Jag kände exakt 10 dagar innan mens det du beskriver och jag visste då att jag var gravid för att jag aldrig känt så innan. Varför jag vet detta så exakt nu är för att jag har allt uppskrivet i en app. 4 dagar efter befruktning och positivt ägglossningstest började jag känna av det! Det högg och stack i äggstockarna och hade konstant molande värk samt flytningar.
Igår var jag på inskrivningssamtal hos BM. Kändes roligt och mer verkligt då. Däremot har jag mått fruktansvärt dåligt sedan julafton. Några av de värsta veckorna i mitt liv! Mår konstant illa och spyr om jag rör mig för snabbt. Orkar ingenting, är konstant trött och sover/vilar bort hela dagarna :( det är som en enda långdragen influensa. Förstår inte hur jag ska orka eller kunna jobba nästa vecka! Jag är lärare och har som tur är varit ledig hela julen nu. De hade förstått på jobbet direkt annars! Hoppas det hinner gå över tills på onsdag då lovet är slut..
Uppdatera mig hur det går för er! Lycka till :)
jess8212 skrev 2016-01-02 15:58:51 följande:
Tack :)
Får man fråga hur du kände mellan ÄL och bim? Hade du flytningar?
För jag är en vecka efter ÄL och har nu tjocka vita flytningar samt molande från och till!
Milosa skrev 2016-01-04 08:09:47 följande:
Jag tror jag har bim nu på söndag, den 10e. Har försökt undvika allt vad barnplanering innebär, det tog hårt på hoppet sist gång. Försöker tänka "Händer det så händer det". Hade nog trott att det skulle vara lätt för mig, är ung och har väldigt exakt mens, men tji fick jag! Varför känner man en sån skuld för?? Det är ju inget man kunnat påverka ändå, om det nu är nått fel.. ändå är det inte så lätt att tänka så när mensen väl kommer och man står där ännu en gång. Tur man har en underbar sambo som stöttar. Vi är mitt uppe i renovering så det är lätt att tänka på annat iallafall! Lycka till i väntan på plus och med graviditet för er andra, jag följer er gärna! :)