linas fina skrev 2011-12-06 12:45:10 följande:
Ja att ha något som är traditionellt flickigt/kvinnligt har i alla tider varit negativt för pojkar/män. Det är sorgligt tycker jag, även om jag vet att du inte är ensam med den inställningen.
Själv skulle jag ha svårt både inför min dotter och en eventuell son att förklara att något går an på en dottern men pojken står liksom över det och kan inte ha något som dottern tydligen kan ha.
Om jag tycker att ett plagg är olämpligt på en pojke då skulle nog jag inte kunna sätta det på en dotter heller. Men det är min åsikt och jag vet vad du står i frågan. =)
Jag och min man har diskuterat just det här nu när vår son önskat sig en prinsessklänning.
Jag tycker det är otroligt opraktiskt med klänning och hade inte skickat min son till dagis med det... förmodligen inte en dotter heller.
Men det som framför allt får oss att tveka är dagiset. På vår sons gamla dagis så litade jag helt på fröknarna och deras sätt hantera sånt, reaktioner från andra barn och så. Men jag litar inte på hans nya fröknar på det nya dagiset och då känns det viktigt att inte sätta honom i en sits som han inte kan hantera själv och inte får stöd av fröknarna. Vi har redan ställt till med rabalder på utvecklingssamtalen, så vi får ta det där med klänningar på pojkar när första stormen lagt sig
Men min förklaring till sonen är helt och hållet att jeans är bättre om man ska klättra i träd, inte att klänningar är till för tjejer.