Inlägg från: AndreaBD |Visa alla inlägg
  • AndreaBD

    Islam

    KlantSmurfen skrev 2019-12-02 16:25:49 följande:

    Något som kan vara bra att tänka på:


    Det allra mesta av detta säger jag också.T.ex. att islam måste förnyas inifrån. Ingen icke-muslim kommer att göra det, varför skulle de? Och jag säger också, att man inte ska låta de göra något i västvärlden som går emot vår inställning av frihet. Vi ska inte behöva inskränka oss, eller backa i utvecklingen. Jo, jag säger också att vi har tagit för mycket hänsyn. 

    Jag har bara lite svårt för att bedöma en religion utifrån det som står i en jätte-tjock bok. Det säger sig egentligen självt - också med tanke på hur gammal koranen är - att man inte tar det det så bokstavligt. Så, för mig är alla som tar det bokstavligt helt enkelt korkade. 
  • AndreaBD
    Praktisk58 skrev 2019-12-02 17:58:07 följande:
    Jo, jag tror också att när folk knivhugger okända och skriker Allahu Akbar,

    eller kör bil rakt in I en sporthall med ett brev från Bin Laden I fickan, då beror det nog mest på kultur och inte på Islam som lovar dom ett större horhus I himmelen ???
    Sporthallen var ju inget islamist dåd. Du har uppenbarligen inte läst nyheterna idag. Och att de TROR att de gör guds vilja, betyder ju inte att de har rätt. Det visar bara vilka losers de är. Det är ungefär samma sorts människor som gör "school-shootings" i USA. 
  • AndreaBD
    Sonjassoja skrev 2019-12-02 17:41:25 följande:
    Ja det är lite som Islam, en ondskefull röra som inte går att förstå. Den bara finns för att göra livet miserabelt för alla.
    Ska jag vara ännu tydligare: Du skulle få underkänd i svenska. Jag är själv språklärare och det där var obegripligt. Vill du inte uttrycka dig så att folk förstår också? Det är ju syftet, trodde jag. 
  • AndreaBD
    Liberté skrev 2019-12-02 16:30:09 följande:
    Va du tycker om Indien som industri eller utvecklingsland är oväsentligt. Det är världens 5 största ekonomi där 36% är kemisk / petroleum. De har en väl utbyggt it sektor samt är har världens näst största telekommunikations industri.

    Jämställdhet och liknande har inte med om landet anses vara i eller u land utan den utvecklingsgrad landet har. Ja landet ligger efter till stor del men fortfarande rätt långt framåt jämfört med Pakistan / Bangladesh osv vilka fick självständighet samtidigt vilket var poängen.

    Jag menar att islam hämmar utvecklingen i ett land och då om ett land som Indien med alla de hemskheter du listar ändå drar förbi från samma startpunkt så stärker det mer är stjälper det mitt argument.
    Vad jag tycker är oväsentligt och det som du tycker är jätteviktigt? Konstig argumentation! 

    Det säger ju inte mycket att de är världens 5. största ekonomi. De är ju världens 2. största befolkning. Pakistan är mycket mindre, och Bangladesh är bara en liten bit av ett land som blev självständig. Men alla tre har ungefär samma dåliga människosyn (nu menar jag inte på individnivå), samma dåliga kvinnosyn. Det var ju mer det vi var inne på än ekonomi, ursprungligen.

    Som sagt, inte konstigt att Indien drar förbi med så stor befolkning.
  • AndreaBD
    Liberté skrev 2019-12-02 20:10:52 följande:
    Det är betydligt svårare att hålla ihop ett stort land med extremt fattig befolkning än ett mindre land med mindre befolkning något som historien visat.

    Bangladesh var i framkant och grundades som sekulärt med en bra människosyn.. alltså du kanske borde läsa på lite ? Gissa när det blev ok att bränna kvinnor som var otrogna, inte fan var det när engelsk lag tillämpades.
    Ja, det är alltid svårare att hålla ihop ett stort land och risken för fattigdom finns. Men också chansen att bli en av dem ledande länderna på marknaden, om vi pratar ekonomi. Så är det ju. 

    Bangladesh är inte ett land som man hör så mycket om, men det har uppenbar bäst jämställdhet i södra Asien, bättre än Indien, trots att det är nästan helt muslimskt (medan Indien har 13 % muslimer). 

    Förresten vilket land pratar du om nu när du pratar om att bränna otrogna kvinnor? Indien har ju sina barbariska riter, så som att bränna ihjäl änkan när mannen dör eller sånt som jag redan nämnde - syra och gruppvåldtäkter.

    https://www.thedailystar.net/frontpage/gender-gap-index-bangladesh-stays-top-s-asia-1486105?browserpush=true

  • AndreaBD
    Praktisk58 skrev 2019-12-02 20:26:42 följande:
    Bangladesh är troligtvis det djävligaste landet jag varit I

    Kvinnor tvingas gå med burka I 40° värme.

    Män kan svalka sig I floden, men inte damer.

    Fattiga I Indien sover på mycket bättre gator än fattiga I Bangladesh.

