Varför hatar folk SD?
Digestive skrev 2014-08-19 17:03:14 följande:
Misstankar byggda på misstankar är inte bevis.Även intressant att artikeln citerar grundaren för Islam Center i Sverige och hur han avböjer finanser som har allt för starka och religiösa motkrav (och att det samma gäller för Stockholms samt Malmös moskeer, där de inte heller tar emot finanser med sådana starka villkor och motkrav). Du försöker alltså styrka dina misstankar med en artikel som i samma stund reviderar andra av dina misstankar. Cherry picking deluxe MKII.
Du verkar förvirrad.. har du verkligen tänkt igenom det här?
"Grundaren av Islamic center i Malmö, Bejzat Becirov, berättar en annan historia om när saudier ville ge honom nästan sex miljoner dollar i gåva:
? De skulle sköta det helt och hållet. Jag skulle bara stå som en figur. Jag blev mycket arg och ledsen, det var inga villkor som var något för oss.
Även moskén på Medborgarplatsen i Stockholm fick erbjudanden från rika saudier. Men när finansiärerna krävde majoritet i styrelsen och rätten att tillsätta Imam så sa församlingen - precis som den i Malmö - nej tack."
