• Svar på tråden Nazister gillar SD
  • Anton Chigurh
    Fascistrasist skrev 2015-10-22 09:44:38 följande:
    Om det finns en demonstration mot och en för invandringen, är nazisterna i den demonstrationen som är mot invandringen, och om en rasist måste välja något av riksdagspartierna väljer hen troligtvis SD. Det är lite lustigt att om 5 % av de som deltar i en demonstration dit man kan inte neka inträde är nazister är det ett argument mot SD men om 5 % av en folkgrupp våldtar är det inte ett argument.
    Det ligger en del i detta !!!
    Most people are only alive because it is illegal to shoot them.
  • micromat

    Jag tycker det är ganska självskrivet att både rasister/nazister/främlingsfientliga röstar på sd. Finns väl även något parti som är mer "extremt" men som inte finns i riksdagen.

    Men med det sagt så betyder det återigen INTE att alla som röstar på sd är något av ovanstående. Man kan rösta på sd utan att vara varken rasist/nazist eller främlingsfientlig. Man kan rösta på sd utan att vara dum i huvudet, idiot eller något av alla andra nedsättande epitet folk kan tänkas sätta på sd-väljare.

    Man får i sverige rösta på precis vad man vill. Partier kan inte styra över vilka som röstar på dom. OM inte sd fanns, vart skulle sd:s väljare lägga sina röster då? Moderaterna? Socialdemokraterna? Folkpartiet? Piratpartiet? Innebär det då att dessa partier är rasistiska/nazistiska och främlingsfientliga om vissa av deras väljare är det?

  • SkåneP
    Fascistrasist skrev 2015-10-22 09:44:38 följande:

    Det är lite lustigt att om 5 % av de som deltar i en demonstration dit man kan inte neka inträde är nazister är det ett argument mot SD men om 5 % av en folkgrupp våldtar är det inte ett argument.


    Jag tror demonstranter generellt haft problem med ifall FöreningenFörFriVåldäkt hade varit med och applåderat.

    Huruvida det är ett argument mot SD kommer ju mer av hur SD:are själv ser på det hela - min tes är alltså att man inte ser det som ett större problem.
  • Mentat

    Det är onekligen påfallande tyst från de vanligtvis så aktiva (sd)-anhängarna men likaväl som jag tycker att det är rimligt att ifrågasätta sällskapet i (sd)-demonstrationen så är det också rimligt att ifrågasätta sällskapet i (v):s demonstration: kristianstad.vansterpartiet.se/2008/04/23/socialistiskt-1a-maj-i-kristianstad/ - Kommunistiska Partiet och Revolutionär Kommunistisk Ungdom

    (sd) och (v) har lika sjaskiga förflutna undef i stort sett samma tid och borde ifrågasättas på samma sätt. (Ja, jag vet att länken är flera år gammal men tog den första sökträffen från (v):s egen site)

    Men visst, vi kan börja med att invänta en (sd)-arens syn på saken.

  • Världsmedborgare
    SkåneP skrev 2015-10-22 10:51:49 följande:
    Denna tråd handlar om SD anhängares inställning till att SD applåderas av nazister inte om expos undermålighet.

    (den som menar att expo per definition hittar på kan ju kolla upp det som artikeln refererar till)
    SD samarbetar med öppet nazistiska partier i baltländerna, och med liknande högerextremistiska partier över hela Europa.
    Att SD frotterar sig med kända nazister vid sina möten och även privat, är mer eller mindre vad alla redan känner till.
  • Digestive

    Extremhögern brukar närvara vid den här typen av demonstrationer och extremvänstern brukar närvara vid den motsatta typen av demonstrationer. Nyhetsvärdet känns lite klent.

    Det säger sig självt att exempelvis Motgift reagerar positivt när Sverigedemokraternas företrädare tar sig ann en mer nationalistisk ton. Nyhetsvärdet ligger snarare i den här nya och kraftigare tonen och att Sverigedemokraterna i och med den, verkar ha börjat strecka sig efter sina mer utpräglade samt nationalistiska rötter (igen).

  • Daniel12
    Världsmedborgare skrev 2015-10-22 13:35:48 följande:
    SD samarbetar med öppet nazistiska partier i baltländerna, och med liknande högerextremistiska partier över hela Europa.
    Att SD frotterar sig med kända nazister vid sina möten och även privat, är mer eller mindre vad alla redan känner till.
    Samtidigt är det ganska logiskt. För vilka ska de annars samarbeta med? Inget annat parti vill ens försöka lösa problemen, då blir det kanske att man väljer att samarbeta, eller "frottera" sig med de partier eller organisationer som är kritiska till invandringen.

  • Världsmedborgare
    Mentat skrev 2015-10-22 13:17:29 följande:
    Det är onekligen påfallande tyst från de vanligtvis så aktiva (sd)-anhängarna men likaväl som jag tycker att det är rimligt att ifrågasätta sällskapet i (sd)-demonstrationen så är det också rimligt att ifrågasätta sällskapet i (v):s demonstration: kristianstad.vansterpartiet.se/2008/04/23/soc.../ - Kommunistiska Partiet och Revolutionär Kommunistisk Ungdom

    (sd) och (v) har lika sjaskiga förflutna undef i stort sett samma tid och borde ifrågasättas på samma sätt. (Ja, jag vet att länken är flera år gammal men tog den första sökträffen från (v):s egen site)

    Men visst, vi kan börja med att invänta en (sd)-arens syn på saken.
    Extremist som extremist samma skit och samma tillvägagångsätt, m.m
    Det beskrivs bra i BRÅ och SÄK rapporten från 2009:15
  • Gert

    Nej, det var ingen SD-demonstration utan det var en demonstration mot det stora flyktingmottagandet.

    Däremot brukar S och SSU demonstrera tillsammans med AFA, våldsvänstern och radikala kommunister.


    Give ´em Hell!
  • Digestive
    Gert skrev 2015-10-22 16:24:13 följande:

    Nej, det var ingen SD-demonstration utan det var en demonstration mot det stora flyktingmottagandet.

    Däremot brukar S och SSU demonstrera tillsammans med AFA, våldsvänstern och radikala kommunister.


    En detalj värd att nämna i allmänhet.

    Jo, precis. Det ser likadant ut åt båda hållen.
Svar på tråden Nazister gillar SD