Inlägg från: qatteriin |Visa alla inlägg
  • qatteriin

    BF Januari 2016 :)

    Jag bestämde mig för att försöka slumra en stund eftersom bönan accepterade babynestet... en stund iaf. Sen vaknade hon och ville äta. Såklart. Haha! Men allt snuttande ska väl få igång mjölken snart tycker jag.

  • qatteriin
    Förstaförsökaren26 skrev 2016-01-20 13:52:55 följande:

    Nu är vi hemma å sambon är å hämtar storasyster! Jag är som ett litet barn på julafton! Längtar ihjäl mig efter henne!!


    Ååååh härligt att höra!!! Åh jag börjar nästan grina, hihi, undrar om det är hormonerna som kommer igång. Igår när vi kom hem sprang jag i princip upp för trapporna till sonen, glömsk av allt vad foglossning heter! <3
  • qatteriin
    Förstaförsökaren26 skrev 2016-01-20 15:21:44 följande:

    Ja, jag Sprang ut på balkongen 100ggr å kollade å när jag såg bilen svänga in på vår gata då storgrät jag. Hon är så fin mot lillebror, vill hålla å klappa å ser till att hans gosedjur är med. Ja Gud dessa hormoner alltså!!


    Ååååh vad underbart!!
  • qatteriin

    Jaa hormonerna är verkligen igång, även om det inte är riktigt dags för tredagarsgråten än. Men den här bilden som jag nu har som bakgrund i mobilen får mig typ att gråta varje gång. Skit samma att bebis knappt syns liksom, haha!

  • qatteriin
    WiMe06 skrev 2016-01-20 15:32:40 följande:

    Nej att höra dem där jäkla snarkningarna när man går med frustrerad bebis kan göra en än mer tokig. Jag är så glad som köpt hem ersättning faktiskt och jag börjar nästan känna att det kanske är värt att gå över till det så småningom, men det är ju sååå mysigt att amma och det är nog det som gör att jag fortsätter traggla tror jag.

    Du får sova lite när maken kommer hem kanske?


    Ja det känns skönt inför natten att ha ersättning hemma faktiskt, men det känns som att mjölken är på väg snart iaf, hon sväljer gott när hon äter nu. Det ÄR ju så mysigt när amningen funkar! Jag ska be dem kolla hennes grepp i morgon när vi ska på återbesök på hemvårdsavdelningen, jag har fått lite ont. Och hon är lite orolig, jag funderar på om hon har lite ont i magen. Bubblar lite där inne men utan att det kommer pruttar. Jaja. Inte lätt för en liten kropp att lära sig äta och fungera!
    mirakelspektakel skrev 2016-01-20 16:06:28 följande:

    så fin din familj är! <3


    WiMe06 skrev 2016-01-20 17:06:11 följande:

    Amen åhh vad fina! Förstår att du blir känslosam


    Tack! Det är så härligt att se storebror så stolt över lillasyster, fast det är lite läskigt att vara nära henne fortfarande.
  • qatteriin

    Alltså... Jag har så svårt att tänka "hon" om Sally! Även om jag gjort det hela graviditeten! Jag är väl så van vid att min bebis är en pojke, haha, men det blir lite lustigt. Vi har ju bara haft pojkbebisar i familjen så även för mina föräldrar verkar det vara svårt att ställa om. Haha!

  • qatteriin

    FY FAAAAAN FÖR EFTERVÄRKARNA!!

    Där fick jag för att jag hade så hanterbara värkar under förlossningen antar jag... Blä!

  • qatteriin
    Eleonor01 skrev 2016-01-20 22:14:15 följande:

    Hälsningar från oss <3 två timmar på förlossningen sen blev det en raket. Latensfasen hemma därför det bs lite oregelbundet. Vs öppen 3 cm när jag kom in kl 17 å hon föddes 18.58 :)


    Grattis! Vilken sötnos!!
  • qatteriin
    Förstaförsökaren26 skrev 2016-01-20 21:47:09 följande:

    Alltså jag behöver råd - våran killen är inte sådär överdrivet tuttsugen alls. Han åt inatt vid 00:20-2 å sedan sov han till 6 å sedan åt han lite vid 9 å sedan vid 11:30 å sen när vi kom hem vid 15 å sen sista gången vid 19. Annars så sover han mest. Minns att dotter var vaken hela tiden å åt. Å den korta tid han tuttat så har jag såklart får sår redan! Får inte till greppet. Vet inte om jag har för stora bröst alltså. Försökte väcka honom nu men bröstet lockade inte alls å han har sovit sen strax innan 19. Borde jag oroa mig? Har ni några bra tips?


    Åh vad svårt! Har tyvärr inga tips. Vi har det tvärtom, Sally är enormt tuttig medans Axel var måttligt intresserad de första dygnen... Har dock också svårt med greppet, inga sår här ta i trä men ont har jag.

    Du kke kan ringa bb och höra med dem? Har förstått att det inte finns nån amningsmottagning här. Jag tänkte ringa dem i morgon och fråga om man kan få hjälp med greppet.
Svar på tråden BF Januari 2016 :)