• ytrewq

    Borde otrohet vara straffbart?

    Att vara otrogen mot sin make/maka är än idag ett lagbrott enligt kapitel 1, §2 Äktenskapsbalken;

    "Makar skall visa varandra trohet och hänsyn. De skall gemensamt vårda hem och barn och i samråd verka för familjens bästa."

    Sedan 1937 är det däremot inte längre straffbart att vara otrogen. Fram till dess skilde man på enkelt hor och dubbelt hor, dvs om enbart ena parten var gift eller om båda var det.


    Enkelt hor betydde sex mellan en gift och en ogift person. Enligt 1864 års strafflag skulle den gifta parten straffas med fängelse eller böter medan den ogifta parten skulle böta.
     
    Dubbelt hor innebar samlag mellan två personer som båda var gifta men inte med varandra. För dubbelt hor stadgade 1864 års strafflag fängelse i mellan 6 månader och 2 år.
    Med tanke på vad man utsätter den man är otrogen emot, anser du att det i Sverige borde vara straffbart med otrohet för äkta makar?

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-08-09 21:19
    Jag har själv inte röstat i tråden, men lutar mot ja. Självklart är det enbart otrohet gentemot en äkta make/maka som tråden syftar på, inte sambos, pojk/flickvänner, kk:n eller vad man nu har.

    Att vara otrogen mot någon man är gift med är egentligen ett kontraktsbrott. Äktenskapet är juridisk bindande och man lovar varandra trohet. Alla andra avtalsbrott i Sverige kan leda till fängelse, böter och/eller skadestånd, men inte avtalsbrott mot en äkta make/maka. Det är lite märkligt egentligen.

    Vill man kunna vara otrogen får man väl helt enkelt låta bli att ingå äktenskap?
    Omröstning
    Du måste logga in för att rösta eller se resultatet av omröstningen.
  • Svar på tråden Borde otrohet vara straffbart?
  • ytrewq
    ytrewq skrev 2013-08-09 17:02:06 följande:

    Med tanke på vad man utsätter den man är otrogen emot, anser du att det i Sverige borde vara straffbart med otrohet för äkta makar?
    *Med tanke på vad man utsätter den för som man är otrogen emot
  • jfsebastianigen

    Om man inte vill tillbaka till medeltiden eller bo i ett land med Sharialagar så är väl straffet man får när det uppdagas straff nog i de flesta fall.
    En del förlåter och går vidare i relationen.
    En del lämnar den och förlåter aldrig.

    Vem skulle vara vittne till otroheten?
    Hur skulle den bevisas?
    Vem äger sanningen?
    Hur skulle straffet vara?
    Hur förhindrar man falska anklagelser?

  • Tealhawk

    Alla är inte gjorda för monogami, dags för samhället att vakna upp och inse det. Men eftersom det blir ramaskri varje gång någon är modig nog att erkänna det är det väl klart att folk går och ligger i smyg istället.


    These are not the droids you're looking for
  • Smecker

    Före 1965 kunde en man inte bli dömd för våldtäkt av sin äkta maka. Skall vi återgå till det med? Med tanke på vad en kvinna som förvägrar sin man sex utsätter honom för. Seriöst? Det var bättre förr, eller vad är din poäng?


    Är du bara pantad eller är du dum i huvudet på riktigt?
  • Anonym (OH MY!)

    Har du legat i koma i 50 år eller? Velcome to the world. I dag är det K.K och bodycontackt, one nigtht stand, och sex på jobbet, som gäller för många. Dem som anser det vara helt fel, bör immigrera till ett land där det ÄR straffbart, för de finns.

    Det är helt enkelt irrelevant att diskutera i dagens samhälle.

  • Smecker
    Anonym (OH MY!) skrev 2013-08-09 17:27:46 följande:
    Har du legat i koma i 50 år eller? Velcome to the world. I dag är det K.K och bodycontackt, one nigtht stand, och sex på jobbet, som gäller för många. Dem som anser det vara helt fel, bör immigrera till ett land där det ÄR straffbart, för de finns.

    Det är helt enkelt irrelevant att diskutera i dagens samhälle.



    Saudiarabien är väldigt fint såhär års.
    Är du bara pantad eller är du dum i huvudet på riktigt?
  • engdahl

    Vilka dumheter, folk har varit otrogna i alls tider för viss polygami finns inbyggt i det mänskliga släktet för att bättre sprida generna än vad som skulle ske med enbart monogami - detta går inte att lagstifta bort.

    Dessutom är det många som gillar att kunna både vara gifta och att ändå kunna ligga med andra - detta kan heller inte lagstiftas bort.

Svar på tråden Borde otrohet vara straffbart?