• pannkakan87

    BIM-DECEMBER

    Vi som hoppas på den bästa julklappen som finns - ett i december!Plus

    Häng på och peppa varandra, analysera och diskutera så håller vi tummarna för många fina plus i december och en massa augustibebisar!! Baby
  • Svar på tråden BIM-DECEMBER
  • GästenT
    Fian88 skrev 2015-12-05 16:32:26 följande:

    Grejen är att progesteron (hormonet som ökar efter äl) kan ge exakt samma symptom som hcg vid graviditet. Så nästan alla som känner symptom innan bim gör det pga progesteronet, inte pga graviditeten. Vanligast är att riktiga gravsymptom dyker upp först i v 5-6 nånting.


    Så det är mest troligt att man får känningar av progesteron,pms(?), och inte av en graviditet så tidigt? Ursäkta att jag är lite trög men jag tror att jag läser fööör mycket. Haha.
  • GästenT
    annacnummertre skrev 2015-12-05 16:32:14 följande:

    Det är så olika det där, men jag har aldrig känt något faktiskt. Det enda jag minns från förra grav var att jag fick EN finne i pannan, haha. Får aldrig finnar. Men molvärk en har kommit i vecka 6 typ, illamåendet i vecka 7 :)


    Spännande. finnar har jag fööör mycket av vid äl och sen bim så skulle det vara tvärt, att jag inte får några, då hade jag anat en graviditet. Haha
  • Fian88
    GästenT skrev 2015-12-05 16:39:06 följande:
    Så det är mest troligt att man får känningar av progesteron,pms(?), och inte av en graviditet så tidigt? Ursäkta att jag är lite trög men jag tror att jag läser fööör mycket. Haha.
    Precis! Läser man runt så ser man att biverkningar av progesteron och hcg är typ identiska. Sen finns det klart dom som är 100% säkra på att de är gravida innan de tagit ett test, men de flesta känner inte så.
  • nepe

    kan man ha äl utan ew-flytningar? Jag har känningar hela tiden och tappen känns mjuk, hal och öppen( inte helt säker på hur pass öppen då detta är min första månad jag känner).
    Skulle haft äl igår enligt periodtracker och idag enligt natural cycles men jag har slutat tempa för att minska min stress så har ingen aning.. Usch grämer mig så mkt. Jag och min sambo låg varken tors eller igår (som jag planerat..). Vill inte att vårt sexliv ska bli en bebisverkstad om han inte är sugen vilket han inte var, jag berättar heller inte när jag troligtvis har äl då jag inte vill öka pressen för oss båda.. Känns som att vi missat chansen denna månaden, såå långt till nästa försök nu. Är så ledsen att jag bara grät hela natten. :(

  • EmelieB91

    Kan någon flytta mig?Glad
    Hade äl senare den här månaden och bim flyttades därför till den 11e istället för den 8e.

    Är nu på äl +8 och tycker att brösten ömmar. Förra graviditeten var det större och ömmande bröst som var det första symptomet. Nu håller vi tummarna!

  • sebbejonte
    EmelieB91 skrev 2015-12-05 20:19:47 följande:

    Kan någon flytta mig?

    Hade äl senare den här månaden och bim flyttades därför till den 11e istället för den 8e.

    Är nu på äl +8 och tycker att brösten ömmar. Förra graviditeten var det större och ömmande bröst som var det första symptomet. Nu håller vi tummarna!


    Jag är på exakt samma dag som du, äl+8 och Bim den 11:e :)

    Har sjukt ont i brösten, riktigt riktigt ont och ont i magen till o från. Hoppas det är positivt
  • Cfmilla

    Säker på att mensen kommer när som... Spänd och uppblåst...

  • Min tur

    Vi jagar ägg för fullt denna helgen, både jag och sambon är förkylda, men vi krigar igenom det, haha! BIM 18 dec, ska försöka hålla mig ifrån test till Julafton och göra det till en trevlig julklapp för sambon :) Hoppas att tredje gången gillt är vår melodi!

  • hoppasbli4

    Någon annan med lång menscykel? Jag är på dag 45 idag och misstänker att bim är om en vecka. Sjukt lång väntan!

  • Längtar88

    Blir galen. Har värk som om mensen skulle komma när som och illamående och allt annat minskar. Inte mycket hopp kvar för i år. Hoppet som är kvar är för att jag vill hoppas, önskar.

    Ändå är jag bara på cd 18. Skit!

Svar på tråden BIM-DECEMBER