• Melliesmamma

    6 månader kan ej somna på egen hand. Tips tack!!

    Hej! Har en dotter på 6 månader, hon kan inte somna på egen hand. Hon måste somna antingen i min famn eller pappas famn. Vi gungar med henne i famnen i sängen, kan ta allt från 10 min till 30 min. Hon har napp å snuttefilt. När hon somnar lägger vi henne i hennes säng som står i vårt sovrum jämte min sida av sängen. Efter ca 20 min vaknar hon, nattar om henne på samma sätt, sedan vaknar hon efter 10 min, sedan håller det på så i ca 1-1,5 timmar innan hon väl somnar. Vi har testat att lägga henne, buffa, sjunga, smeka men hon vägrar, hon bara skriker eller så blir hon total spidad å sprattlar å har sig. Vill så gärna att hon ska kunna somna på egen hand. Både jag å mannen har ryggproblem å det blir bara värre! Någon som har tips till oss ... Snälla!! Ska tillägga att jag inte ammar längre, hon får ersättning på dagarna å välling inför natten. Brukar ske vid ca 20.00 då vi även påbörjar läggningen.

  • Svar på tråden 6 månader kan ej somna på egen hand. Tips tack!!
  • Mars12

    Min dotter vägrar sova mer, hon är supertrött på em. När hon äntligen somnat så vaknar hon efter 30min ändå.

  • Melliesmamma

    Det är väldigt olika, idag tex sov hon sista vilan mellan 18-18.30. Idag har hon sovit 4 st 30 min pass men hon brukar sova ca 1 timme varje gång. Det är lite olika... Förut påbörjade vi nattnigen vid 22 då hade hon en vila vid 20. Men trots att hon vaknade 20.30 så satt hon bara å gned ögonen å gäspar å till slut jätte gnällig å omöjlig att somna. Därav beslutade vi att tidigarelägga nattnigen eftersom hon är trött redan vid 20. Men vi får hålla på att natta om henne ända fram till 21.30-22.00.
    JG utgår ifrån henne, hade hon inte varit så trött redan vid 20 så hade jag inte tvingat henne sova, men hon gnuggar ögon, gäspar, lägger huvudet ner, slutar leka, blir gnällig , ja alla trötthets tecken!

  • Marren38

    Skippa sista vilan och lägg henne för natten senast kl 19. Ni kan ställa spjälsängen bredvid er säng. Sitt på sängen och håll armarna om henne, sjung för henne och viska natti-natti i örat på henne tills om somnar. Om hon somnar tidigt i egen säng eller i er säng på samma sätt om ni så vill så slipper ni många kvällsuppvaknanden. Sömnassociationen blir då sängen istället för famnen. Det är helt riktigt att ni tidigarelagt sövningen. Se exempelvis Pantleys bok Somna utan gråt för referens till att bebisar behöver läggas TIDIGARE.

  • Melliesmamma

    Jag har läst boken å där är många bra tips! Men problemet är att hon somnar inte om det inte är i vår famn. Hr provat med de du säger men hon bara vänder å vrider på sig, leker å till slut gråter å gnäller ... Då har jag ju tagit upp henne ... Men det är väl bra att fortsätta testa antar jag?

  • FrökenEster

    Vår son är snart fem månader och han somnar själv på kvällen utan att vi är närvarande i rummet. Vi brukar lägga honom samma tid varje kväll innan han hinner bli riktigt trött. Han kan dock inte somna om själv och jag tror att det är för att han helt enkelt är för trött för att kunna komma till ro ensam.

    När det gäller dagarna hade jjag nästan samma problem som du med att han bara kunde somna när vi bar honom i famnen. Ett problem med honom är att han kan vara hur glad som helst utan något tecken på trötthet och sedan helt plötsligt bli övertrött, och då funkar det bara med att han gråter sig till söms samtidigt som vi vaggar honom. Nu har vi börjat titta betydligt mer på klockan och vi försöker styra upp hans sömn även på dagarna och ofta lyckas vi söva honom innan han bli grinig.

