• Mulan91

    BF Augusti 2016

    Hej! Märkte att de flesta trådar e fulla eller inaktiva så nu öppnar jag upp en ny tråd för alla oss som ska få barn i Augusti 2016!

    Jag är 24 år gammal och väntar andra barnet. Min första son är snart 6 och mitt knyte i magen är beräknad enligt app att komma 28/8-16 :) jag plussade strax efter jul och även om det var oplanerat så är vi lyckliga över vår gåva!

    Just nu är jag i V7 och mår illa fastän jag är hungrig HELA tiden, är trött (lite mindre än förra veckan) och så är mina bröst en/två storlekar större redan och ömmar! Magen gör ont lite till o från. Tycker att mina symptom känns av mycket tidigare och tydligare än första graviditeten :)

    Hoppas på att hitta fler som får barn i Augusti:) låt oss starta en BF lista!


    Gravid, BF Augusti 2016
    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-03-10 20:27
    Nuvarande BF lista, notera att alla är välkomna hit vi stänger inte detta forum för nya deltagare:

    27/8: Mulan91, andra barnet, okänt kön

    11/8: Mika86, sjätte barnet, okänt kön

    17/8: minMonchichi 33 år, första barnet

    18/8: Kela1981 31 år, andra barnet, okänt kön

    19/8: Malin 28 år, andra barnet, okänt kön

    22/8: Zara 36 år, andra barnet, okänt kön

    25/8: Nmg 32 år, andra barnet, pojke

    27/8: Snuttispluttis 29 år, andra barnet, okänt kön

    29/8: Serah 31 år, fjärde barnet, okänt kön

    30/8: Rosanna, första barnet, okänt kön

    30/8: HazelGrace 26 år, första barnet, okänt kön

    27/8: Emmasofiabe 24 år, första barnet, okänt kön

    TRÅDSTARTARENS TILLÄGGSKOMMENTAR 2016-05-20 10:34
    Nuvarande BF lista. Notera att alla är välkomna hit och vi stänger ej detta forum för nya deltagare. BF-Listan uppdateras kontinuerligt.

    2/8 Moen, 23 år, Stockholm, första barnet, flicka 

    3/8 HJohannesson, 27 år, första barnet, okänt kön 

    7/8 anlili, 36 år, andra barnet, flicka 

    17/8: Snuttispluttis, 29 år, andra barnet, flicka 

    17/8: minMonchichi, 34 år, första barnet, okänt kön

    19/8 Malin, 28 år, andra barnet, pojke 

    21/8 Kela1981, 34 år, andra barnet, flicka 

    22/8: Zarizen, 36 år, andra barnet, pojke 

    25/8 Mika, 29 år, Tingsryd (Småland),sjätte barnet, pojke 

    25/8 Nmg, 32 år, andra barnet, pojke

    27/8 Mulan91, 24 år, Stockholm, andra barnet, okänt kön

    28/8 Hazel Grace, 27 år, Göteborg, första barnet, pojke

    29/8 Curlingmorsan, 38 år, tredje barnet, pojke 

    29/8 Hallonpajen, 39 år, Skåne, tredje barnet, pojke
  • Svar på tråden BF Augusti 2016
  • moen

    Haha ja de där med autokorrekt.. Kan bli livsfarligt i vissa situationer ;)

    Är på SöS specialistmödravård just nu och blir kollad. Känns alltid skönt att bli kontrollerad :) och får lyssna på bebis hjärta i hela 20 min! <3 haha

  • Nmg

    En ett annan sak, är det nån som har erfarenhet av Hensvik spjälsäng från Ikea ? Bra? Dåligt?

  • moen
    Nmg skrev 2016-06-16 12:25:42 följande:

    En ett annan sak, är det nån som har erfarenhet av Hensvik spjälsäng från Ikea ? Bra? Dåligt?


    Vi köpte den :) supersöt! Verkar väl bra tror jag, är ju första barnet så har ju inte fått testa. Tror inte det är så stor skillnad på sängarna för att vara ärlig, förutom att det inte går att ta bort sidan (och priserna!). Den känns rejäl och stadig, sen va den så söt ju :) och billig!
  • Kela1981
    Nmg skrev 2016-06-16 12:25:42 följande:

    En ett annan sak, är det nån som har erfarenhet av Hensvik spjälsäng från Ikea ? Bra? Dåligt?


    Vi har en Gulliver och har använt den med sänkning och sidan av sen dottern var typ 9 månader så för oss hade Hensvik inte fungerat.
    Däremot så har jag en kompis som har en son som är lika gammal (blev 2 i juni) och han sover fortfarande med alla sidor på.
    Hensvik funkar säkert jättebra, man vänjer ju sig och bebisen vid deras säng. Framför allt så tycker jag att den är finast eftersom den har hela gavlar :)
  • Zarizen

    Hoppar in och tänkte bara meddela att jag fått en liten pojke 15/6. Värkarna började på måndagen 14/6 och gick inte att hejda då vattnet redan gått 2 v innan.

    Han föddes i vecka 30+1 och vägde 1900g och var 44cm lång. Han mår bra men ligger på neonatal avd för vård några veckor framöver. Jag mår bra.

  • Misszandra

    Tack för alla fina ord, ni är guldvärda. Värken blir inte bättre, den är konstant och blir värre till och från. Kan dock inte påstå att jag kan klocka den just för jag känner av det hela tiden. Nu har jag haft de i 2.5 vecka till och från och 5 dagar konstant. Blir det inte värre, väntar jag tills måndag och hör av mig till förlossningen så får de nog kolla så tappen inte påverkas. Också eftersom en del, liten del av min slempropp lossnade i tisdags, mer har dock inte kommit, inte vad jag märkt. 

    Det känns som det har hänt så mkt de senaste dagarna, han fixerade sig, magen sjönk markant. En bit av slemproppen lossnade och mina värkar hindrar min sömn. Man börjar ju undra om han kommer komma inom snar framtid. 

  • Nmg

    Grattis!! Va skönt att allt har gått bra, och att ni båda mår bra!


    Zarizen skrev 2016-06-16 22:52:35 följande:

    Hoppar in och tänkte bara meddela att jag fått en liten pojke 15/6. Värkarna började på måndagen 14/6 och gick inte att hejda då vattnet redan gått 2 v innan.

    Han föddes i vecka 30+1 och vägde 1900g och var 44cm lång. Han mår bra men ligger på neonatal avd för vård några veckor framöver. Jag mår bra.


Svar på tråden BF Augusti 2016