snart 4 månaders bebis, ge välling? gröt?
Jag har en dotter som snart blir 4 månader! Ska man börja med välling?? Gröt?? Hur gjorde ni andra när ert barn blev 4 mån?
Jag har en dotter som snart blir 4 månader! Ska man börja med välling?? Gröt?? Hur gjorde ni andra när ert barn blev 4 mån?
Känner många som börjat med välling vid den ålder fast inte bara välling.
Jag började med gröt strax efter 4 månader och det har gått bra :)
Hon är 5 månader snart och jag har gett en gång om dagen from ca 4 månader, inga problem med magen och hon gillar det så :)
Ammar du annars? Det tar lång tid innan en bebis lär sig att äta en hel portion. Men ge smakportioner när hon börjar på att bli hungrig och amma efteråt. Välling börjar man vid 6månader
Vi helammade till 6 månader, som rekommenderat.
Vill man börja redan vid 4 månader så är det bara små smakprov på ca en kryddmått eller ett slick på ett finger då och då. Och detta ska inte ökas eller inkräkta på amningen/ersättningen.
Vid 6 månader kan man börja med riktiga smakportioner, d.v.s. öka upp lite till en tesked, sen en matsked etc.
Gröt är väl toppen att börja med. Det man ska tänka på (enl vår BVC) är att produkter med gluten ska introduceras långsamt, dvs lite i taget över några veckors tid, för att minska risken för glutenintolerans. Välling brukar vara så poppis att det riskerar att konkurrera ut mycket annan mat, så det kanske man ska hålla på lite?
Vår son är 5 månader och vi har börjat ge välling till natten.. Varför? Jo han vägrar gröt, går inte upp riktigt som han ska.. Så då fick vi tipset om vällingen och han både sover bättre och går upp bättre i vikt..
Jag anser man ska gå på hur barnet är, men börja långsamt och försiktigt och se hur magen reagerar...
Vi testade gröt efter 4mån med inrådan av bvc (skulle hålla henne mätt över natten då hon helt plötsligt började vakna efter att ha sovit hela nätter). BVC rådde till gröt istället för välling för att man inte skulle blanda in flaska och förvirra barnet så denne började rata bröstet.
Dock fick vår lilla utslag av gröten trots sakta upptrappning så vi avbröt och återgick till endast amning. Sedan strax före 6mån började vi med smakportioner av annan mat och det fungerar galant än (6,5mån nu) men vi avvaktar med gröt och välling ett tag till efter råd av barnläkaren.