    De gånger det inte funkar och vi bli tvungna att vagga honom så funkar det ofta med att börja vagga honom stående och sedan göra små förändringar i rörelsemönstret tills vi sitter ner och vaggar honom mot benet typ; inte det minsta påfrestande för ryggen.

    Vi har även en snuttefilt och napp som han bara använder när han ska sova både dag- och nattid. Jag tror att han förknippar dessa saker med att sova och att vi genom att ge dem till honom skapar en sovvänlig situation.

  • Melliesmamma

    Vår dotter är precis likadan, hon kan gå från hur glad å arkiv som helst till övertrött så det brukar också bli så att hon är grinig innan hon väl somnar. Jag letar numera efter det minsta minsta tecknet på trötthet å då börjar jag försöka söva henne.
    Hon har också napp å snuttefilt enbart vid läggning. Jag har testat de där med tt lägga henne innan hon blir för trött men hon bara ligger där tills hon blir för trött haha, så får likväl ta upp henne då å vagga.
    Vet inte riktigt... Man kanske får testa en liten stund varje dag, kanske är det bästa att prova å försöka å försöka på dagarna, lär hon sig att somna på dagarna så bör det väl komma på kvällarna också kanske ...

  • skogsvitter
    Melliesmamma skrev 2012-08-19 21:33:25 följande:
    Vår dotter är precis likadan, hon kan gå från hur glad å arkiv som helst till övertrött så det brukar också bli så att hon är grinig innan hon väl somnar. Jag letar numera efter det minsta minsta tecknet på trötthet å då börjar jag försöka söva henne.
    Hon har också napp å snuttefilt enbart vid läggning. Jag har testat de där med tt lägga henne innan hon blir för trött men hon bara ligger där tills hon blir för trött haha, så får likväl ta upp henne då å vagga.
    Vet inte riktigt... Man kanske får testa en liten stund varje dag, kanske är det bästa att prova å försöka å försöka på dagarna, lär hon sig att somna på dagarna så bör det väl komma på kvällarna också kanske ...
    Eftersom hon uppenbarligen har ett behov av att vara nära så pressar ni ju henne bara i onödan av att försöka och försöka, behovet försvinner liksom inte bara för att ni försöker "träna" bort det! Bebisar fungerar inte så! Hon är fortfarande pytteliten och man får räkna med att många bebisar har ett starkare närhetsbehov än andra. Testa igen om några veckor, men att truga på det här sättet dag ut och dag in ger ju bara signalen till henne att ni inte klarar av att finnas där för henne när hon behöver!
  • Melliesmamma

    Håller delvis med dig skogsvitter. Men att behöva vagga en bebis till sömns kan man inte höra hur länge som helst. Närhet får hon ändå även om det inte är att jag måste bära henne. Jag kan ge henne den närhet hon behöver men att hon ligger i sängen istället. Hon väger idag 9kg å blir inte lättare precis ... Menar bara att det är väl inte rimligt att behöva bära henne för att hon ska somna, inte nu längre ... Känns ju sådär att kanske behöva bära henne när hon är 1 år liksom... Tycker då att det är bättre att börja lära henne det redan nu. Kan ligga med armarna runt henne hela natten om det så behövs men inte bära på henne ... men visst , brådska behöver man inte ha, det kan ta sin tid å mm får ha tålmod men man måste väl börja någonting ?

  • Melliesmamma

    Någongång ska det stå

  • FrökenEster

    Du kanske kan försöka med att lägga ner henne eller sätta dig ner med henne i famnen precis innan hon somnar. När hon har blivit så trött att hon inte orkar hålla upp ögonen längre så slutar du vaggar och sedan kanske du kan sluta vaggandet tidigare och tidigare successivt.

    När min son blev övertrött vaggade jag honom tills han frivilligt gosade in hela ansiktet i snuttefilten, vilket han gör precis innan han somnar. Nu försöker jag lägga filten så att han gosar in sig innan han blir så där jättetrött och det funkar ofta. När han har somnat tar jag bort filten från hans ansikte.

Svar på tråden 6 månader kan ej somna på egen hand. Tips tack!!