Plus igen efter mf/ma
Cat79 skrev 2010-12-19 11:22:37 följande:
Så du har med en UJ? Ja det ska bli så mysigt att bädda ner bebis där så småningom... Letar efter en åkpåse nu med och vill ej köpa deras egna för full pris. 3 dgr kvar för dig - oj vad spännande? Några känningar, sammandragningar?
Kram på dig.
Japp, vi har en svart UJ. Köpte sittvagnen och fått låna liggkorgen av kompisar, gött att spara in en liten slant iaf. Jag fick en Lodger bunker åkpåse av en kompis vars mammas butik skulle sluta med bebisgrejer. Typ en sån här fast lite med "pojkig":
http://www.lillamirakel.se/default.aspx?main=/varumarken/lodger-easygoing-c-332-1.aspx&gclid=CPXb_uav-KUCFQGHDgodqiRxnw
Sen köpte jag en billig på nätet på rea (faktiskt det FÖRSTA jag köpte till bebisen i september tror jag) en sån här fast turkos och röd för 299:-:
http://www.babyshop.se/system/search/product.asp?id=6945&m=230&page=1&rnum=1
Det dumma är att den är så stor. Blir nog bra till nästa vinter. Haha. Går och drar i en del andra åkpåsar typ Elodie och så men det är som du säger, så dyrt! Bor i GBG och var på nåt som heter Nids 4 Kids häromdan och de hade OK åkpåsar för under 400:- enfärgade enkla. Kanske blir en sån sen också. Hehe.
Maria204: Har lite samma som du där med en bror och fru som har problem på barnfronten. Deras dotter dog i magen i v 39 för 3 år sen nu och de har inte fått egna barn efter det. Är nu fosterfamilj till två barn varav ett ser ut att få stanna på obestämd framtid.
Det var ganska jobbigt att berätta för dem och som jag skrev till Odd häromdan så sa han inte "grattis", utan "lycka till" vilket kändes helt rätt då. De har hört sig för lite om hur det är med mig men bebisprat är det inte tal om. Förståeligt. Men va skönt att det gick bra att berätta och det är bara att ge det tid!

Hoppet har ingen ifrån inte änns min önskan och tumme hållningar får ingen häller ta bort ..