Inlägg från: skruttnorpan |Visa alla inlägg
  • skruttnorpan

    Vi som längtar efter plus efter missfall del 3

    Tjejer, TACK FÖR ATT NI FINNS! Kommer faktiskt göra ett försök. Var lite lätt hysterisk i morse efter en natt utan sömn, men nu när alla hjärnspöken börjar blekna och jag är lite mer mig själv så känns det som en ganska rolig idé igen faktiskt Tungan ute Snacka om nåt att berätta för barnen, haha...(eller inte)

  • skruttnorpan

    Haha, skulle läst era inlägg tidigare så kunde jag ha YouTubeat det, för VILKEN SYN!!! Fy F-N vad vi har skrattat! Var galet enkelt; åkte till apoteket och fick en medicinspruta för barn, dessa är gratis, så det var bara att ta för sig! (fick med mig en liten medicinkopp och en medicinsked också om barnet skulle ha lättare att acceptera detDrömmerSkrattande
    Åkte hem och lät killen få lite egentid tillsammans med porn hub och en plastmugg...tog plats i sängen med kuddar under rumpan och samlade upp de små liven i sprutan och VIPS så var det gjort!! Det kanske är ett alternativ att satsa på när ni är för trötta för att mysa, tjejer, haha!
    Låg kvar ett bra tag efter, men tyckte att det pluttade ut en massa när jag reste mig...tycker jag iof att det gör annars också, så vem vet...det kanske fungerade Glad Hysteriskt kul i alla fall!
    Har ruggit ont i höger äggstock idag, men testet har börjat blekna lite, så igår var nog prime day...Så nu är det bara att vänta och se...

    Röntgensyrran: HERREGUUUD, vilken ängel!! Stort grattis igen och tack för att vi fick se den lilla!

  • skruttnorpan
    MCT79 skrev 2010-12-30 16:34:27 följande:
    Underbart skruttnorpan!! Vilken fantastisk sambo du har som "ställer upp" på våra galna ideér! Hahha! Jag berättade för min sambo och han tyckte inte det var ett dugg konstigt utan hade lätt gjort samma sak säger han! Bra att veta!

    Nu håller vi tummarna! Om du hade maxutslag igår så släpper ju ägget idag eller i morgon! Ni får upprepa i morgon igen!
    Japp, det står på "att göra-listan" i morrnTungan ute Var ju gratis med sprutorna, så jag tog tre, haha.
    Ja- du ser...våra grabbar är rätt sugna på att få smått de också....tror man skulle kunna få dem till ganska mycket om de trodde att det förbättrade oddsenDrömmer

    Börjar gravidkänslan komma tillbaka eller är tveksamheten kvar? Hormonerna kan väl variera lite från dag till dag, så du kanske bara hade en liten hormondipp i förmiddags?? (Hoppas...)
  • skruttnorpan
    MCT79 skrev 2010-12-30 18:55:14 följande:
    *asgarvar!!!!* När jag läste det mimmi skrev "O jättebra att ni fick både mugg o sked med... " så såg jag framför mig hur skruttnorpans sambo "matar musen"  ....  "eeen sked för mamma....."  "å eeeeen för pappa"

    Nu ska jag ta min dragna fantasi och låta er vara ifred! HAHAHAHHAHA!!
    HAHAHAHAHAHAHA! Ja, kanske vore ett bra sätt att börja träna på inför kommande bebis, hahaha!! Men fatta min min på apoteket när hon frågade om det inte var säkrast att jag tog med mig några andra alternativ om inte sprutan skulle fungera!!
    (jag)-Eh...jo...det kanske vore bra...öh....det är en kompis som skickat mig och hon sa en spruta så...
    (apotekaren)- Joo, men ta de här för säkerhets skull, skeden fungerar myyycket bättre för vissa!
    (jag)-Eehe...OK, då tar jag skeden också, hrm...
    (apotekaren) -För du är säker på att det inte är en snorsug din väninna behöver?
    (jag)-Hmm, snorsug..??
    (apotekaren)-Ja, en sugbehållare med en slang som man suger ut kråkor ur näsan på barn...
    (jag)-Jag är GANSKA övertygad om att det skulle få fel effekt...sprutan blir bra! Och skeden...och koppen. Tack för hjälpen!
    Skulle kunnat bli en GRYM fars!!
    sugarrush skrev 2010-12-30 22:50:11 följande:
    Hahaha MCT! Nu, efter några glas vin så ter sig det du skrev ÄNNU roligare än innan! Hohoho...

