• snysop

    Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III

    Här går det undan... Missade helt att den gamla tråden blivit för gammal!

    Här är länken till del II www.familjeliv.se/Forum-3-141/m4726225.html
    och i ts-inlägget finns en hel del info som flera av oss Bugaboo-ägare samlat ihop så läs gärna där först om ni undrar över om den går att köra i snö, vart den finns att köpa osv. Annars går det givetvis bra att ställa era frågor här!

    Hare bra gott folk!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2005-12-28 17:09:19:
    Del I: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m3566486.html
    Del II: www.familjeliv.se/Forum-3-141/m4726225.html

    Ett urval av inköpsställen
    -------------------------------
    Stockholm - www.bonti.se
    Stockholm - www.simpleworld.se
    Stockholm - www.havenstockholm.se
    Stockholm - www.barnbutiken.net
    Stockholm - www.farmhouse.se
    Göteborg - www.storken.com
    Göteborg - Babyhörnan på Backaplan
    Göteborg - Workshop på Kungsgatan
    Mora - Ask&Embla
    Helsingborg - www.sagoslottet.com/
    Jönköping - www.1klass.se/
    Malmö - www.bonti.se
    Tyskland - www.pingpong-online.com/startside.htm
    Tyskland - www.kidsroom.de

    Officiell hemsida: www.bugaboo.com

    FAQ
    -------
    * Vid stadskörning så kör man lättast med de mindre svängbara hjulen fram.
    * Vid snö- och terrängkörning så vänder man styret (eller insatsen) så man kör med de stora hjulen fram. De svängbara hjulen låses.
    * "Bågen" (liftshandtaget) på Cameleon och Frog går att enkelt ta av.
    * Bugaboos egna åkpåse är avsedd för sittdelen, men kan fungera i liggdelen också även om det kanske blir lite trångt. Man viker överdelen bakåt till en kudde.
    * Fleecen på Cameleon är specialframtagen och har plast inuti sufletten och är därför vattentät och vindtålig.
    * Går att köpa ny fleeceklädseln och basklädsel till Cameleon. Fleecen kostar ca 1000 kr och finns i flera färger. Basklädseln kostar också kring tusenlappen.
    * Ny klädsel till Frog går också att köpa. Kostar också runt 1000 kr. Fleecen till Cameleon kan passa Frog. För mer detaljerad info, kolla i trådarna eller ring någon av återförsäljarna.
    * Handtaget på Cameleon är lite rörligt och det skall vara så.
    * Frog är första modellen av Bugaboo-vagnarna och är ett mellanting mellan de 2 nyare modellerna Gecko och Cameleon. Cameleon är bl.a större och högre än Gecko. Frog säljs tyvärr inte längre, men kan gå att få beg. via t.ex www.blocket.se
    * Om din Frogs liggdel lutar lite åt fothållet så är det normalt och det minskar om man pumpar hjulen ordentligt.

    Tips för Bugaboo-ägare
    ------------------------------------
    * Det är ett hål under "säkerhetsbandet" som sitter snett, kan vara bra att veta innan ni klipper bort det.
    * Trekantiga hängen från "Rätt start" som säljs av bl.a Babyland, Babyhörnan för 45 kr. Kan t.ex användas för att spänna fast filtar på sufletten samt för att hålla fast barnvagnsbanden (t.ex Filurerna).
    * Om ni inte redan har ett babyskydd så kan det vara bra att köpa Maxi-Cosi-adaptrarna för att kunna sätta babyskyddet direkt på chassit. Jättesmidigt för kortare shoppingturer.
    * När du får hem din Bugaboo-vagn, ta en titt på Bugaboo-märket på sufletten så att det är centrerat. Säkert inget jättevanligt "fel", men ack så irriterande.
    * Hos bl.a Babyproffsen så finns små ark med runda reflexklistermärken. Ligger oftast vid kassorna och kostar 10 kr för 4 små runda.

    Önskelista
    ------------------
    * Knoppar el. likn att hänga barnvagnsleksaker på.
    * Tvilling/syskonvagn!

