MissHelena skrev 2014-11-05 18:51:08 följande:
Inga klagande höggravida kvar här? Själv har jag nu 18 dagar kvar till BF och nio dagar kvar på jobbet. Har värk i princip hela kroppen, börjat bli riktigt svullen om ben och fötter och sover så otroligt dåligt.
Nu vill jag bara gå hem från jobbet och kunna ta det lugnt någon vecka eller två innan bebisen kommer. Känner att det varit så stressigt på jobbet att jag knappt hunnit tänka på graviditeten (mer än på baksidan av den med all smärta jag har). Det är endast på helgerna när jag kunnat sitta lugnt i soffan som jag faktiskt kunnat njuta och ta in att jag faktiskt är gravid och snart ska få ett barn.
Känner mig helt oförberedd inför både förlossning och för bebisens ankomst, så trots att jag mår uselt så hoppas jag nästan på att få gå över några dagar för att bara få reflektera över vad som komma skall. Och för att få klart allting här hemma....för här är inget klart i barnrumsväg eller liknande ännu.
Jag är här, har 18 dagar kvar till planerat snitt. Är stor, tung, trött, yr, och sover jättedåligt..
Vad strongt gjort att jobba ändå in i slutet, själv har jag varit sjukskriven i snart 2 månader. Trots det känner jag mig också oförberedd - vi har ju ett barn sen tidigare men jag fattar liksom inte att det är på riktigt ändå.
Vi ska montera ihop spjälsängen i helgen och plocka fram babyskyddet från förrådet, skötbordet står på sin plats sen några dagar och bb-väskan är packad.
Just nu lider jag något enormt av sura uppstötningar, känns som att halsen brinner upp!