amalie79 skrev 2015-08-23 07:42:44 följande:
Vet du jag känner också lite ömhet och så just nu. Hade ont i ryggen och fram på blygdbenet i slutet av veckan och var ganska trött, började oroa mig för början till foglossning men nu söndag morgon är det som bortblåst så jag bestämde mig för att det är klart det är normalt att vara trött efter en vecka på jobbet. Det är jag ju vanligtvis också, såklart det känns värre nu:)
Sen märker jag att det händer grejer där nere nu. Mer fiskstjärtar känner jag där inne,samt samma "mensvärksliknande" som i v 11-14 typ. Får resa mig lite oftare och komma ihåg att sträcka på mig osv.
jag tror det helt enkelt händer mycket just nu, känns iaf så, och tycker magen växer en del just nu. Det är säkert bara en sådan period,'men kolla upp det om du är osäker!
Och man kan inte ligga så att man skadar bebisen. Sov som känns mest bekvämt!
Jo, det känns som det verkligen händer en hel del just nu. Magen sitter liksom på "plats" nu och min har mkt hårdare. Jag satt ner väldigt länge igårkväll och som du säger behöver man nästan ändra ställning mer ofta nu. Ibland man jag känska att ställningar där magen liksom "trycks" ihop inte är särskilt bekväma. Då jag kan tycka det känns riktigt obehagligt i magen.
Är fortfarande väldigt öm i magen men det känns bättre nu. Jag minns inte hur det kändes med dem två första.
Känner mig lite förstoppad emellanåt, det kanske kan påverka magen med såklart.