    På gång
    -----------
    * Mugghållare?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-16 13:52:52:
    OBS! OBS! Ang Cameleons dåliga testresultat, läs från sid 66 och framåt eller någon av de andra trådarna som startats. OBS! OBS!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-17 12:22:45:

    OBS! OBS! Brev från Bugaboo ang Cameleon-testet finns i Lilla Sannas inlägg på sid 88! OBS! OBS!

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-01-27 10:54:08:

    Cameleons färgkombinationer: www.breastfeedingexpress.com/bugaboo/cameleon_colors.htm

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-02-02 21:07:19:

    Bugaboos lösning och svar på testet i bl.a Vi föräldrar, DN mfl : www.familjeliv.se/Forum-3-141/m7119643.html

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2006-02-19 17:54:56:
    Extragrejer till Cameleon (tack 82an):
    Varukorg: 440:-
    Sittklädsel: 880:-
    Liggdelen: 665:-
    Madrass till liggdel: 775:-

  • Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III
  • Blue Vapor

    Jag kom på en sak som jag glömt fråga... Ni som har safemanlåset till BBn, var köpte ni det nu igen?

  • snart tre

    Blue Vapor: Rätta mig om jag har fel, men visst bor du i Sthlm? Finns en kanonbra säkerhetsaffär på Alströmergatan på Kungsholmen (precis innan ROOM) där safemanlåsen säljs för 195 kronor. Köpte mina två där (bor på samma gata så det passade bra). Bra pris iaf.

  • snart tre

    Apropå säkerhet - tydligen härjar det en vagnstjuv (riktar bara in sig på de dyra vagnarna) på Kungsholmen just nu. Så se upp ni som bor där!

  • Fiffa5

    Hur har bromsen funkat på era vagnar? Inga problem eller ngt som gått sönder?

    Och så undrar jag över garantin. Kan man få förlossningsgaranti på vagnen så att man får lämna tillbaka den om ngt händer med bebisen? Hur länge gäller sen garantin? Och gäller den från och med dne dag man hämtar ut vagnen eller from BF-datum??

  • amelie2

    Så här är ni!!!!
    Fick precis den nya länken av Snysop efter ett par dagars villrådighet.

    Frida S,
    Vår broms är inte jättebra direkt. Man måste trycka ner den jättehårt för att den skall funka (har en frog). Sedan tycker jag att höger bakhjul wobblar lite när man kör, kanske är det därför bromsen inte tar riktigt?

    Igår var Vi Föräldrar- testet i GP också ... Ringde såklart ett par kompisar direkt på morgonen och upplyste oss om att vagnen kunde vara farlig. I all välmening såklart, det stod ju "risk före livsfarlig olycka" eller nåt likande. Jag fattar faktiskt inte vad som är livsfarligt med att ena hjulupphängningen pajar, den är ju inte som om man kör i 110 direkt
    Dessutom borde väl _någon_ sådan olycka ha uppmärksammats om det var ett så stort problem??? Det finns ju ändå ett antal vagnar ute på marknader.

    Nog tjatat om det, ni har väl redan behandlat det ämnet tillräckliogt här inne.

    Ha en bra dag alla bugabooare!

  • Helena75

    Frida S: Våran vagn har funkat felfritt hela tiden. Bromsen kan man spänna åt om man upplever att den inte är tillräcligt spänd. Det kan man göra själv lr gå till en butik.
    Det är väl butiken som bestämmer om de har förlossningskydd men de flesta har nog det tror jag. Jag tror att garantin gäller från dagen då bebisen föds. Eftersom det är datumet som man börjar att använda vagnen. 24 månaders garanti är dte på BB vagnarna.

  • Fiffa5

    Amelie2: Jag tycktre bromsen på Camen som jag testade i en butik var riktigt trög också. Drog man inte åt den så hårt tog den inte. Men det ska kanske vara så då...man vänjer sig kanske?

  • Fiffa5

    Helena75: Låter ju toppen om garantin inte börjar gälla förrän BF-datumet! Jag är så sugen på att ta hem vagnen tidigt....!!

  • Helena75

    Frida S: Jo det är skönt att ha den hemma. Fast inet för tidigt....*s* då känns det som att tiden går såååå sakta.

Svar på tråden Mötesplats för oss Bugaboo-ägare del III