• Anonym (deprimerad)

    Tror jag kommer få sparken..:(

    Imorse när jag kom till jobbet ville min chef prata med mig, det visade sig att hon vill ha ett möte med mig imorgon. Med oss kommer också 1-2 HR-personer vara och tydligen ska vi prata om mina arbetsuppgifter. Vad sjutton betyder det här? Kommer jag få sparken? Jag har misskött mig lite på sistonde pga att jag mår väldigt dåligt, min man misshandlar mig blandannat(har skrivit flera trådar om det här) och jag har varit sjuksriven väldigt mycket pga detta. Jag vill ju försöka undvika att gå till jobbet med blåtiror.

    Mitt liv är ett totalt kaos och jag fattar inte hur jag ska klara av att ta mig ur den här situationen, har nog aldrig mått så här dåligt.
    Vi är helt beroende av att jag har jobb då in kille plugga(utan csn) och extrajobbar lite. Om jag blir av med jobbet så känns det typ som jag förstör våra liv.

    Vad tror ni det betyder? Att de vill prata med mig om mina arbetsuppgifter? Jag har en Väldigt dålig känsla. Tacksam för alla spekulationer och synpunkter..


    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2013-10-10 07:09
    Jag vet inte riktigt var jag ska börja, mötet var en riktig chock. Jag fick inte sparken, men ärligt talat kan jag inte förstå hur jag ska kunna jobba kvar. Det handlade inte om att jag hade gjort nått stort fel, var bara en massa småfel, saker som alla mina kollegor gör fel varje dag. Nu menar jag inte att förminska det jag gjort, jag hade ju gjort många av dom här småfelen. Det här är saker som jag kan rätta till, det är bara upp till mig så det känns helt hanterbart. Det som gör att jag känner att jag inte vet om jag kan jobba kvar är att tydligen har det snackats väldigt mkt skit om mig. Mina närmaste kollegor har gått och sagt en massa saker om mig, saker som inte stämmer. Sagt till min chef att jag itne lyssnar om jag får kritik bland annat vilket inte är sant alls. Det här har pågått ett tag. Mina närmaste kollegor har dessutom, bakom min rygg, gått och granskat allt arbete jag gjort. Det känns jätte konstigt. Vissa saker av det dom sagt kan jag förstå men andr saker är rent skitsnack. Och det som är så jobbigt är att jag itne haft en chans att försvara mig. Min chef verkar tro på vad de här personerna säger helt och hållet.
    Jag VET att det framförallt är en viss kollega då hon är rätt speciell. Ibland är hon trevlig och sen ibland är hon rent ut sagt elak. Varför jag inte tagit upp det med chefen är för att jag vet att hon egentligen mår väldigt dåligt(depression) och jag tänker att hon bara råkar ta ut sitt dåliga mående på andra, att det kanske inte är riktat mot mig. Sånt kan jga ta.
    Precis innan jag började här var hon nära på att få en kollega att sluta då hon kände sig mobbad... Den tjejen är hur duktig och hur trevlig som helst!! Det känns så jobbigt att de har under nån månads tid haft möten om mig där de snackat om mig. Vad hände med att prata med personen direkt i fråga?

    Så ni som trodde att mötet handlade om att de kanske brydde sig om mig var ju väldigt fel ute. Känns så stört när jag faktiskt haft väldigt mkt blåmärken och blåtiror i ansiktet.

    Jag börjar undra om det kanske är nått fel på mig, jag kanske är hemsk, kan ju inte jag veta. Om jag inte vore en dålig person så skulle inte det här hända.

    Har inte fått med allt, ska försöka skriva lite mer senare, bra att ventilera sig lite.

    Tack så jätte mkt alla som stöttar och skriver, det betyder mkt faktiskt.
  • Svar på tråden Tror jag kommer få sparken..:(
  • MissStrawberry
    Anonym (deprimerad) skrev 2013-10-07 15:28:31 följande:

     Jag har misskött mig lite på sistonde pga att jag mår väldigt dåligt,


    Vad menar du med att du har misskött dig? Har du bara presterat dåligt eller gjort något som är riktigt fel?

    För att få sparka en person krävs det mer än att du varit sjukskriven och inte presterat på topp. Exakt vad de vill kan inte vi säga men skulle kunna vara: att du blir omplacerad, får ändrade arbetsuppgifter, ges en tydlig varning som i längden kan resultera i avsked eller helt enkelt en uppföljning på att du har varit borta mycket.

    Där jag har arbetat kallas alla som varit sjuka mer än vid fyra separata tillfällen på ett år till ett möte med chef och HR och en av konsekvenserna är bland annat att de därefter måste visa upp läkarintyg på att de är sjuka.
  • Anonym (Undrar)

    Reagerade bara för att det står att ERA liv blir förstörda om du förlorar jobbet. Han förstör ju redan ditt liv. Iaf, som andra redan skrivit.. Arbetsgivaren vill nog prata om din situation och hur du mår.. Och absolut hjälpa!

  • Anonym (deprimerad)
    Misantrop skrev 2013-10-07 15:34:33 följande:
    Om du har varit mycket sjukskriven så är det brukligt att arbetsgivaren vill prata med dig för att se varför det är så och om de kan hjälpa dig på något sätt. De är skyldiga att undersöka detta. Mindre seriösa arbetsgivare kanske vill sparka dig men då går du till facket och tar fighten.

