• Anonym (deprimerad)

    Tror jag kommer få sparken..:(

    Imorse när jag kom till jobbet ville min chef prata med mig, det visade sig att hon vill ha ett möte med mig imorgon. Med oss kommer också 1-2 HR-personer vara och tydligen ska vi prata om mina arbetsuppgifter. Vad sjutton betyder det här? Kommer jag få sparken? Jag har misskött mig lite på sistonde pga att jag mår väldigt dåligt, min man misshandlar mig blandannat(har skrivit flera trådar om det här) och jag har varit sjuksriven väldigt mycket pga detta. Jag vill ju försöka undvika att gå till jobbet med blåtiror.

    Mitt liv är ett totalt kaos och jag fattar inte hur jag ska klara av att ta mig ur den här situationen, har nog aldrig mått så här dåligt.
    Vi är helt beroende av att jag har jobb då in kille plugga(utan csn) och extrajobbar lite. Om jag blir av med jobbet så känns det typ som jag förstör våra liv.

    Vad tror ni det betyder? Att de vill prata med mig om mina arbetsuppgifter? Jag har en Väldigt dålig känsla. Tacksam för alla spekulationer och synpunkter..


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-10-10 07:09
    Jag vet inte riktigt var jag ska börja, mötet var en riktig chock. Jag fick inte sparken, men ärligt talat kan jag inte förstå hur jag ska kunna jobba kvar. Det handlade inte om att jag hade gjort nått stort fel, var bara en massa småfel, saker som alla mina kollegor gör fel varje dag. Nu menar jag inte att förminska det jag gjort, jag hade ju gjort många av dom här småfelen. Det här är saker som jag kan rätta till, det är bara upp till mig så det känns helt hanterbart. Det som gör att jag känner att jag inte vet om jag kan jobba kvar är att tydligen har det snackats väldigt mkt skit om mig. Mina närmaste kollegor har gått och sagt en massa saker om mig, saker som inte stämmer. Sagt till min chef att jag itne lyssnar om jag får kritik bland annat vilket inte är sant alls. Det här har pågått ett tag. Mina närmaste kollegor har dessutom, bakom min rygg, gått och granskat allt arbete jag gjort. Det känns jätte konstigt. Vissa saker av det dom sagt kan jag förstå men andr saker är rent skitsnack. Och det som är så jobbigt är att jag itne haft en chans att försvara mig. Min chef verkar tro på vad de här personerna säger helt och hållet.
    Jag VET att det framförallt är en viss kollega då hon är rätt speciell. Ibland är hon trevlig och sen ibland är hon rent ut sagt elak. Varför jag inte tagit upp det med chefen är för att jag vet att hon egentligen mår väldigt dåligt(depression) och jag tänker att hon bara råkar ta ut sitt dåliga mående på andra, att det kanske inte är riktat mot mig. Sånt kan jga ta.
    Precis innan jag började här var hon nära på att få en kollega att sluta då hon kände sig mobbad... Den tjejen är hur duktig och hur trevlig som helst!! Det känns så jobbigt att de har under nån månads tid haft möten om mig där de snackat om mig. Vad hände med att prata med personen direkt i fråga?

    Så ni som trodde att mötet handlade om att de kanske brydde sig om mig var ju väldigt fel ute. Känns så stört när jag faktiskt haft väldigt mkt blåmärken och blåtiror i ansiktet.

    Jag börjar undra om det kanske är nått fel på mig, jag kanske är hemsk, kan ju inte jag veta. Om jag inte vore en dålig person så skulle inte det här hända.

    Har inte fått med allt, ska försöka skriva lite mer senare, bra att ventilera sig lite.

    Tack så jätte mkt alla som stöttar och skriver, det betyder mkt faktiskt.
  • Svar på tråden Tror jag kommer få sparken..:(
  • tundra

    Vänd dig till vårdcentralen för att ta tag i din depression.
    Du behöver vård, samtalskontakt och medicinering.
    Du vill inte dumpa din skräphög till man. Ok.
    Vad gör dig glad?
    Vad gör att du orkar en hel dag?

    Du måste formulera något mål som gör tillvaron drägligare för dig. Hur ska du annars få huvudet ovanför vattenytan? Vad vill du med din tillvaro?

    Förstår att allt är mörkt och tröttsamt - men det finns ju dörrar och vägar ut som väntar.
    Du är värd att må bra. 

  • Anonym (testköket)

    Men bara lämna aset innan ni får barn.

    Det kan knappast göra denna världen bättre om ett barn till måste växa upp och hata sina föräldrar eller?

