• Anonym (upprörd/skakad)

    Varför så inhumana metoder som vakenhet vid EEG?

    Min son utreds pga. skakningar i händerna som kommer sällan men kraftigt. Har varit oftare innan. Inget konstigt hittades hos specialist. Vi ska ta blodprov för säkerhets skull, men risken att nåt hittas är liten. Läkaren sa att man kan ta ett EEG, men sannolikheten att nåt upptäcks är nära noll pga. reflexer osv var normalt. Jag sa att sonen som är 6 år får panik om han inte får sova i stort sett normalt o läkaren skulle kolla hur mycket de fick sova. Idag kom en kallelse som sa vaken till midnatt o väckning kl 4. Jag ringde direkt o avbokade. Min son klarar inte detta o inte jag heller, men framförallt inte han. Ni som jobbar i vården; finns verkligen inga alternativ? Nu finns inget behov av EEG, då han inte lider av skakningarna o enligt läkare är chansen/risken att nåt hittas via EEG minimal. Det enda som skulle få mig att utsätta mitt barn för detta, är om man misstänkte allvarlig sjukdom. Fy! Jag skakar o gråter över hur dåligt utvecklad vården är på denna bit eller om det nu är slöhet, som gör att man inte använder skonsammare metoder. Inga påhopp, för jag känner min son o vad han klarar o vet vad läkaren sagt samt är upprörd o ledsen så det räcker. Men andra är välkomna att skriva.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-18 11:04
    Trist att vissa inte orkar läsa eller tänka.Jag har undanbett mig påhopp som f ej är tillåtna i Känsliga rummet, skrivit att jag är ledsen o bett er uttrycka er försiktigt. Men många skiter i det o läser inte heller vad man skrivit. Kommer bara att svara de som uppfyller dessa krav.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-18 11:24
    För ere som inte hajat, kommer vi INTE att göra nåt EEG.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-18 14:48
    De som inte uttrycker sig trevligt kan tyvärr inte få svar.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-18 14:52
    Ni som inte får svar har antingen gjort påhopp eller inte läst ts.

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2010-11-18 15:49
    Eftersom det verkar så svårt att fatta: Jag vill ha svar från de som kan förstå vårt obehag eller från vårdpersonal som är finkänsliga.INGET ANNAT BESVARAS utöver vänliga frågor ang. det ni inte förstått.

  • Svar på tråden Varför så inhumana metoder som vakenhet vid EEG?
  • Anonym (upprörd/skakad)

    Jag har sj'lv panik[ngest o skulle inte heller fixa detta f;r egend el eller att hj'lpa sonen med det. Men det 'r f;rsta g[ngen jag inte kan hj';lpa honom pga. min panik[ngest. Skulle det bli n;dv'ndigt f[r pappan fixa det.

  • Anonym (upprörd/skakad)

    Har inte menat n[t illa. Men ifr[gas'tter varf;r f;r'ldrar inte reagerar n'r ens barn blir ber;vat n[t s[ naturligt som att sova o inte fr[gar efter alternativ.

  • Lindreas
    Anonym (upprörd/skakad) skrev 2010-11-17 15:35:10 följande:
    Nu var du trevlig. Ska prata med l'karen. Vaket EEG ska vi g;ra iaf o ta prover.
    Maken ska göra ett test där man leder ström genom kroppen för att se vart någonstans i nervbanorna det felar. Kanske är det något som man kommer göra på din son också? Jag har ingen aning, men eftersom de misstänker att det är neurologiskt så finns det flera test att göra. EEG:t är ju kanon för att upptäcka epilepsi och liknande, men om det sitter i nerverna så funkar det ju inte.
  • Anonym (eegpersonal)

    Nu tycker jag du fått alldes utmärka svar, men såg att du efterlyste vårdpersonal.
    Är det något du önskar svar på som du inte redan fått så svarar jag mer än gärna.

  • Raskask
    Anonym (upprörd/skakad) skrev 2010-11-17 15:43:57 följande:
    Har inte menat n[t illa. Men ifr[gas'tter varf;r f;r'ldrar inte reagerar n'r ens barn blir ber;vat n[t s[ naturligt som att sova o inte fr[gar efter alternativ.
    Vem har inte reagerat?

    Alla anser helt enkelt inte att en natts störd sömn är så mycket att oroa sig för.
  • Flygfotogen
    Anonym (upprörd/skakad) skrev 2010-11-17 15:43:57 följande:
    Har inte menat n[t illa. Men ifr[gas'tter varf;r f;r'ldrar inte reagerar n'r ens barn blir ber;vat n[t s[ naturligt som att sova o inte fr[gar efter alternativ.
    Men det beror ju helt och fullt på ANLEDNINGEN till att barnet blir berövad sömn. I ert fall är det ju för hans eget bästa.
  • Anonym (ssk)
    Anonym (upprörd/skakad) skrev 2010-11-17 14:36:52 följande:
    Sömnmedel är inte droger om det används rätt. Jag vill veta av nån som jobbar i vården.
    Att göra EEG med sömnmedel i kroppen ger inte korrekta resultat. Och nej det finns inget annat sätt än att barnet ska ha mindre sömn.
    Sedan kan inte du veta att EEG inte behövs utan det bestämmer läkaren.
  • Anonym (ssk)
    Anonym (upprörd/skakad) skrev 2010-11-17 14:51:22 följande:
    Jobbar du i vården? Tyvärr är det inte sällsynt att man utför inhumana undersökningar pga. pengar eller slöhet, när alternativ finns.
    Man kan inte göra ett sömn EEG i vaken tillstånd. Vad är det som är så svårt att låta din son sova 4h natten före EEG undersäkningen? Är mycket bättre för både dig och din son att undersökningen blir korrekt.
  • Anonym (ssk)
    Anonym (upprörd/skakad) skrev 2010-11-17 15:02:02 följande:
    Jo, det är ganska mycket hela världen och att va vaken kombinerat med sömn är naturligt. Inte att va vaken en tid då man brukar sova. Sömnmedel är medicin. Nej, man plågar barn mer genom att hålla dem vakna än en låg dos sömnmedel. Är ju solklart! Varf;r litar man blint p[ l'kare utan att ifr[gas'tta_ Urs'kts, mitt tangentbord har f[tt spel!
    Nej, det är inte att plåga barnet. Det är en nödvändighet eftersom det inte går att göra ett EEG med sömnmedel i kroppen, oavsett om det är en svag dos. Sömnmedel är dessutom beroendeframkallat.
  • Anonym (ssk)
    Anonym (upprörd/skakad) skrev 2010-11-17 15:02:38 följande:
    Inte om det finns alternativa metoder.
    Finns inga alternativa metoder för sömn EEG.
Svar på tråden Varför så inhumana metoder som vakenhet vid EEG?