    Jag gjorde ett ÄL-test (sticka) förut. Det blev klart stegring, inte positivt ännu men på god väg!
    Hoppas det kommer en fet linje imorrn eller i helgen!

    P.S  Att valla skidor var fanimej bland det tråkigaste jag har gjort i hela mitt liv...!

    Skönt med stegring! Då kan du snart skrida till handling! Gud vad härligt! Glöm inte att skedar finns att hämt apå apoteket om du skulle vara trött någon dag...Tungan ute
    Kan hålla med dig i skidvallningen! Därför köpte jag vallningsfria. Dom glider ju inte lika bra, men ska man inte tävla på dem så kände jag att jag lika gärna kan jobba lite hårdare på att få glid i spåret på dem hellre än att behöva bry mig om valla...e lite lat på den fronten...


    Mimmi: Ja, på ett sätt är det väl bra att man inte har litet än...men på något vis så tror jaginte att du är i riskgruppen för att utsätta ett barn för felaktiga alkoholvanor...i och med att du reagerade på mannen utanför systemet med att tycka synd om barnen till missbrukare så känns det som att dina små kommer gå safe!

    Snart är det bubbel och raketer tjejer! Slappna av och njut av kvällen, oavsett om det är med alkoholfritt eller real stuff...
    Hur gör ni som nyligen haft ÄL, går ni på hård- eller mjukbubbel?? 

  • skruttnorpan
    FruW skrev 2010-12-31 10:04:42 följande:
    Ursäkta, men hahahahahaha!! Snutt -  det här blir bara bättre! Beundrar dig för att du kunde hålla masken!! Var sambon din med på apoteket? Hur reagerade han? Hade det hänt mig hade jag nog börjat gapskratta.. Tack vännen för att du delar med dig!!

    Hehe, nä- han var inte med...som tur är!!! Tror inte att han hade kunnat hålla masken vid förslaget om snorsugen i alla fall...Men, som sagt....har nog ALDRIG skrattat så mycket tillsammans med killen som vi gjorde i går! Om det inte blir + denna gången så kommer vi i alla fall ha något riktigt kul att minnasSkrattande

    GOTT NYTT, alla fina! Hoppas ni får en toppenkväll med god mat, goda vänner, lagom salongsberusning och fina fyrverkerier!
    Hoppas man får vakna upp till att du plusat också, MCT!


    Stor kram på er alla!

  • skruttnorpan
    FruW skrev 2010-12-31 13:17:09 följande:

    Snuttskorpan - jag kan se dig o sambon om 18 år på första barnets studentskiva, eller ännu längre fram, t ex bröllop, o ska hålla ett tal.. Kära XX, du ska veta vad mamma och jag kämpade för att få dig. Till slut hade vi  inget annat råd än att försöka med en snorsug, inte ens skeden och koppen fungerade... hahaha.. Eller, kanske inte! Tror ni kommer få ett fint plus, efter det här borde ni kvalificerat er tillräckligt för bästa kämparpriset!


    MCT heja heja, tror på fint plus för dig snart!!


    Stor nyårskram till världens bästa FL-tjejer


    Happiness - tack det samma!! =)


    Hahaha, jaa du...kanske vore nåt! Då kvalar vi inte bara till bästa kämpar-kategorin utan även till mest pinsamma föräldraparet ocksåTungan ute Fast...för att testa snorsugen så måste det gå ett tag till...det är liksom nästa nivå, höjden av desperation när man har tömt apotekets lager av gratis sprutor, koppar och skedarSkrattande

    SKÅL på er, töser! Nu gör vi massa 2011-bebisar!!


    kram

  • skruttnorpan
    MCT79 skrev 2011-01-01 09:43:48 följande:
    Jahaja, testade tokvitt i morse... bim-2 tror jag.

