• skogstjejen19

    Fertilitetsmottagningen i Gävle

    Är det någon här som går på fertilitetsmottagningen i Gävle på sjukhuset???
     

  • Svar på tråden Fertilitetsmottagningen i Gävle
  • annanymt

    Välkommen nerbma2! Jag fick göra VUL (vaginalt ultraljud, gör inte ont alls enligt mig) på första besöket. Det får säkert alla. Sen pratade vi en del. Vi hade 1000 frågor. Skriv upp dina innan, ett tips! Vi gick igenom papperna snabbt. Vi går också till Tatiana, lika som alla verkar göra :) jag kryssade i "kanske sen" på frågan om kurator. Jag har tidigare gått och pratat på HC för att jag inte mått helt 100, slutade för en tid sedan men ska nu gå dit igen. Så himla skönt att lätta på trycket! För det är verkligen psykiskt påfrestande att gå igenom detta. Så ta emot all hjälp du kan få, så kan man tacka nej sedan om det inte tillför något. Lycka till! :)

  • Sorkfeber

    Oh, idag har jag äntligen fått tag på Margareta på Fertilitetskliniken och fick tid för spolningen den 3 April.
    Visst är det väntan men nu är iaf en tid bokad.

    Skulle få antibiotika som jag skulle börja äta på måndagen (spolning onsdag) och fick sexförbud efter att mensen avslutats (undersökningen riktades in efter hur menscyklen såg ut, kemisk el ej)

    Skönt, andas ut. Ännu ett steg. 

  • annanymt

    Just ja, penicillin och sexförbud var det ju också. Det hade jag glömt :) lycka till!

  • Coors
    Sorkfeber skrev 2013-03-11 11:56:27 följande:
    Oh, idag har jag äntligen fått tag på Margareta på Fertilitetskliniken och fick tid för spolningen den 3 April.
    Visst är det väntan men nu är iaf en tid bokad.

    Skulle få antibiotika som jag skulle börja äta på måndagen (spolning onsdag) och fick sexförbud efter att mensen avslutats (undersökningen riktades in efter hur menscyklen såg ut, kemisk el ej)

    Skönt, andas ut. Ännu ett steg. 

    Så de görs på en speciell dag i menscykeln?
    Hur blir de då när man inte har sån regelbunden att gå efter?
    Jag ska ju få göra en spolning när resultatet från mannens prov har kommit in. (lång väntetid)
    Hur lång tid tar denna spolning?   
  • annanymt

    Om jag minns rätt så ska man göra spolningen när man inte har mens. Men för övrigt spelar det ingen roll vilken dag. Spolningen för mig tog kanske 10-15 minuter. Kanske kortare också, men att jag upplevde det längre.

  • Sorkfeber
    Coors skrev 2013-03-12 10:19:51 följande:

    Så de görs på en speciell dag i menscykeln?
    Hur blir de då när man inte har sån regelbunden att gå efter?
    Jag ska ju få göra en spolning när resultatet från mannens prov har kommit in. (lång väntetid)
    Hur lång tid tar denna spolning?   
    Ja, jag har ju ingen mens heller, men just nu har jag ju det kemiskt eftersom det regleras med Progynon (bygger upp) och Provera (framkallar blödning)

    Så hon riktade in spolningen en vecka efter avslutad kur med Provera. Då ska jag ha haft min lilla blödning.
    Egentligen tycker jag ju att hon skulle kunna göra den på mig nu också, men som jag förstod det så gör de det gärna direkt efter mens för att minska risken att spola bort ev ett +, alltså att du skulle kunna vara gravid (därför man får sexförbud oxå innan också)

    Vad skönt att höra att det "bara" tog c.a 15 min, för jag är den känsliga typen oxå. Alltså mina slh klarar ju inte ens av ett vanligt VUL utan blödningar och smärta :(
    Jag ser INTE fram emot det, men jag ser ju ändå fram emot det eftersom det ska göras och gör att vi kommer näramre ett ev besked i denna utredning :)

     
  • annanymt

    Nu har det varit tyst här ett tag... Hur mår ni och hur går det för er? :) månaderna går fort och jag väntar på en till mens som jag hoppas inte kommer och att jag får plussa. Enda gången då man vill att tiden ska gå fort. Varje mens är en ny chans :)

  • Swensken89

    Här är det mestadels bara konstigheter. Var bombsäker på att Vi hade lyckats. Mensen var sen och symptom fanns. Men negativa tester. Tillslut ökade mängden blödning, dock annorlunda, klarröd med mörka klumpar (små). Sen knappt någon blödning igen och nu blöder jag igen. Liksom rinner till. Fortfarande klarröd och ibland lite åt det orangea. Förstår inte mycket av detta. Var jag gravid och fick missfall, eller är det något annat som händer med kroppen. Är det den totalförkylning som jag har drabbats av som påverkar. Jag har ingen aning. Idag var Vi iväg och lämnade in våra första test IAF. Spermatest och blodprov. Så nu är det väl bara att vänta igen. Enligt kvinnan på cytologlab skulle kvinnokliniken få in provsvaret på spermaprovet i början av nästa vecka. Hur lång tid tog det för er att få provsvaren? Fick ni hem papper eller fick ni veta det på första besöket? Hur lång tid efter inlämnade prov fick ni tid för besök? Känns som man har tusen frågor.

  • Sorkfeber
    annanymt skrev 2013-03-20 21:35:15 följande:
    Nu har det varit tyst här ett tag... Hur mår ni och hur går det för er? :) månaderna går fort och jag väntar på en till mens som jag hoppas inte kommer och att jag får plussa. Enda gången då man vill att tiden ska gå fort. Varje mens är en ny chans :)
    Hej & hå ! :)

    Ja, det är ju denna väntan. Som sagt, det tär rätt hårt just nu, men gilla läget - vad göra annars? Obestämd 

    Jag fick en tid i Falun nästa vecka för att göra en ny bentäthetsröntgen (början av benskörhet pga all denna östrogenbrist så länge)
    Sen är ju den "stora" grejjen att genomgå spolningen, det närmar sig. 3 april. 
    Pga, (iofs kemisk men ändå), menscykeln så blev väntetiden lite extra.
    Skräckblandad förtjusning, men ska bli så skönt att få det överstökat så vi kan få mer svar. Även att få svar på de nya proverna : uppdaterat AMH, Kromosomanalysen och även få svar från MR röntgen sen sist.

    Känns som om jag vill ha alla provsvar från 6 månaders utredning nu!  
  • nerbma2

    På onsdag är det dags för första besöket hos Tatiana.
    Jag är så jäkla nervös. Tänk om jag får beskedet att jag inte kan få barn?

    Det känns som att det är kört redan innan jag har varit där. Är orolig och nervös och det känns som att måndag och tisdag kommer gå sjuuuukt långsamt och jag kommer inte kunna tänka på något annat än det kommande besöket nu.

    Hur var det för er andra? Var ni nervösa inför besöket och hade ni gjort precis som jag och googlat alla möjliga konstiga symptom och orsaker till infertilitet?

    Jag har en CB fertilitetsmonitor - någon annan som har en sån? Förra månaden (första månaden jag använde den) fick jag inte maximalt utslag på den, så då började jag spekulera i att jag inte har ägglossning och att det är därför vi inte har lyckats. Men den här månaden visade den att jag hade ägglossning, så nu är jag lika förvirrad igen.

    Håller med er andra - den här väntan är för jävlig rent ut sagt!

    Stor kram till er alla för att ni är så stöttande i detta!

Svar på tråden Fertilitetsmottagningen i Gävle