• trex2013

    IVF Umeå

    Stargazers skrev 2013-08-02 20:30:35 följande:
    Vår remiss till Umeå gick iväg i början av maj så vi har inte fått komma på något första besök ännu så jag vet inte om det blir långa eller korta för mig. Varför blev det långa för dig? Börjar du med sprutorna sedan när mensen kommer eller hur funkar det?

    Sorry för alla frågor :)
    som jag nämnt tidigare så kör jag den långa nedregleringen (ca 6 v ) pg av min endometrios.
    jag började spraya med synarelan på dag ett av min mens.
  • trex2013
    Kvinna32 skrev 2013-08-07 17:41:02 följande:
    Trex2013, jenads kul med flera som börjar samma dag med sprutor!! Blir 4:e gången med sprutor för mig, hur är det för er?



    Hej! Det är mitt första försök. Både längtar och bävar inför vad som väntar! :)
  • trex2013
    Kvinna32 skrev 2013-08-18 17:25:01 följande:
    ÄP imorgon, spännande!

    Lycka till och hoppas allt går bra! Skriv gärna hur det gick sen när du har tid. Om hur det kändes vid uttaget osv.. Jag hoppas på att få komma för ÄP också denna vecka. :)
  • trex2013
    drömmer om ett barn skrev 2013-08-21 19:04:44 följande:
    micke78: Hur gick VUL:et i fredags? Hoppas det fanns flera fina folliklar. Är verkligen tungt att tvingas avbryta när man genomgått flera veckors behandling så håller tummarna för att det blir ÄP för er denna gång.

    supernova99: Skönt att höra att din kropp har återhämtat sig efter ditt mf och att ni snart är igång på nytt. Skönt med korta metoden, det är ju så mycket smidigare när man slipper nedregleringen. Lycka till! {#emotions_dlg.flower}

    santa86: Nej, vad tråkigt att höra att er FET fick avbrytas! Rynkar på näsan Tycker det är tokigt att dom inte har öppet alla veckans dagar som på vissa andra kliniker i landet. Tungt att behöva vänta ytterligare en månad.

    Kvinna32: Grattis till ett toppenresultat! Hoppas ni får tillbaka en riktig superblasto på lördag som hänger kvar i 9 månader! Solig

    Nektar: Kan tänka mig att det har varit en jättejobbig tid efter ert mf.. hoppas att sommaren trots detta fört med sig något gott. Måste du haft två omgångar blödningar innan ni kan köra igång med stimulerat FET? Jag har ätit Trombyl sedan ET, men vet inte om det är lika för alla.

    Det går bra för oss. Får inte utföra mina vanliga arbetsuppgifter längre så nu efter semestern blev jag omplacerad. Kommer förmodligen att jobba till nästa vecka och sedan blir det havandeskapspenning.

    Snöflinga: Besvärligt när blödningarna blir så pass olika under stimuleringen. Vi får hoppas att det blir en ordentlig blödning denna gång för dig.

    Micro: Håller tummarna för att provsvaren på blodprovet ser bra ut. Det kan nog vara ganska bra att ställa in sig på IVF även om inget fel har hittats och man kämpar på där hemma, då känns det inte lika tungt att påbörja behandling (om man kommer så långt vill säga). Tråkigt att ÄL-monitorn inte visat på någon stegring de senaste två månaderna.. Rynkar på näsan

    jenads: Grattis till ett lyckat ÄP, 24 ägg är verkligen superbra! {#emotions_dlg.flower} Jag hoppas att allt gick bra och att du inte är alltför öm nu efteråt.

    trex2013: Väntar med spänning på ditt resultat! Solig
    He! alla ÄP gick bra men f-n inte var det skönt! Men tur det gick snabbt. I går ble vdet mkt alvedon och varm vetekudde, i dag känns det bättre.
    De fick ut 13 st och i dag fick jag veta att 4st tagit sig bra.
    Återbesök på kliniken i morgon! :D
     
  • trex2013
    micke78 skrev 2013-08-24 21:12:29 följande:
    I dag blev jag ruvar för första gången, det blev återföring av ett fint 2-dagars 4-cellig embryo:D Det blev bara 1 av 4 ägg som blev befruktade, men det är ju bara ett gullägg som ska till sägs det ju;)  
    Håller tummarna för att det går bra för er andra också:):) 
    Lycka till nu! :)
  • trex2013
    Kvinna32 skrev 2013-08-24 22:14:07 följande:
    Micke78 grattis till ruvarstatus, håller alla tummar och tår för att det är ert guldägg!!

    Trex2013 hur har det gått för er?

    Jenads lycka till på måndag!

    Håller även tummarna för alla andra i tråden för att det ska bli barn för alla 2014!!

    Vi satte in idag en fin blastis... testdag den 9:e sept.
    Hej! det har gått bra, fick till baka ett ISCI befruktat fint ägg i fredags.
    Mått prima hela helgen och rört mig väldigt lite, endast en prommis i går på dagen. :)
  • trex2013
    EbbaGrön skrev 2013-08-25 19:24:19 följande:
    Onsdagen den 22 aug förra året gjorde vi äggplock och på fredagen den 24 aug återinfördes ett befruktat ägg och idag har jag en underbar 3månaders bebis .

    Det är så underbart att IVF-kliniken finns här och hjälper oss som har svårigheter att bli gravida och jag önskar er alla lycka till och jag hoppas ni alla får erat efterlängtade plus på stickan och era bebisar i famnen!

     


    Så roligt att få se din söta bebis! Jag hoppas också på att få en liten plutt till våren!
    Ja visst är de underbara på kliniken!! :)
  • trex2013
    Micro skrev 2013-08-25 21:44:11 följande:
    Grattis EbbaGrön!

    En fundering...Vår remiss kommer att gå iväg till Umeå nu. Visst är det så att ÄP o återföring görs i Umeå o resterande på hemorten (har långt till Umeå)? Jag går privat nu, görs resten hos min bm eller gör det på sjukhuset?
    Hej! du kan göra UL på Sunderbyn och blodprov via vc på din ort men ÄP och återförande gör du såklart i Umeå.
  • trex2013
    Stargazers skrev 2013-08-26 08:18:48 följande:
    Micro: Om jag har fattat saken rätt så tror jag att det är såhär: Om era försök är landstingsfinansierade så får ni göra VUL på hemorten (där utredningen gjordes), men om ni däremot står för behandlingen själva så görs allt i Umeå.

    Jenads: Lycka till på återförandet idag!

    Kvinna32 & Micke78: Härligt att äntligen få vara ruvare Glad

    Nu i veckan är det dags för vårt första besök  på kliniken. Är det något speciellt man ska tänka på? Har för mig att jag läste någonstans att man inte nyligen ska ha tömt blåsan, men kommer inte riktigt ihåg när i hela den här IVF-proceduren det var...? 
    Du har läst rätt men det är vid återinförande av ägget som du ska vara jättekissnödig! :)
    Via UL så får du sen se din livmoder och när de via ett smalt rör släpper "plutten" alltså det befruktade ägget.
    Hur häftigt som helst att få se!!! :D
Svar på tråden IVF Umeå