Inlägg från: floppan2008 |Visa alla inlägg
  • floppan2008

    Solstrålarna

    CA5 jag läste att feber kan försena ÄL. Hade skyhög feber vid ÄL. Jag ska testa tidigast på sön om jag kan hålla mig. Köpte 5 stickor och 3 plasttester. Är det inget vill jag bara ha mensen nu. Börjar tro jag är skengravid.

  • floppan2008

    Mensen verkar äntligen komma nu! Fick blod på pappret. Äntligen äntligen. Känns enbart skönt! Så här ska det fasen inte vara! Kommer ta paus från allt nu. Ska fokusera på mig själv. Kommer ha koll på ÄL men det är allt. Så här vill jag inte ha det mer. Detta är inte jag. Ville så gärna ha oktoberbebis men man styr inte över allt. Nya tag. Är lättad!

  • floppan2008
    MissKaos skrev 2013-02-01 14:51:14 följande:
    Ingen får al varje V Cykel. Jan det vara så för fig denna gången? Då kan ju mensen bli senare med.. Hem imorgon, bussen kommer 5:15 Planet ska lyfta kl 9, hoppas vi kommer iväg i tid. Neg test på morgonen, trodde delen gjorde ändå. Hade varit så kul att fa plussat här. Nya tag. Mens på måndag gissar jag, tidigast sö senast ti.
    Therearetwopartsofmybrain.Theleftbrainandtherightb rain.Inmyleftbrain,thereisnothingright.Inmyrightbr ainthereisnothingleft

    Det var lite konstigt med ÄL denna månaden. Kanske inte blev något. Hade virusinfektion och skyhög feber. Tror det ställde till rejält. Ännu är det ju inte försent för dig att plussa. Många plussar inte fören på bim eller någon dag efter bim! Avvakta och ta ett nytt test på tis om inte tanten kommit då! Ha en bra flygresa hem'
  • floppan2008
    görabebis skrev 2013-02-01 16:11:13 följande:
    Soffan, lite paus kanske är precis det du behöver? Kanske blir du gravid när du 'minst planerar' det? Så är det ju för vissa. Floppan, kom mensen igång? Kanske är som du skriver med feber o sjukdom. Kroppen och äl kom ur balans. Jag har mens nu, dag 4. Så slut imån. Köpte cb 'glada gubben' äl-test idag. Tänkte testa o se när min äl ligger.. Har dålig koll, väldigt dålig får jag erkänna. Miss kaos; trevlig flygresa hem! Kallt här i gbg :/ dimmigt, jag bor nära havet o på hundpromenaden nere vid hamnen såg man inte mycket idag. Men massa fågelkvitter så känns ändå som lite vår :) Kanske kommer plusset när ni kommit hem?

    Ja mensen kom igår på bim+5. Skönt. Trodde inte på en graviditet ändå. Tror Inge ens jag varit gravid. Var förmodligen spökstreck på testet. Mensen är som vanligt. Lite sparsammare och har lite mindre ont så mf lär det inte vara... Nästa månad ska jag släppa allt. Ha koll på ÄL genom att känns efter. Kommer inte testa en massa innan bim. Åker bort bim helgen och tänker inte ta med test dit. Förmodar att det var min infektion som gjorde detta som sagt. Och bra var väl det då jag läst att det inte är bra att bli gravid nät man har en stor infektion och hög feber. Vi får hoppas på ett plus nästa mån men händer det inte händer det inte. Orkar inte stressa upp mig!
  • floppan2008
    görabebis skrev 2013-02-01 16:57:24 följande:
    Det låter bra floppan! skönt att det kom så du inte behövde fundera och stressa mer. O bra att du har lite annat just innan bim näst gång, kanske du inte kan fundera lika mycket.. Ja det e ju alltid lätt att säga nu iaf ;) :) Det kommer när det kommer. Trevlig fredag på er! Själv ska jag åka o jobba natt kl 22, men kl 9 i mån tarjag helg. O ska njuta av shoppning, god mat o vänner hemma hos oss på kvällen. O vin o drinkar. Man måste njuta när vi ännu kan :) 

    Ha en riktigt go helg jag ska mysa med familjen i kväll och gå på barnkalas imorn
  • floppan2008

    Herregud vad jag blöder nu. Klumpar som forsar ut i toan. Fy fan har fyllt en binda på 2 timmar. Jag är på dag 3 och behöver vanligtvis bara trosskydd. Har aldrig blött så här mkt. Visst lite klumpigt kan det vara men inte så här. Antar att jag fått tidigt mf. beror nog på infektionen jag hade under ÄL.

  • floppan2008
    Pommac skrev 2013-02-02 17:08:23 följande:
    Ojoj. Kanske? Vem vet? Jag har också massa klumpar en gång men jag hade inte ont eller några symtom. Det är väldigt svårt att veta. 

    Jag tänker eftersom jag fick svagt plus på bim som blev svagare och sedan försvann helt. Har aldrig haft så här. Har väldigt lite mens annars. Nu rinner och rinner det hela tiden. Läskigt Tur att det skedde nu och inte i ett senare skede.
  • floppan2008

    Efter störtblödningar med klumpar och sånt tråkigt är det äntligen över! Det konstiga är att jag igår 2 dagar efter mens/mf tog slut fick jag kraftiga ÄL smärtor och trådiga flytningar. Det är väl en omöjlighet att ha ÄL så tätt? Jag har ju en 32-dagars cykel. Jaja vi mös på för säkerhets skull! Har aldrig varit med om något liknande. Orkar bara inte köpa ÄL tester och börja stressa upp mig över det också. Känner ju ÄL tydligt varje månad. Börjar jag kissa på ÄL test och sånt kommer hela kroppen komma i obalans. Blir att sexa regelbundet hela månaden. Men ärligt talat... Varannan dag. Vem fan orkar? Det är för mkt

  • floppan2008
    Pommac skrev 2013-02-06 12:29:59 följande:
    Ååå vad bökigt du har det! Jag brukar få ÄL känningar efter mens. Får det varje gång. Vet inte varför? Så i början innan jag visste när jag hade ÄL trodde jag alltid att jag hade tidigt ÄL. Det kanske är nåt liknande.

    Man blir ju så nipprig när man försöker. Normalt sett tänker jag lixom inte så mkt på kropp och känningar. Vi kör avbrutet och har alltid gjort. Efter mens ca 7 dagar får mannen komma i. Sedan är det nej tills jag känner av min ÄL och den passerat med 5 dagar. Min cykel har tickat på som en klocka tills nu när man analyserar flytningar och älsmärtor. Kanske jag också haft det så utan att jag reflekterat över det. Tack för svaret. Har du det så är det ju sånt man kan ha äggen växer ju till sig efter mens. Kan ju va det
  • floppan2008

    Miss kaos det får bli var tredje dag. Uch både mannen och jag blev trötta på sex när vi låg varannan dag... Jobbigt När dottern blev till var vi utomlands och hade kanske sex 3-4 ggr den veckan. Vet att jag hade ÄL på dagen och på kvällen drack vi lite och hade sex. Då var det ingen stress bara njutning och spontant som det ska vara.

Svar på tråden Solstrålarna