    Hur svårt kan det vara...?

  • Anonym (sjukfrånvaro)

    Förmodligen handlar det väl om sjukfrånvaron. Hos oss är arbetsgivaren _tvungen_ att göra en rehabiliteringsplan efter en viss omfattning av sjukskrivning.
    Oavsett så ligger ju det stora problemet på hemmaplan, hoppas du får kraft att ta tag i detta snart.

  • Indianica
    Anonym (deprimerad) skrev 2013-10-08 12:38:45 följande:
    Varför jag ville boka om mötet var för att vara lite mer beredd. Har haft fullt upp senjag fick reda på det, inte hunnit tänka så mycket. Jga tycker det exempelvis är jobbigt att inte veta vilka personer som skulle vara med och dessutom ville jag hinna prata med facket innan och få råd. Det var inga som helst problem att boka om. Jag kommer skriva här hur det gick sen.

    Det enda jag vill göra är att åka hem och gråta typ, hoppas på att jag är sjävl hemma senare. Orkar inte med folk. Känns jätte jobbigt då jag vanligtvis vill träffa mina vänner så mkt som möjligt. Nu orkar jag inte för att jag hela tiden måste spela en roll, jag kan liksom inte hålla masken längre. Har ställt till det så mkt och har så mkt att ta tag i så att det blir förlamande, orkar knappt nått. Men jag måste tänka att det blir bättre nån gång, det är lite mörkt just nu.
    Du håller på att gräva ned dig totalt känns det som. Jag förstår att du ville känna dig hyfsat förberedd, men jag gissar att du inte frågat vilka som ska närvara på mötet (vilket hade varit hur enkelt som helst att göra)eller ringt facket, utan det ska du "ta tag i sedan när du orkar". Du har väldigt många flyktbeteenden nu och målar in dig i ett hörn och allt blir bara jobbigare. Det bästa är ju givetvis om du gör slut med sambon, men att också börja skjuta upp problemet på jobbet kommer göra ditt liv outhärdligt till slut och du kommer inte att se någon utväg någonstans. Jag tror också din brist på iniativförmåga beror på en depression, då har man ingen ork att träffa vänner eller ta tag i något överhuvudtaget.

    Du behöver någon som kan hjälpa dig och pusha dig att ta tag i saker, som kan finnas som stöd för dig när du tar dig an saker, ring vårdcentralen imorgon bitti och be om en kurator. eller psykologkontakt där för det ändamålet.


  • Anonym (Helen)
    Anonym (fan på väggen) skrev 2013-10-08 13:00:24 följande:
    Låter som att de flesta här målar fan på väggen. Jag gissar att det helt enkelt har att göra med att TS varit sjukskriven mycket på sistone och man därför behöver ha en diskusssion om ev. rehabilitering eller omfördelning av arbetsuppgifter. Tror inte alls att chefen vill sätta dit TS, eller ge henne sparken.
    Hon ska ha fuskat med tider, men det ska tydligen inte gå att upptäcka, annars är väl det det västa som kan ha hänt, att de upptäckt det och då kan nog sparken vara på tapeten.
  • MissTherese

    Vilken tråkig sits du sitter i TS. Mötet kan man ju än så längebara spekulera om, men när det kommer till relationen mellan dig och din man låter den ju fullständigt ohållbar!

    Du nämnde att du skrivit tidigare trådar om ert förhållande. Fick du några bra tips där? Har du gjort ngt alls åt din situation med mannen?

    Kram! 

  • Anonym

    Se detta som ett Wake-up call. Ta nu tag i ditt liv, gör slut med din kille och börja gå till en psykolog.

    Jag tror inte att du kommer bli uppsagd. Möjligtvis en varning. Skulle de säga upp dig pga misskötsel så behöver de nog varna först. Så lätt är det inte att säga upp folk om det inte beror på varsling.

  • Anonym (fan på väggen)
    Anonym (Helen) skrev 2013-10-08 15:10:16 följande:
    Hon ska ha fuskat med tider, men det ska tydligen inte gå att upptäcka, annars är väl det det västa som kan ha hänt, att de upptäckt det och då kan nog sparken vara på tapeten.

    Jo, men då skulle de nog knappast formulerat det som att de vill prata om hennes arbetsuppgifter, tänker jag.
  • Mymla

    Säg som det är på mötet, alternativt håll masken och sök upp en samtalskontakt/psykolog och prata igenom dina problem. Hoppas det går bra för dig

Svar på tråden Tror jag kommer få sparken..:(