Tipsa polisen eller ej?
Jag vet var alla under 18 år köper sina cigg, sprit och droger där jag bor.
Jag tycker det är fruktansvärt när jag ser dessa osäkra 13-14-åringar som redan håller på med sån skit. Men vad kan man göra?
Några jag känner, som är 15, håller på med det dagligen. Jag försöker att inte umgås med dem, men då vi går i samma klass kan man ju inte göra något annat.
Men, jag håller själv inte på med något. Jag försöker så gott det går att förklara hur dumt det är att de håller på med sånt, men givetvis så är det inget dem bryr sig om.
Vad hade ni gjort? Tipsat polisen var man kan få tag på sakerna? Eller bara låtit det vara? Jag känner mig samtidigt dum om jag skulle "skvallra" på mina "kompisar".
I grund och botten är de säkert hur snälla och goa som helst. De har det bra ställt jämfört med många andra, de har haft en bra grund att stå på.
Hur ska jag göra?