    *grrr* Jag känner mig fortfarande gravid ju...
    F-N, vad synd! Men det är inte kört än! Har du fortsatt blöda??Hoppas fortfarande för dig!
    Stor kram!

    Någon mer än jag som drack mer än planerat igår? Självklart var det en oväntad mage på festen, så jag kom nog lite ur balans...hör och häpna så var det en 38årig kvinna gravid för första gången som bara blivt på smällen DIREKT, uuuutan problem...var i 6e månaden nu och allt hade bara flytit på. Tänk att det kan vara så himla olika för folk!!
  • skruttnorpan
    MCT79 skrev 2011-01-01 10:56:08 följande:
    Näe jag blöder inget alls sen det där pyttelilla som kom igår.. och det var mer brunt än rött..mer slem..(ursäkta.hoppas ingen mår illa idag. ;)  ) Men i aug och sept plussade jag bim-2 så... detär nog kört är jag rädd. Så nu vet jag att jag inte kan lita på ilningarna som gravsymtom heller... tidigare har jag ju haft det bara när jag plussat...*gah*

    När här var det väldigt lugnt igår.. inte en droppe! =) Jobbigt med oväntade magar... kul för henne att det gick så smidigt.. men vi då? =)
    Jäkla skit då!! Hoppas du har fel, men det låter ju som att du får fokusera på nästa cykel.
    Ja, jag undrar när det är vår tur...Den gravida kvinnan berättade även om sin syster som fått 10 missfall under 8 år innan hon fick barn...under den beskrivningen slank nog ett helt glas rött i mig tror jag. Vill liksom inte tänka att det kan få vara så. Det SKA inte bli så för oss, eller hur MCT!! Hinner du med ny BIM i januari eller blir näsa in i feb?? Annars tycker jag att vi ingår en pakt på ett januariplus! Haha...

    Nu ska jag gå ut i snöyran och bara gå tills jag inte mår dåligt längre...sambon är fortf heldäck och har inte kommit ur sängen...jag klarar inte av att ligga inne när jag är bakis, vill bara ut och bli av med äckelkänslan.

    Stor kram och gott nytt på er
  • skruttnorpan

    Sugar! Kul med ÄL! Och nyårsbråk efter ett par glas brukar aaaalltid kunna botas med lite make up sex och nu är det ju dessutom strålande tajming!!Skrattande

    Mimmi, välkommen i pakten! Nu trotsar vi alla minus!
    Fast jag är nog lite bakisgnällig...är typ heeelt övertygad om att jag inte är gravid nu för brösten ömmar inte lika mkt som igår. ömmar alltid vid ÄL men den gången jag var gravid höll det i sig till BIM...skönt att jag har dömt ut allt tre dagar efter ÄL, haha...inte ett dugg pessimistiskTungan ute


    MCT79- hur går det med blödningen?

  • skruttnorpan
    sugarrush skrev 2011-01-02 17:06:28 följande:
    Puh, har varit o fikat med en av mina närmaste vänner... Gissa vad hon sade.. Jo hon var ju gravid i vecka 10.
    Jag är verkligen glad för hennes skull och det känns skönt att faktiskt kunna glädjas åt andras graviditeter igen, men NÄR ska det bli vår tur då?
    Förstår dig! Håller på att ladda för middag med grannarna som har en 2v bebis...Jag VILL inte, orkar inte klistra på smilet just i kväll!! Är så nego...Men det är ju superskönt att du kan vara glad för din väninnas skull!! Vad sägs om att det är vår tur i mitten av januari...passar det bra??Tungan ute
Svar på tråden Vi som längtar efter plus efter missfall del 3