Anonym (kvinna) skrev 2013-08-27 20:21:43 följande:
Jag är kvinna, älskar min man men var väldigt nära att vara otrogen. Sexmail, sexchatt och träffar, dock utan sex irl. Jag skulle aldrig ha trott det ett år innan och jag tror knappt det är sant så här efteråt.
Medan det pågick skulle jag på ett sätt velat ha blivit påkommen av min man, det blev som ett gift, jag tänkte verkligen bryta hela tiden men på något sätt hade vettet totalt lämnat huvudet. Helt oförklarligt, jag är inte typen som ens ser åt andra i vanliga fall.
Jag skulle aldrig trott att jag skulle kunna tänka mej att ligga med nån annan, men vid en svacka i sexlivet hemma och en ålderskris så kunde tydligen saker hända, jag vet inte om jag var så duktig som kunde stå emot, snarare hade jag ganska svårt att få till det hela rent praktiskt, så jag fick mera betänketid så att förnuftet hann ikapp.
Min poäng är att din fru kan vara i en bubbla av hormoner, förälskelse eller kåthet, dragits med av spänningen och nyhetens behag men att hon egentligen älskar dej och om du konfronterar henne så kan hon "vakna upp" och inse vad hon håller på med. Om du talar om att du vet vad hon gör, att du inte accepterar det, att du älskar henne och vill ha henne, så är chansen stor att hon får kraft att tvärbryta med den andre och inser att hon kan förlora dej.
Om hon älskar den andre och tänker lämna dej för honom så kanske du inte kan göra nåt men då händer det ändå, du har inget att förlora men allt att vinna. Vill du ha henne så håll i henne, se dej inte som förlorare utan som favoriten här, hon har valt att leva med dej! Och innan du dömer henne för hårt; var inte så tvärsäker på att det aldrig skulle kunna ha varit du, som jag var innan.
Kunde nästan varit jag som skrivit detta. Det började med sms (om helt vanliga saker). Vi kände varandra ett bra tag innan otroheten, gillade varandras sällskap m m. En gemensam bekant till mig och min man. Allt eskalerade, vi har hånglat otaliga gånger, haft oralsex osv osv. Det har pågått i ett år. Just det där du skriver, att man vill bli påkommen känner jag igen. ("Jamen, berätta för din man" vet jag att många ropar nu). Så att man får ett slut på eländet. Jag veeeet, ni kommer att skriva att det är bara att bestämma sig, att säga nej, att man gör ett aktivt val och bla, bla, bla. Och visst, så är det ju naturligtvis när man ser det hela ur ett intellektuellt perspektiv.
Jag har alltid varit den som sagt att jag aaaaaldrig kommer att vara otrogen. Så fel jag hade.
I början var det nästan som en boost för mitt och min mans äktenskap. Jag menar, jag var ju på sätt och vis hög, blev glad, full av energi, blev mycket mån om mitt utseende, svävade på små rosa moln (även om varningsklockorna ringde för fullt, vilket framförallt kom fram i mina drömmar när jag sov).
Den andre mannen är som ett gift, precis som du skriver. Som en drog. Och nu känns det som om skadan redan är skedd, det har pågått så länge och vi (jag och den andre mannen) bara låter det rulla på. Visst har vi pratat om det en del, men nu har vi slutat prata om att vi skall bryta med varandra, blir ju bara löjligt när vi vet att ingen av oss kan hålla det löftet. Jag är kär i honom, men jag är även kär i min man, fast det är på olika sätt. Jag vill inte leva med den andre mannen. Eftersom vi har en del kontakt när det gäller "andra saker" än oss, så har jag även sett en del av hans nackdelar (för alla människor har ju både för- och nackdelar), så det är inte som så att jag sätter honom på piedestal.
Nu låter jag som värsta "vill-äta-kakan-och-ha-den-kvar", men det är ju som så att den andre mannen står för passion, åtrå, lite galenskap (ibland), en grym kemi mellan oss. Samtidigt som jag i vissa andra sammanhang kan känna mig oerhört irriterad på honom av olika skäl.
Av naturliga skäl så finns ju inte passionen kvar mellan mig och min man (vi har varit ett par i väldigt många år), men det finns så många andra oerhört bra bitar mellan oss. Och vi har bra sex.
Men jag blir rädd för mig själv. Jag vill ju att jag och min man skall dela resten av vårt liv tillsammans. En skilsmässa är helt otänkbar! Ändå riskerar jag allt det fina som vi har pga en man som egentligen inte betyder ett dyft för mig.
Är ju jättesvårt att bryta när man av olika skäl tvingas till nästan daglig kontakt.