30+ väntar barn i mars i stockholms innerstad?
Golden, jag pressar allt genom trådsil med baksidan av en matsked. Har ingen mixerstav och ska erkänna att det blir mer och mer färdigköpta puréer ju större portioner Philip äter. Enstaka ingredienser kör jag själv, men typ köttfärssås och spaghetti och sånt köper jag färdiga puréer av.
På onsdag har vi babysim mitt på dagen så då får jag hoppa över att ses och satsa på nästa gång. Annars är jag fortfarande på på tisdag fm. Fr o m nu blir det kollektivt in till stan och ingen bil! I tisdags när jag skulle på första fotolektionen tog jag i och var inne nästan en timme innan för att hinna hitta parkering. Hann med nöd och näppe i tid till lektionen ändå, helt hopplöst! Men härligt är det att bo i villa. Vi stormtrivs och ångrar inte för en sekund flytten från stan. Tänk att nästa sommar bara öppna altandörren och gå ut med Philip så han får upptäcka trädgården. Då kanske man t o m hinner rensa lite ogräs medan han pysslar med nåt eget. Den här sommaren har ogräset fått härja fritt, vi har varit glada om vi hunnit klippa gräsmattan. :)
Imorrn börjar H jobba igen. Vi firade sista lediga dagen med att åka till Vaxholm (tar bara 15 min härifrån) och äta lunch. Philip var på ett strålande humör så vi fick sitta länge och njuta av sensommarsolen och utsikten över vattnet. Härligt!
Du kan väl skicka ett sms om du kan ses, har mobilen avstängd under lektionen.
Vi får hemuppgifter varje vecka och det har hittills handlat om att få fokus i bilden på exakt det ställe man vill samt rätt exponering. Allt annat än manuella inställningar är bannlyst och det är jättesvårt!!! Man blir dessutom väldigt självkritisk när man börjar förstå hur bra det kan bli om man blir duktig nån gång. :)