Prislapp på barn?
Har funderingar kring adoption. Det är dyrt, lika en förlossning. Finner det underligt att barnlösa kan få gratis läkarhjälp men inte bekostad adoption. Har någon förklaring på varför det är så?
Har funderingar kring adoption. Det är dyrt, lika en förlossning. Finner det underligt att barnlösa kan få gratis läkarhjälp men inte bekostad adoption. Har någon förklaring på varför det är så?
Håller helt och hållet med, gärna höjning men framför allt gör om det! Idag är det på 40.000:- oavsett varifrån du adopterar i och med att det skiljer sig från land till land så borde det vara % istället för en summa.
Jämför kostnader som Ryssland & Kina mot tex Thailand & Tjeckien....
/e
Adoptionskostnaderna är höga och det är inte rätt. Jag är inte helt säker på att jag tycker att IVF skall bekostas av landstingen. Istället borde det finnas en pott för barnlösa par, där man får välja mellan 3 IVF-försök eller 1 betald adoption. Jag tycker dessutom att sjukvården, när folk söker för barnlöshet skulle på ett annat sätt än det görs idag informera om adoption som ett väldigt bra alterativ.
Apropå kostnadsredovisning... kan inte kostnaden hos BFA regleras i efterhand?? Förut tror jag det var så? Hos AC låses avgiften när man skickar ansökan.
Förutom förlossningskostnader och besök hos MVC så sparar staten några månader/år av barnbidrag oxå
Jag är oerhört tacksam för mina barn och bryr mig inte om de pengar de kostat. MEN! Jag har också haft bra ekonomiska förutsättningar, vilket långt ifrån alla har. ( Att jämföra med att Carin Jämtin pratade om att sport i TV blir en klassfråga när SVT inte fick OS, utan ev ngn betalkanal).
När ngn kollega dessutom var upprörd över att behöva ta ut föräldrapenning tre veckor före förlossningen för att läkaren inte ville sjukskriva kände jag mig också lite provocerad...
AC låser vid barnbesked, allafall var det så för oss.
Du har rätt, det är vid BB. Men jag har så för mig att jag läste i någon tråd att man via BFA kunde få extra faktura efter hemkomst, vilket upprörde. Även om det står om villkoren i avtalet förstås.
Oj oj..... har läst i tråden. Inte nog att det är dyrt, det verkar vara sjukt bökigt oxå!
Det är ju väldigt trevligt att få tillbaka pengar... fast det läser man sällan några trådar om