Plus igen efter mf/ma
sprayflaska med vatten bredvid skötbordet borde funka...
sprayflaska med vatten bredvid skötbordet borde funka...
Kikar in en snabbis och säger hej till alla. Här är det fullt upp, vaken på nätterna och sover på dan.Blir inte såmycket tid vid datorn längre, när jag ammar har jag ofta båda armarna fulla så sitta vid datorn funkar bara då enbart en råkar vara hungrig.
Mallanis: Håller tummarna för dig och hoppas att allt ser bra ut. Jag kände knappt pojken i magen inte ens mot slutet, tyckte dock mig känna mer efter en del buffandes (svårt att avgöra pga syrran som rörde sig desto mer). Hjärtljuden var dock alltid fina men lägre än syrrans och han låg alltid kvar på samma ställe medan man kunde få "jaga" syrran med ctg dosan.
Stor kram till er alla ![]()
Kikar in för att kolla läget och vad är det jag ser
Stort grattis Odd
Så kul, va glad jag blev och alldeles tårögd
Bara ett år sedan som vi var helt förkrossade och nu sitter vi med våra små...eller små och små men ändå
Mina föddes ju också i 37+2 och är ungefär som din i storlek nu ca 7 v gamla.
Vinkar till alla väntande och nyblivna mammor här inne
Här är allt kaos men antar att det blir bättre med tiden. Småttingarna är lite gnälliga och kinkiga och dom andra två är helvilda för tillfället. Längtar till våren då man kan vara ute lite mer och längre stunder, lär göra både mamma och stora barnen gott.
Hoppas att det är bra med alla andra här inne
Kram

Havsklippan: Tänker på dig och håller tummarna. Kan inte fatta att det ska vara så svårt med sjukskrivning efter sådana saker. Jag fick tjata mig till några dagars sjukskrivning efter mitt mf i v 14. Dom tyckte att en vecka borde räcka men jag stannade hemma från den jag jag fick reda på att fostret inte längre levde men själva "förlossningen" var ju inte förrän nästan en vecka efter det. Var i alla fall inte redo att gå ich jobba sen jag heller egentligen och då var mitt ändå inte så att det på långa vägar går att jämföra med det ni var med om. Massor av kramar till er!
Vi hade bara vanliga kläder och en filt. Körde på body, byxa samt långärmad lite tjockare tröja över. Nu med dom här två kör vi vanliga kläder+mössa samt åkpåse, supersmidigt på morgonen vid dagislämning.
Jättegrattis till MCT ![]()
Kikar in och säger hej
Grattis till er som fått, tror inte att jag grattat cat 79 till exempel. Här rullar allt på men hinner inte så mycket, dom sover typ aldrig samtidigt på dan och då jag ammar är båda händerna upptagna så jag har minskat ner datatiden avsevärt.
Halkade in här och kikar runt lite *vinkar till alla jag känner igen* Är dock inte gravid utan bara nyfiken.
Många nya graviditeter verkar det som. Grattis Mct! Så du väntar tvillingar. Mina små börjar närma sig året nu.
Hoppas att det går bra för er alla och att ni får må bra! Kram
Hittade! Får se om min lama presentation blir godkänd
Mct: Jag var också yr mycket både i början och på slutet, järnvärdena var dock bra. Tyvärr var jag även illamående typ hela sista månaden och spydde så gott som varje morgon. När vi skulle in för koll pga att jag helt plötsligt mådde ännu mer illa trodde dom på bb att det var ngt virus men efter att bebisarna kom några dagar senare så försvann det direkt efter att dom plockades ut.
Önskar lycka till i alla fall och hoppas att du slipper illamåendet också ![]()
Lycka till Mct
Åhh, grattis
fånler för mig själv, längtar inte tillbaka men samtidigt kanske lite ändå
Såååå ledsen för er skull cat, helt ofattbart