• fhkb

    BF September 2018

    Hej :) Tänkte att vi som har BF i September 2018 kunde samlas här och utbyta våra erfarenheter och prata om våra liv som nu växer i magen! Grattis till er alla som plussat och lycka till.

  • Svar på tråden BF September 2018
  • Lilj3
    Imra skrev 2018-01-14 09:30:40 följande:

    Måste bara fråga er som ligger ungefär samma i tid. När ringde ni mvc? Är de för tidigt att göra nu direkt v.5 4+3. När tänker ni ringa och skriva in er? :)


    Imra skrev 2018-01-14 09:30:40 följande:

    Måste bara fråga er som ligger ungefär samma i tid. När ringde ni mvc? Är de för tidigt att göra nu direkt v.5 4+3. När tänker ni ringa och skriva in er? :)


    Tycker nog att man kan ringa så fort man har plussat om man vill. Själv tänker jag nog vänta en eller ett par veckor, bara för att jag nojjar över tidigt missfall.
  • Orkide
    Imra skrev 2018-01-14 09:30:40 följande:

    Måste bara fråga er som ligger ungefär samma i tid. När ringde ni mvc? Är de för tidigt att göra nu direkt v.5 4+3. När tänker ni ringa och skriva in er? :)


    Är det första barnet så ring på en gång för då brukar man få ett tidigt samtal. Annars är det inskrivning runt v.10-11 någonstans. Jag är i samma vecka och fick inskrivningssamtal 20/2.
  • Mawie

    Vet att det är lite olika men när får ni göra ul? jag bor i östergötland och då får man göra i

    i v 12-13.känns ju som evigheter dit, har fått tid den 2/3.

  • Orkide
    Mawie skrev 2018-01-14 10:28:19 följande:

    Vet att det är lite olika men när får ni göra ul? jag bor i östergötland och då får man göra i

    i v 12-13.känns ju som evigheter dit, har fått tid den 2/3.


    Här i Stockholm kan man boka in tidiga ultraljud från v 7 privat.
  • josgos

    Hej!

    Hoppar in här på BIM+2 men har följt tråden. Plussade redan på BIM-2. Har inte vågat hoppa in här men mensen lyser med sin frånvaro och testen har blivit starkare för varje dag, så nu vågar jag mig hit.

    BF 19-22 sep, får lite olika beroende på app. Senaste mensen första dag var 16 dec, någon annan som har samma? Hur ska jag räkna?

    Så spännande det här! Första barnet, jag är 29, sambon 40.

  • Milie
    Nostalgity skrev 2018-01-13 19:31:53 följande:

    Mitt Bf blir 12-14sept. Ditt?


    16 september. Olika appar säger lite olika men jag väljer att utgå från Natural Cycles som har hyfsad koll på min ägglossning. Fast det är inte helt hundra eftersom NC inte kunde sätta ägglossning den här cykeln. Jag började med progesteron vid ägglossning och slutade därför tempa. Men, men.. Vid NIPT den 21:a februari så ska bebis åldersbestämas.
  • Maria090

    Hej på er!

    Plussade imorse och beräknas gå in i vecka 5 imorgon. Väntar första barnet!

    Fick missfall förra sommaren i vecka 8, så är lite försiktigt optimistiskt än så länge, men håller alla tummar att det går denna gången. Skulle vara superkul att dela lite erfarenheter och tankar med er här!

    Heter förresten Maria, är 27 år och har enligt Preglife BF 23/9. ??

  • Natalina1451
    Eleonoratösen skrev 2018-01-14 05:34:10 följande:

    Här samma här. Enligt senaste mens BF 13/9 enligt FF som satte ut ÄL sent så blir det BF 19/9. Vet inte om man på MVC bryr sig om så få dagars skillnad egentligen innan RUL. Vi tänkte ta NIPT så tror man tidsbestämmer graviditeten innan så kanske man får veta.


    Vad spännande med nipt! Bekostar ni det själva eller får ni det gratis?

    Vi kommer göra kub iaf för det gjorde vi med dottern men hade gärna gjort nipt men det är väl väldigt dyrt..

    Med dottern blev vi flyttade 11 dagar på rul så därför jag tänker att jag vill räkna mer rätt den här gången så jag inte känner att jag går över en massa för man ställt in sig på ett tidigare datum halva graviditeten. Haha!
  • Natalina1451
    Orkide skrev 2018-01-14 07:26:34 följande:

    Välkommen, vi är flera som är oroliga här så prata ut om det. Jag har fått massor med stöd av alla fina här inne. Jag har fått ett nytt bf datum efter rutinultraljudet tidigare gånger.


    Ja vi fick med dottern ett nytt datum som var 11 dagar efter det vi räknat på halva graviditeten.. haha det var lite tradigt! Därför vill jag räkna rätt den här gången så det inte känns som att man går över en massa sen.. har ställt in preglife appen på 1/10 Så kanske jag blir framflyttad istället! Haha
  • IceKitten

    Hej hej!


    Jag har nyligen plussat för första gången och har så många känslor just nu som snurrar runt i kroppen :P


    Jag är överlycklig, nervös och rädd (som de flesta andra antar jag).


    Graviditeten är ju fortfarande väldigt ny och jag är livrädd för att förlora embryot. Jag har ingen aning om varför, jag har ingen speciell anledning att oroa mig.


    Jag är fullt frisk, blev gravid i stort sätt omedelbart när vi började försöka, har aldrig fått missfall, ung, relativt vältränad och det finns inga fall av missfall inom den närmaste släkten.


    Jag tror egentligen att min största oro kommer ifrån dels att jag inte känner av graviditeten direkt... hade det inte varit för att mensen inte dök upp så hade jag aldrig testat mig. Jag är lite känslig för lukter och känner ibland lite spänningar i magen men det kommer och går samt är ungefär allt händer. Detta gör mig sjukt nervös, då folk jag pratat med eller läst om mer eller mindre verkar vara döende från och med Äl. Är dock bara i vecka 5 ännu...


    Så, hur gör jag för att släppa stressen/oron och bara njuta av tiden som kommer?


     


    Tack!

Svar på tråden BF September 2018