• Redan47

    AVA klinik i Riga

    Decibel: det finns två kliniker i Riga repr här: ava clinic och ivf riga. Bägge kliniker är öppna med sina priser på hemsidor. Och vad som ingår. Jag tycker du självklart ska maila alla dina frågor till bägge klinikerna. Du kommer få svar.

    Fördel Riga -Sverige - ingen kö i Riga. Men anonyma donatorer i Riga , ej ersätt fr FK.

    Ang vikt- det tror jag du finner på nätet. Men det är ju vederlagt att det är fördel att komma ner i vikt vilket ivf/ÄD du än ska lyckas med. Plus när vi blir gravida är det ytterligare påfrestning på hela kroppen, hjärta lunga, leder, blodtryck osv. ÄD är ju redan risk graviditet just för havandeskapsförg risk -högt blodtryck...mm. Jag tycker det är stor monetär investering att chansa- på plus- innan en viktnedgång verkligen kommit igång. Fick tips i annan tråd på diet; npgot på. P. Minns ej nu.

  • Redan47

    Godkväll kära alla ni! Visst, nu ruvar jag igen. Gjorde kontroll VUL först för att konstatera att slemhinna var 8mm på tjockaste stället. Helt okey även om inte perfekt, men vi enad im att genomföra transfer och beställer upptining av mina blactocyter. Därefter tar jag denna gång akupunktur för att stimulera livmoder och förhindra sammandragningar samt ett Intralipid dropp, därefter transfer, som går utmärkt. Efter transfer vila och då tar jag del 2 av akupunktur behandlingen. Medicingenomgång, komplettering affärer. 1630. Klar. Avslutar min dag med att gå ut o äta en riktig middag, ja det är inte likt mig. Men det kan bero på att det blev senare än jag blivit van med. Så magen sa det var okey med middag ich jag vet med mig själv, att väl på hotellet, går jag inte ut mer ikväll!

    Imorgon inplanerat en tur med rälsbussen till kusten, för att chilla i solen. 17grad motsv vår försommar. Hormonstinn som jag är nu, känner jag mig som en isbjörn vilse i värmen! Men, det är skönt, får klä av mig.... Känner mig lite udda bland vinterkapporna!

  • Redan47

    Detta är i huvudsak en ÄD tråd. Specifika ivf frågor finns nog i andra trådar.... Du kan få mer rättvisande svar och erfarenheter. Och de svar du får från respektive klinik stämmer väl får du förutsätta.

  • Redan47

    Chikita... Jag gjorde min koniserings operation, tror den hette det, med ryggmärgsbedövning ich lite lugnande. Kan rek. Då får du åka hem när du jan kissa och stå på dina egna ben igen. Jag sov faktiskt bara, var i ett dröm töcken bara. Så ingen narkos för mig- jag blir sååååå tagen av det. Svårt att vakna.

  • Redan47

    Just, td nästa vecka. Vet inte när jag gör, Beror på logistik när jag åker upp till Nyköping den veckan. Åker till Sthlm för ett IL dropp på fredag. Vet inget, känner inte efter. Min slentrian sida säger minus... Men hoppet säger plus. Jg är ilsken konstant. Många besvikelser som ligger ackumekerat bakom den frustrationen. Mannen min måltavla, han svin trött på mig, så känns det just nu! Kram på er alla tummar!

  • Redan47
    Katt12 skrev 2015-02-02 18:55:30 följande:

    Vad roligt skade!!!

    Vilken av Riga klinikerna går ni på? Jmf just nu klinikerna men inte lätt att ta beslut. IVF Riga påstår att de har 74% success rate vid ÄD, kan det verkligen stämma..?


    Du behöver definitivt fråga vad den innebär : live-birth eller fetal-heartbeat. Och hur många försök.

    Hur stor är populationen på den statistiken? Sedan när? Dvs antal försök. ET , fet ,

    Skade: världens största grattis till ett super resultat!!! Grattis du ÄR gravid!

    Jag testar troligen på onsdag.
  • Redan47

    Frk röd - jag valde ta ett på transfer dag, fast med fördel tas en vecka före oxå..., tog en vecka senare nu och nästa efter plus isåfall. På eget initiativ men peny info o okey förstås. Köpte på kliniken med mig hem. IL är ju inget skadligt, näringslösning.

  • Redan47
    Frk Röd skrev 2015-02-03 07:34:06 följande:
    Såg på min medicinlista från Penny att jag också ska ha IL vid min nästa behandling. Kan vara intressant att veta när, och hur många IL-dropp andra tar.
    På serum kan du köpa IL 100ml påsar de har. Kostar 20Euro/st. På kliniken. Tro det eller ej men jag tog de i handbagage fick rum med mina tre stycken i en flygplastpåse... Plus hade medicinlista med mig, och isklamp. Jag Stammar vi säk kontroll att jag har mediciner ich vill visa upp... De bara ber mig bli klar att gå igenom, inget mer.

    Jag tror de är så vana vid all medicin turister... Men du får ju ta 100ml vätska med dig... Ich detta är din medicin.

    Åker du ner npgra dagar innan transfer? Så ta ett IL på serum.
Svar på tråden AVA klinik i Riga