    Du måste dock styra upp ditt liv annars blir det sparken till slut. Bryt med din misshandlande partner på studs, ta tag i din situation både privat och yrkesmässigt. Så ska du se att du kommer ur det på ett bra sätt. 

    Vi har redan pratat om det, dessutom har jag varit noga med att skaffa intyg då det behövts. Det känns inte som att det gäller det. Dessutom har min chef inte varit så trevlig på sistonde, nästan otrevlig. Om nu dom förstod att det inte är så bra hemma så skulle hon väl fråga..lr..? Gör man inte det? Måste man kalla in ett möte tillsammans med en HR person?Jag jobbar inom landstinget föresten.
  • Anonym (kvar?)

    Har du tänkt att stanna kvar hos din misshandlande man? Hur ser dina framtidsplaner ut?

  • Anonym (deprimerad)
    Anonym (Grottman) skrev 2013-10-07 15:35:16 följande:
    Svårt att veta, men att bli inkallad till chefen med HR-personalen närvarande kan ju vara ett illavarslande tecken. Dock ska man veta att man inte får sparken hur som helst i Sverige (om man inte är provanställd). En eventuell uppsägning ska föregås av varning eller tillsägelse och uppföljning där du haft en chans att rätta till dina brister. Så länge du inte stulit från arbetsgivaren eller gjort dig skyldig till något brott borde det inte vara någon större fara.
    Ja, det känns verkligen så. Hon var så konstig när hon sa det. Jag sa blandannat(vi sa inte så mkt..) "Det låter ju inte bra". Hon svarade "Näe.." lite tyst. Jag tycker det är jätte konstigt.

    Jag har Inte stulit från min arbetsgivare eller begått något brott ialf..

    Om det inte är nått allvarligat kan hon inte bara prata med mig själv? Och om det nu gäller misshandeln så skulle hon ju inte säga det på det där sättet? Hon skulle ju knappast vara otrevlig. Det enda sättet min chef skulle kunna få reda på misshandeln är om nu polisen ringt till arbetsplatsen, vilket jag verkligen inte tror.
  • Anonym (Grottman)
    Anonym (deprimerad) skrev 2013-10-07 15:50:28 följande:

    Vi har redan pratat om det, dessutom har jag varit noga med att skaffa intyg då det behövts. Det känns inte som att det gäller det. Dessutom har min chef inte varit så trevlig på sistonde, nästan otrevlig. Om nu dom förstod att det inte är så bra hemma så skulle hon väl fråga..lr..? Gör man inte det? Måste man kalla in ett möte tillsammans med en HR person?Jag jobbar inom landstinget föresten.
    Man måste inte har HR-personal med, men om det gäller personalfrågor av allvarligare karaktär är det inte konstigt att man har med någon som är specialist på just HR. Har själv suttit i liknande möten. Även på anställningsintervjuer kan man ha en HR med.
  • Anonym (deprimerad)
    MissStrawberry skrev 2013-10-07 15:49:21 följande:
    Vad menar du med att du har misskött dig? Har du bara presterat dåligt eller gjort något som är riktigt fel?

    För att få sparka en person krävs det mer än att du varit sjukskriven och inte presterat på topp. Exakt vad de vill kan inte vi säga men skulle kunna vara: att du blir omplacerad, får ändrade arbetsuppgifter, ges en tydlig varning som i längden kan resultera i avsked eller helt enkelt en uppföljning på att du har varit borta mycket.

    Där jag har arbetat kallas alla som varit sjuka mer än vid fyra separata tillfällen på ett år till ett möte med chef och HR och en av konsekvenserna är bland annat att de därefter måste visa upp läkarintyg på att de är sjuka.

    Jag har presterat dåligt, fuskat lite med inloggningstiderna. Det sistnämnda kan de i princip inte upptäcka, de kan misstänka att jag gjort det men det finns inga bevis för det. Det är dom sakerna, plus att jag varit borta en del. Det här med att jag misskött mig har bara pågått sen kanske i juni/juli. Har tidigare varit väldigt duktig på mitt jobb.
  • Anonym (1)

    Du blir misshandlad och är orolig för att du inte längre kan försörja den som misshandlar dig?

  • Anonym (Ksjsj)

    Tror de kommer varna dig i morgon o ge dig typ 3 mån chans till förbättring.

  • tro  hopp  kärlek

    Förlåt för ot nu ts, men vill du verkligen leva ditt liv med någon som misshandlar dig?
    Om ni ska skaffa barn någon gång så FÅR inte barnen växa upp i ett sånt hem.'Det kan bli så att barnen blir omhändertagna även om det "bara" är du som får ta emot slag.

    Du förtjänar inte stryk, vad du än gjort eller sagt så förtjänar du inte det. Var stark och gå, man lever bara ett liv och du måste börja tänka på dig själv.
    Var ärlig emot din arbetsgivare, de har tystnadsplikt, men samtidigt är det bra att inte tysta ner det. Prata med dina vänner, sök stöd. De kommer ge dig stöd och kraft att gå.
    Lycka till ts{#emotions_dlg.flower} 

Svar på tråden Tror jag kommer få sparken..:(