Jizzi skrev 2011-05-25 14:12:46 följande:
Förstår ditt resonemang MEN hon kan ändå göra något åt sin situation. En kille som inte vill bli pappa tvingas ju till att bli det, och kan inte göra något åt det. Knivigt men jag säger lika illa hur som, kan inte ställa mig på npgon sida för det är lika fult att luras och bedra oavsett kön
tjej87 skrev 2011-05-25 14:12:30 följande:
Precis så tänker jag med. Mannen blir ju "bara" utsat för att betala 1300 i månaden i typ 19 år medan kvinnan blir utsatt för en graviditet och förlossning alt en abort också. Så hon får det ju lite värre men kan ju samtidigt hävda sin rätt att bestämma och då göra abort vilket mannen inte kan göra om han blir lurad... Så kvinnan har ju ändå makten i båda alternativen även om hon då kanske måste genomgå en abort om det är mannen som lurats... Kan inte bestämma mig för vad som är värst. Båda är hemska människor iaf tycker jag!
Jag håller med er båda. Jag tycker att det är vidrigt att det finns dom som luras! Jag hade aldrig ens kommit på tanken själv. Så ja, båda är lika hemska - men det känns så trist att svara så, därav min tankegång.