    Jag är inte heller van vid stenkastning (mot mig) men dom missade.
    Vad grundar du det på? Jag vet inte så mycket om Bangladesh, men jag hittade ju precis nån artikel om att de ska ha kommit ganska långt när det gäller jämställdhet. Du har varit där, eller? Se förra inlägget.
  • AndreaBD
    Storogrå skrev 2019-12-02 20:46:23 följande:
    KlantSmurfen skrev 2019-12-02 16:21:05 följande:
    Jag håller inte med.
    En somalisk kvinna:

    en.wikipedia.org/wiki/Ayaan_Hirsi_Ali
    AndreaBD, du borde verkligen ta dig en lång funderare över Islam. Försök att förstå hur hemsk denna religion är. Känns som du behöver hämta information från andra källor, jag kan hjälpa dig ifall du tycker det är svårt?

    Nej tack, jag hoppas fortfarande att åtminstone kunna lära mina elever hur man tänker källkritiskt. I ditt fall verkar det ha gått snett.
  • AndreaBD
    KlantSmurfen skrev 2019-12-02 21:20:46 följande:
    Jag har inget problem med det, jag nervärderar alla religioner. När jag var liten var bibeln lite av ett hatobjekt, så ologiskt och korkat men de flesta kristna tar ändå avstånd de sämre idéerna så jag har egentligen inget problem med de som är kristna.

    Islam är inte en fredlig religion, det finns ett gäng trevliga och fredliga idéer i koranen som senare i boken blir ersatta med raka motsatsen. Islam har fler korkade idéer i sin bok än andra religioner så jag har lite svårt att se dem som likvärdiga. Bibeln innehåller också ett gäng korkade idéer men vi har tränat i flera generationer på att ta avstånd från de flesta men trotts det så finns det många som använder bibeln som faktabok och vill att den ska ha tolkningsföreträde men då kallar vi det för religion, vi kallar marxism för marxism och vi kallar nazism för nazism även om det bara är ett verktyg de gömmer sig bakom men när islamska staten har hämtat idéer ur koranen och andra skrifter har det inget med islam att göra.
    Där skiljer vi oss kanske lite. För mig var religion också hatobjekt. Jag gick nämligen på en katolsk skolan (dock bara årskurs 1 - 4) , där vi hade religionsundervisning varje dag. Fördelen med det var kanske att jag hade läst så pass mycket i (barn-)bibeln att jag redan som 10-åring visste var man hittar dem mest grundläggande delarna i bibeln. Och att det stod om att döda folk, det hade jag också läst om redan som barn. Och så var jag tvungen att gå till kyrkan varje söndag, plus speciella tillfällen, att inte äta kött fredagar. Fastetid hade vi också, dock inte så strikt som muslimerna. Jag var väldigt less och ville inte ha mer med religion att göra. Oavsett vilken religion.

    Men det gäller mig personligen. Det finns ju även folk som har varit med om motsatsen, t.ex i Östeuropa där all religion skulle försvinna. Där kan folk känna att man inte har låtit dem ha en religion. Och jag tycker att det är viktigt med dem grundläggande demokratiska rättigheterna. En viktig sak: Om vi går ifrån demokrati så går vi åt samma håll som dessa extremister - bort ifrån demokratin. Och det ska vi absolut undvika. 

    Om det står några tokiga saker i boken, eller några fler - jag tror inte det spelar så stor roll. Det viktiga är ju snarare att man inte kan ta det som bokstavligt. Och man måste t.o.m. kunna tänka sig att vissa delar är historiska och inte passar nuförtiden. Att muslimer ofta inte vill tolka lite mera generöst - jag kan se några orsaker för det. T.ex. mer auktoritära familjesystem, dvs. folk är inte vana vid att ifrågasätta "ledare". Och även sämre utbildning. 

    Och det är inte bara IS som inte har med islam att göra. Det finns fler såna exempel. Baader-Meinhof-terroristerna har inte med socialism att göra, säger jag. Och inte IRA heller. De har inte ens med katolicism att göra, trots att de kämpar för katolikerna. Korsriddarna har inte med kristendomen att göra - kan man också säga. Och det finns många fler. Jag skulle kunna räkna upp några fler som inte har med kristendomen att göra.....
  • AndreaBD
    Storogrå skrev 2019-12-03 10:26:48 följande:
    Så du gick igenom den svenska skolan genom att blanda svenska och engelska, intressant! Och du väljer sedan att bli språklärare...
    Jag gick inte genom svenska skolan, jag är själv tysk-född, har gått i katolsk skola i Tyskland och undervisar engelska och tyska. 

    Och var skrev jag engelska. Och varför skulle det inte vara okej att blanda det, i ett forum?
  • AndreaBD
    Storogrå skrev 2019-12-03 10:19:37 följande:
    Först ställer du frågan "Vad grundar du det på?",  Sedan skriver du  att du inte vet så mycket om Bangladesh... Du är rolig du! Hur är det med läsförståelsen för läraren egentligen? Han har varit där skriver han!!!! Och du är kritisk mot det också. Helt klart har religionen skuggat ditt omdöme. Är väldigt skeptisk till att du ska fortsätta vara lärare. 
    Det är en berättigad fråga. Och varför måst jag veta mycket om Bangladesh???
    Han skrev ju inte så tydligt att han varit där. Jo, i sista meningen kanske. Men man läser inte alltid allting så noga. 

    Hur kan religion skugga mitt omdöme, jag är ju ateist??!! Tur att inte du avgör vem som är lärare. Det som är främsta kravet när det gäller lärares värderingar är nämligen att man främjar DEMOKRATIN, och det är precis det jag gör. Du och några andra här tänker så odemokratiskt som man kan göra. Ni går PRECIS åt samma håll som dessa islamister! Ni borde slå ihop er, ni har ju samma mål! 
Svar på tråden Islam