• Anonyhm

    Jag längtar till jul!!!

    Min kompis skickade följande länk till mig igårkväll och nu är det kört-

     
    ">



    Jag ÄLSKAR julen. På ett nästan lite sjukt vis. Jag älskar att pynta, jag älskar att spela julmusik, jag älskar att ha tomtar överallt, jag älskar hela julmystiken och december är en saga för mig. Förra julen var vår son 7 veckor gammal och allt var nytt och han bara sov. Denna julen kommer att vara den första julen med honom där han är uppe och glad och medveten. Och jaaa jag ska ljuga honom full av tomte. Jag är 26 år och tror fortfarande att världen är full av tomtenissar hela december. Det är mysigt

    Varje år den första advent gör vi samma sak. Går på julskyltning. Tre olika. I mannens hemstad, i min hemstad och i grannkommunen Efter det bär det av hemåt för att det ska städas ordentligt till julmusik på hög volym. Vi julpyntar tillsammans. Vi bråkar om ljus som inte fungerar, ljusstakar som inte passar julstjärnor, tomtar som inte kan sitta där fattar man väl osv. När kvällen kommer  kurar vi traditionsenligt upp oss i soffan med mängder av juleljus tända i hela huset och tittar på home alone, the santa claus, grinchen eller så kör vi sunes jul - maraton.   Allt med en mugg glögg eller ett glas iskall JULMUST i näven och pepparkakor på bordet. 

    Hemmet doftar apesin med kryddnejlika, pepparkakor och glögg. Vi känner oss som nyförälskade tonåringar och världen är underbar.

    Den andra advent bjuder vi hem alla våra närmsta vänner. Det är julgodisdax!  Vi dricker glögg och har julölsprovning medan vi kokar knäck, gör ischoklad och rischoklad i stora lass och sist men inte minst har vi pepparkakshusbyggningstävling parvis. Det är alltid en succé. Julmusiken dånar och gapflabben avlöser varandra medan pepparkakskåkarna klistras ihop och dekoreras. Som avslutning myser vi alla upp oss i vardagsrummet, tänder levande ljus överallt och garvar läppen av oss till tomten är far till alla barnen. En film jag stolt kan säga att jag sett 64 ggr.

    Jag längtar så fruktansvärt mycket till jul nu. Hur firar du din jul?  Vad har ni för traditioner och vanor kring denna magiska högtid?  

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-06-18 10:47
    jag är gift med tomten. Förra året började min man spara ut sitt skägg i slutet av maj månad. Enbart för att han skulle vara tomte till jul. Skägget skulle sedan blonderas vitt. Han hade i blonderingsmedel i både skägg och mustasch och satt och andades genom en lång papperstratt ut på balkongen.

    SÅ mycket går vi in för det!

  • Svar på tråden Jag längtar till jul!!!
  • husbyggemama

    Bara för att man är nyfiken, hur gammal är ts son nu? Kan inte se vilket år tråden började men den har allt hängt i några jular nu.

    Eftersom vi har sötsaksuppehåll fram till advent så längtar jag kopiöst mycket till den siste november när vi ska på adventsfest och dricka glögg och julmust, äta julmat och lite julgodis. Har nästan inte kunnat hålla mig från julmusten och är inte säker på att jag klarar mig ända fram.

    Julklapparna går framåt och har bara lite kvar. Eftersom mamma och jag åker till lubeck i början av december så vill jag vänta lite och se vad jag hittar där.

    Här kommer det bästa av allt. Mina två barn har börjat be mig om en sak när vi åker bil: snälla mamma kan inte vi stänga av radion och öva på julsånger istället? Deras snälla mamma säger naturligtvis ja! Tror ni att dom blivit lite påverkade av lilla mig

  • molly50
    Erfdgt skrev 2013-11-07 12:17:55 följande:
    Okej, nu har jag kanske rett ut det här med paket. Vår dotter fyller år ca en vecka före julafton, så det ska också planeras.

