or men var?? 22222  042222222

  • framsteg

    Ibland undrar man hur folk tänker med frakt...


    http://www.tradera.com/supergulliga-BAMSE-BYXOR-stl-68-auktion_302736_124031727 

    http://www.tradera.com/CHOKLAD-GODIS-form-BABY-SKOR-ny-aldrig-anvand--auktion_161117_117648913

    Samma säljare på båda.

    Visst har de många auktioner ute, men 55:- med Schenker för saker som ett par små byxor i strl 68, plastformar för choklad och enstaka tidningar... Andra saker verkar de dock tänkt till på mer.

  • Mamma till Simon
    star67 skrev 2010-12-09 23:04:00 följande:
    någon vill betala men hon säger det går inte jag har swed bank. någon sagt tidigare att man ska fylla 0 or men var?? 22222  042222222
    jag brukar ofta få lägga till två nollor mellan clearingnummret och kontonummret när jag betalar till swedbank och jag har nordea
  • dicny
    framsteg skrev 2010-12-09 23:29:14 följande:

    Ibland undrar man hur folk tänker med frakt...


    www.tradera.com/supergulliga-BAMSE-BYXOR-stl-... 

    www.tradera.com/CHOKLAD-GODIS-form-BABY-SKOR-...

    Samma säljare på båda.

    Visst har de många auktioner ute, men 55:- med Schenker för saker som ett par små byxor i strl 68, plastformar för choklad och enstaka tidningar... Andra saker verkar de dock tänkt till på mer.


    Jag har handlat av henne. Vann två böcker iofs så det är ju kanske inte samma sak. Fick de skickade med posten. Tog en vecka innan jag fick vinnarmailet, men hon skickade fort iaf efter det. Men jag ser att hon börjat med vinnarmail nu så då går det ju kanske fortare. 55 kr är ju väldigt dyrt för ett par byxor. Kostar väl 24 kr med posten kan jag tänka mig.
  • dicny
    star67 skrev 2010-12-09 23:04:00 följande:
    någon vill betala men hon säger det går inte jag har swed bank. någon sagt tidigare att man ska fylla 0 or men var?? 22222  042222222
    Man brukar behöva lägga till några nollor mellan clearingnr och kontonr. Om clearingnumret börjar på 7 ska det vara totalt 11 siffror. Börjar clearingnumret på 8 ska det vara totalt 15 siffror.
Svar på tråden Traderatråden nr 16