Inlägg från: WiMe06 |Visa alla inlägg
  • WiMe06

    BF Januari 2016 :)

    Allt var bra hos bm idag, magen har växt fyra cm sedan sist :-O
    Idag var lilla bebis samarbetsvillig med när det gällde hjärtljuden, dem tickade på så fint låg mellan 142-148.
    Alla prover såg också bra ut, inte ett enda tecken på att nån havandeskapsförgiftning skulle ligga och lura, skönt.

  • WiMe06
    Eleonor01 skrev 2015-11-02 16:40:25 följande:
    Äter kortison dagligen. Ska göra ett till v 32 också
    Jaha, okej. Skönt att allt såg bra ut
  • WiMe06
    mirakelspektakel skrev 2015-11-02 17:03:33 följande:
    Åh vad skönt att allt såg bra ut!! hoppas att vi alla slipper havandeskapsförgiftning! Min mage känns enorm så jag skulle tro att den växer så at den knakar just nu. Känner mig ofta som en orm som svalt en enorm boll hel och nu försöker smälta den...
    Ja, jätteskönt. Haha, vilken härlig förklaring, jag skriver under på det

    Min bm sa att livmodern har haft sin kraftigaste tillväxtperiod nu och kanske några veckor till framöver. Kanske förklaringen till att man märkt så stor förändring nu och att man känner sig lite otymplig ibland
  • WiMe06
    himw skrev 2015-11-03 13:17:59 följande:

    Kom precis hem från barnmorskan, allt såg bra ut- +4 cm på magen och sen hade jag helt plötsligt fått superbra järnvärden så nu skulle jag skuta äta järntabletterna. Konstigt att det går så snabbt!

    Glömde dock fråga henne om vaccinationen för på föräldrarträffen sa de att de rekommenderar alla dom är i senare delen av graviditeten att vaccinera sig mot influensa- läste om det på 1177 men jag är så skeptisk mot vaccinationer- tycker oftast man blir lika sjuk efter man fått spruta som man hade blivit om man blivit smittad men nu kan det ju påverka bebisen- hur tänker ni? Ska ni vaccinera er?


    Hade också +4 cm på magen sedan sist. Och jag behövde inte heller äta mer järntabletter för värdena var jättebra.

    Glömde också fråga om vaccinering, är också jättetveksam om jag ska vaccinera mig, brukar aldrig göra det och brukar aldrig åka på ngt heller men blir så tveksam nu när man är gravid och alla rekommenderar det. Usch, kan få vaccinationen kostnadsfritt genom jobbet om jag skulle vilja men måste nig fundera lite till. Jobbar ju bara 1 1/5 vecka till men man kommer ju träffa massa barn när man hämtar och så i skolan och att gå till affären är ju också en risk. Men som sagt, tveksam är jag.
  • WiMe06
    mitthemligajag skrev 2015-11-03 08:26:39 följande:
    Allt var bra och mina ögon har nog förstorat magen del, visade sig att kurvan planat ut sen sist! 7 kg plus, och härmed går vi varannan vecka :)
    Härligt att allting var bra
  • WiMe06
    Hame skrev 2015-11-03 08:51:38 följande:
    Allt var bra för mig och min mage hade också planat ut, antagligen för att bebisen sjunkit ner lite trodde barnmorskan. Hon kollade min sf-kurva från förra graviditeten och den var än så länge identisk. så jag har bara inbillat mig att magen är större denna gången Glad

    Bebisen hade lagt sig med huvudet nedåt men var än så länge ruckbar så den hinner kanske med någon mer salomotal innan den blir fixerad!
    Skönt att allting var bra, kan du känna tydligt att den ligger med huvudet neråt?

    Jag känner mest sparkar neråt så min lille krabat ligger nog på tvären eller uppåt, kissblåsan är sådär lagom uppretad hela tiden. Haha.
  • WiMe06
    qatteriin skrev 2015-11-03 15:07:44 följande:

    Sådärja, då har jag suttit ett par timmar på specialistmödravården för lite ctg och ul, jag tyckte bebis var så vansinnigt lugn hela förmiddagen och jag fick liksom inte igång henne. Men det fick ctg:n! Hon var lugn under tiden men när jag satt i väntrummet sen och väntade på läkaren så vet jag inte vad hon gjorde, möblerade om tror jag! Väldigt skönt faktiskt. Och ul gick fort så jag hann knappt se nåt, men hjärtat, rörelserna, moderkakan och mängden fostervatten såg finfint ut alltihop. Så nu kan jag pusta ut ett tag. Jag fick så väldigt bra bemötande både i telefon och av dem jag mötte, de poängterade att det var bra att jag var uppmärksam för även om det oftast är ok så är det ju bättre att kolla än att vänta om det skulle vara nåt fel, etc etc. Så beröm till dem, jag känner mig absolut trygg med att kontakta dem igen om jag behöver!


    Skönt att allting såg bra ut med bebis. Jättebra att du tog kontakt med dem och att dem var så tillmötesgående. Det är så man vill att det ska vara ju
  • WiMe06

    Hade en städfirma hemma idag som skulle lämna lite priser på vad en riktig grovstädning skulle kosta. Är lite sugen på att ta hjälp med en rejäl storstädning och liksom få clean från tak till golv, hade varit så skönt att slippa tänka på det, men sen kommer snålheten i mig fram, haha. Men kommer överväga det iallafall.

    Är det ngn annan här som haft städhjälp ngn gång och tycker ni det varit värt det isåfall?

  • WiMe06
    qatteriin skrev 2015-11-03 17:13:21 följande:

    Fönsterputsningen kostade bara några hundra för oss men vi bor i lägenhet. Men mamma köper det vår och höst och betalar inte mycket mer än så för hela huset, det är lätt värt det alltså!


    Ja, men efter Rut-avdraget är det ju inte så himla dyrt. Skulle dem få städa här så putsar dem fönstren också, så vi ser ut i vinter
  • WiMe06
    Eleonor01 skrev 2015-11-03 16:51:45 följande:
    Jag är grymt pedant så jag tror att Jah hade städat efter firman hade varit hos mig :))) det enda jag är riktigt dålig på är fönster så det hade jag gärna lejt bort men snålheten. Tar mig också så mina fönster är randiga ha ha ha ha ha
    Haha, ja, våra fönster är inte särskilt vackra heller, det är mest handavtryck, särskilt på altandörren!
Svar på tråden BF Januari 2016 :)