• ungkvinna81

    AVA klinik i Riga

    Hej!

    Jag är 28 år och har efter flera blodprover och undersökningar fått diagnos förtidig Klimakterium. Innan jag fick denna diagnos fick jag prova Pergotime 2 ggr, en gång med 1 tablett och den andra gången två tabletter. Men det gav mig inga resultat{#lang_emotions_frown}. Sen gjorde jag en AMH -test som egentligen visar hur mycket ägg en kvinna har kvar i kroppen och mina resultat var under den normala gränsen. Det innebär att jag inte kan skaffa barn med mina ägg. I sverige fick jag stå i kö för en äggsdonationsbehandling och min tur är räknat till 2012. En jäkla låååång tid att vänta för ett ägg..... Min läkare på St: Göran sjukhus rekommenderade AVA klinik. 

    Jag och min man valde AVA kliniken i Riga- Lettland eftersom de har INGA köar{#lang_emotions_laughing}
    Jag åkte med min man till Riga under mars 2010 och träffade en jätte trevlig läkare. Klinken i sig var jätte fräsch och de hade jätte moderna ultraljudsapparater och professionella, hjälpsamma sjuksköterskor så jag fick en jätte bra intryck av de. Behandligen kostar 65 000 sek och de har även en möjlighet att skicka läkemedel till mig om jag vill det med DHL.

    Efter bara första mötet fick jag sätta igång med behandligen. Jag har tagit en Zoladex spruta i buken förra veckan "aj aj!{#lang_emotions_undecided}", progynon tar jag nu och innan min embryo transfer ska jag påbörja intaget av progesteronet. Räknat tid för min embro är 21 maj 2010 så det gick ganska snabbt. 

    Vi har redan valt en donator, vi fick inte se bild eller veta namn utan vi fick fylla i våra önskemål om hårfärg, ögonfärg, längd, vikt m.m. och vi fick två kandidater sedan fick vi välja en av de. All kommunikation mellan mig och kliniken i AVA sker via mejl och jag tycker att det har funkat bra man kan även riga dit om man vill.        

  • Svar på tråden AVA klinik i Riga
  • Betula74
    mammsen 2012 skrev 2013-09-06 21:11:30 följande:
    Inväntar min mens nu för att få starta syskonförsök, har väl aldrig längtat så mycket att den ska komma som nu, å de e ju klart att den då ska låta sig dröja :/ Snart två veckor sen..Vet nån av er vilken dag i menscykeln man brukar börja med medicineringen?
    Har du inte fått ett behandlingsschema av din koordinator?
  • mammsen 2012

    Nej, hon sa bara att jag skulle invänta mensen, och då skulle jag höra av mig så skulle vi dra igång. Jag har bara fått veta vilka mediciner jag kommer att behöva, så dom har jag hemma,men skulle vilja veta när i menscykeln man brukar börja ungefär..

  • lisa första försöket

    Enligt deras behandlingsschema börjar man alltid på dag 21 efter sista mens, då gör man VUL om det är ok tar man sedan sprutan efter ca sju dagar börjar man med tabletterna sedan VUL ca två veckor innan insättning. Ska göra mitt första VUL i slutet av denna vecka, tiden går så långsamt.

  • mammsen 2012

    Tack, då vet jag det :) !! Ja tiden går lååååångsamt när man väntar å längtar.Lycka till!!!

  • lisa första försöket

    Är det någon i Stockholm som har en privat gynekolog? Åker till Riga i veckan som kommer för VUL (första) vore bra att göra det andra här hemma, tar tid och kostar pengar att flyga över endast för VUL. Har ringt runt till olika privata alternativ tyvärr är de fullbokade, ringer inte upp när man lämnar meddelande mm. Annars åker jag över i början på oktober till AVA där får jag tid precis så att det passar flygtider.

  • lisa första försöket

    Åter från Riga, gjort första VUL sedan fick jag nedregleringssprutan. Som vanligt trevlig och bra bemötande av koordinater och doktor. Tyst här i tråden?

  • tessy

    hej lisa, spännande att du är på gång! Har du hittat nån privat gyn än? Jag har inte använt dem själv, men har hört att Strandklinkrn gör privata UL. Om allt annat misslyckas, ring dit! Har även hört att det finns bra gyn på mama Mia. När är ET planerat?

  • annaba

    Kul att se att några är på gång med ET och nya försök. Vi befinner ju oss i vänteperiod efter MA:t i somras och planerar för en ny omgång i slutet oktober/början november om kroppen samarbetar som den ska.

    Privata UL i Stockholm är en alltid återkommande fråga. Skriver bara kliniknamn och inga mer detaljerade uppgifter då FL ibland har synpunkter på att personer identifieras med namn - dels för att det kan uppfattas som marknadsföring, dels för att det (med all rätta) inte ska publiceras personligt identifierbara uppgifter på publika forum på Internet.

    - Strandkliniken tar emot patienter privat både för UL och provtagningar, men i alla fall i somras tog de inte emot nya patienter på grund av semester (kan säkert ha ändrats nu när hösten har gjort sitt intåg). Du betalar fulla kostnaden enligt vad jag känner till.
    -  Mama Mia på Karlavägen har läkare som är vänligt inställda till ÄD patienter, dock är väntetiden rätt lång för att komma dit - vi gjorde vår fertilitetsutredning där och fick vänta 3-4 månader på första besöket. Efter det har allt rullat på bra dock och när du väl är inne i rullorna är det smidigt med att bara kunna maila läkaren och bestämma en tid för när du behöver komma. Har hittills fått mina besök, prover och mediciner under högkostnadskydd.
    -  Det finns även en privat kvinnlig gyn i Solna - precis invid Solna Centrum - som också tar emot ÄD- och inseminations-patienter som går privat. Använde henne under sommaren då min normala gyn på Mama Mia var på semester och jag behövde få hCG-prover tagna. Har även här fått prover och besök under normala högkostnadsskyddet.

  • lisa första försöket

    Tack för alla tips, kvistar över till Riga igen i början på oktober för andra VUL åker över dagen känns tryggt. ET planerat i runt den 17 oktober.

  • callimero

    Också på g i Riga, nya AVA-kliniken. (de har även en speciell samarbetsgyn i Stockholm vet jag). Har tagit Procren i torsdags och inväntar nu mens.

Svar på tråden AVA klinik i Riga