Inlägg från: Trolla75 |Visa alla inlägg
  • Trolla75

    Juli bebis 2012

    PlurkOchLinda- Beklagar sorgen!


    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75
    snoffsan08 skrev 2012-02-08 20:23:56 följande:
    Så var det i min förra graviditet. Min man ville inte veta (hans först, min tredje) men jag ville så gärna se, då jag inte gjort det tidigare och trodde att det var min sista. Jag tog med mig en väninna och åkte till Mamma Mia på söder och kollade. Jag var SÅ duktig med att inte försäga mig till min man, MEN jag glömde en påse i bilen ca 1månad innan BF med ROSA nappar i, som han givetvis hittade. Jag blev jätte arg på mig själv för att jag glömt dom, men har blev inte så arg som jag trodde han skulle bli, så det var ju skönt. Men ni vet att det bara är en nu iaf, eller?
    Haha... Va med om precis samma... Mannen ville absolut inte veta! på RUL vägrade bm säga... Men jag ville, jag var såå nyfiken! tog med min mamma och vi tjuvkikade nere i Göteborg. Men både jag o min dotter (då 6 år) höll tyst, försa oss inte någon gång...
    Inte ens när jag tvättade upp Wilmas gamla babykläder märkte han något...

    Jag tycker mig också känna av bebban mindre o mindre, 11 dagar kvar till RUL...

    Grattis till alla små snoppar... hihi... verkar vara många pojkar på G! Ja, självklart Grattis till alla som väntar flickor också Flört Hoppas ju lite själv på en tjej... Drömmer
    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75
    snoffsan08- Vet inte hur min moderkaka ligger, men när jag hör ert prat om att den ligger i framkant så tror jag nästan att så också är mitt fall...
    Det får jag väl reda på den 20e då det är dax för RUL Skrattande

    Ska inte till BM förrän 3 april,  dagen efter min födelsedag.

    Gubben är så disträ att jag säkert skulle kunna köpa en chockrosa barnvagn utan att han skulle reflektera... Obestämd
    Min stora tjej är så duktig på att hålla hemlisar... hon höll hemligt att hon skulle bli storasyster för familjen ända till v.25  då tyckte vi det va OK.
    ---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    NU till mitt största bekymmer... jag har fortfarande inte sagt till brukarens mamma eller arbetsgivaren att jag är gravid!
    Jag fick ju fast nu den 28 november hade bara jobbat några veckor då jag kom på att jag var gravid, nu för några veckor sedan fick jag chansen att gå upp till 100%. Ville ju verkligen detta! Börjar 100% nu på måndag.

    Så nu är det ju bara att kläcka det, men jag vet inte hur??? Jag tror att mamman kommer bli så besviken! det är min största rädsla att hon ska känna sig sviken och tappa förtroendet för mig... HJÄLP!

    Jag tror att både chefen och mamman såg mig som ett ganska säkert kort, 36 år med stora barn (5 & 12år) så jag tror att de tänkte att jag var färdig. Men ack nej! inte för att det var planerat... för det var det absolut inte! men ingen av mina grav har vart planerade... det har bara blitt så... Förvånad

    Ialla fall ska jag försöka få till ett möte med mamman och berätta...

    och sedan berättar jag för chefen nästa vecka när vi ska ha möte... hon vill att vi kommer in med semesterlappar... tänkte säga att jag hoppar semestern och tar mammaledigt i stället Drömmer hon kommer väl trilla av stolen.

    Men hur ska jag säga det till mamman? behöver tips och ideér...
     
    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75

    Nä ljuga vågar jag inte göra!

    egentligen har jag ingen skyldighet att berätta förrän 3 månader innan bf... (det har jag läst någonstans)

    Men som du säger, det blir jobbigare ju längre tiden går...


    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75
    Belliis skrev 2012-02-10 07:59:45 följande:
    Stod i duschen imorse som vilken dag som helst... Känner plötsligt en akut känsla av att ja måste spy, kastar mig ur duschen och över toan!! Och min känsla visade sig vara riktig!
    Första spyan under hela graviditeten, men nu?! I vecka 17? Jaja.. De e väl bara å vänja sig...

    Grattis till all lyckade RUL tjejer :) var ni inte nervösa innan.. Jag börjar bli riktigt nojig nu.. Har mitt om först 3v..
    Men du har inte ätit något dåligt?

    Hur mår du nu?
    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75
    Belliis skrev 2012-02-10 09:23:57 följande:
    Ne hade inte ätit frukost ännu.. Och nu mår jag jätte bra, ätit smörgåsar :) gott

    Hade vanligt illamående i början av grav. men aldrig kräkningar
    Skönt att det är bra nu då!
    Jag mådde också väldigt illa till v 15 i alla fall... men jag spydde aldrig som tur var...
    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75
    Bragdoll skrev 2012-02-10 09:42:40 följande:
    Nu ska jag snart åka in på UL, gud vad spännande det känns, och nervöst för att de ska hitta något fel.. uuuuh. Klockan 11 har jag tid.. nära nu!
    Lycka till! {#emotions_dlg.flower}
    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75
    En liten skrev 2012-02-10 09:56:55 följande:
    Om du berättar nu och säger att du hjälper till att hitta en bra lösning under tiden du är borta, lära upp en ersättare med rutiner och annat. Säg också att du ville vänta med att berätta för att vara säker och inte ställa till oro innan.
    Berättar du nu har ni fortfarande några månader med att planera ersättaren och eventuellt förbereda familjen på förändringar.

    Jag tror det kommer gå bra. Det är ofta jobbigast innan man tar tag i jobbiga saker då man går och funderar så länge.
    Tack!

    Jag ska försöka få pratat med mamman nu i morgon! håll tummarna för mig!
    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75
    I morgon blir det v. 18 för mig, 16+6 fullgjorda veckor i dag... Gravid  det börjar synas lite nu... men mitt sitter över naveln!? undertill är ingen vacker syn Obestämd

    Önskade att gubben ville känna på min mage, men det gör han inte... gjorde inte det förra grav heller... =(
    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
  • Trolla75
    Hallonmusen83 skrev 2012-02-10 11:12:43 följande:
    vill han inte??
    Eller ja vill o vill, han gör det inte i alla fall!
    Där är vi nog lite olika, jag är mer fysisk än vad han är... Men jag får väl tala klarspråk med honom så han förstår vad jag vill! Flört
    ღ ♥ Wilma 2000 - Vanna 2007 - syskon nr 3 i juli 2012♥ღ
Svar på tråden Juli bebis 2012