Är era barn döpta?
Är er barn döpta
Är er barn döpta
Nej, ingen av oss är troende och vi tycker att hon ska få bestämma själv om hon vill bekänna sig till Gud och bli medlem i svenska kyrkan.
Däremot hade vi namngivningsfest för att symboliskt ge henne sina namn.
Nej, det är han inte.
Ser inte poängen med det..
Nej eftersom vi anser att det är helt onödigt och överflödigt. Dessutom är det inte rättvist att tvinga in barnet i en religion.
Jag ser att vissa bara döpt ett eller två av sina barn men inte alla, vad beror det på?
Har inga barn än,men de kommer absolut att döpas när de behagar komma:)
Det är både jag och pojkvännen överens om.
Nej, ingen av föräldrarna är medlemmar i kyrkan, jag är inte döpt.
Vill mina barn bli medlemmar och anamma den kristna tron får de göra det när de kan bestämma själva, det är inget jag vill bestämma åt dem!
Nej, vi hade namnfest istället.
Vi har inte döpt våra barn. Ingen av oss är medlem i någon kyrka. Vi är inte troende. Skulle barnen vilja låta döpa sig så får de göra det när de är tillräckligt gamla för att förstå vad det går ut på.
Dock är ett av våra barn döpt utan vår medverkan. Vi adopterade henne och barnhemmet hade låtit döpa henne in i det landets variant av den kristna kyrkan.