    Födelsedag: Legodockhus, entrebiljett till Leos lekland, nagellack + klistermärken till naglarna. Ja, plus ett kalas för 35 vänner.
    Julstrumpan: Pysselbok, godis och något fler litet paket som jag ännu funderar på.
    Julklappar: Tofflor, pyjamas, monster high-film, prenumeration på tidning. Hon ska också få nya julkulor och belysning till sin gran, en adventskalender och nya julgardiner till sitt rum.

    Det blir inte jäääättemkt presenter i år, men hon har önskat sig allt detta, så hoppas det ska bli bra Hon får ju presenter av alla andra i våra familjer också. Hon hade önskat sig en surfplatta, men hon var så duktig på att sälja jultidningar att hon får där en ny CD-spelare samt en surfplatta och då är det ju väldigt onödigt att vi köper en till. Vi måste dessutom dra ner på priset lite för presenter i år, då vi har en hel del saker att köpa till bebisen också. Puh...

    Är det någon som vet var man kan hitta pyjamasar i flerpack? Finns det? Har hittat i England, men tänkte om det finns att köpa i Sverige också.


    Jag tror att pyamasar i fleråack går att hitta på de flesta ställen såsom H&M,Lindex,Kappahl,Åhléns,Ellos och Haléns för att bara nämna några. Har köpt där själv till mina barn.
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • Erfdgt
    molly50 skrev 2013-11-07 16:28:25 följande:
    Jag tror att pyamasar i fleråack går att hitta på de flesta ställen såsom H&M,Lindex,Kappahl,Åhléns,Ellos och Haléns för att bara nämna några. Har köpt där själv till mina barn.



    Jag har bara kikat på hemsidorna, men där hittar jag inget tyvärr :(
  • molly50
    Erfdgt skrev 2013-11-07 17:37:25 följande:



    Jag har bara kikat på hemsidorna, men där hittar jag inget tyvärr :(

    Ok. Det var konstigt. Där har jag brukat hitta i alla fall.
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • Koppkaka

    Jag håller på min favorit! Claes Eriksson från Galenskaparna och After Shave! Jag är ett obeskrivligt stort fan ända sen jag var liten så det hade varit GULD!

  • molly50
    Koppkaka skrev 2013-11-07 17:44:54 följande:
    Jag håller på min favorit! Claes Eriksson från Galenskaparna och After Shave! Jag är ett obeskrivligt stort fan ända sen jag var liten så det hade varit GULD!

    Nja,det kan nog inte jag tänka mig istället. Även om han är rolig så är han nog ingen riktig julvärd i mina ögon.
    Mark Levengood känns nog betydligt bättre då.  
    Mattias 2007-05-23 <3 Hannah 2011-09-07 <3
  • fluu
    Koppkaka skrev 2013-11-07 17:44:54 följande:
    Jag håller på min favorit! Claes Eriksson från Galenskaparna och After Shave! Jag är ett obeskrivligt stort fan ända sen jag var liten så det hade varit GULD!
    JAAAAA! Kul med fler gasfan! Kanske man skulle se Kenneth Ålborg med, det blir en jul som ingen glömmer ;)

    Jag tror också att Johan Wester skulle vara en bra julvärd.
    Jag är Narcissus, en fåfäng fakir SAVE ME KAIZER!
  • Erfdgt
    molly50 skrev 2013-11-07 17:39:20 följande:

    Ok. Det var konstigt. Där har jag brukat hitta i alla fall.
    Dom har ju pyjamasar, men inte flerpack.
  • Erfdgt
    Pigelinen skrev 2013-11-07 18:39:54 följande:
    Ni som inte gör egna kalendrar, vad har ni köpt till era barn? Jag tycker att det är sjukt dyrt med 200-250kr st... Brukar köpa på ullared men mamma glömde iår...
    Förra året köpte jag en på Ica för.. 25kr tror jag det var. Det var Disneyprinsessor och i den fanns lite godis och andra småprylar, tex sudd och liknande. Dottern tyckte väldigt mkt om den :)

    Men det verkar inte finnas just något mellanting mellan chokladkalendrar för 10kr/st och dom jättedyra för över 200kr. Tyvärr.
Svar på tråden Jag längtar till jul!!!