• Majja92

    Bim Maj 2020

    Idag kom mensen och med mina långa cykler innebär det bim i Maj, hoppas detta blir vår månad!

    Bim

    3/5 Majja92

  • Svar på tråden Bim Maj 2020
  • Bebis2021
    Airamsol skrev 2020-05-09 21:53:25 följande:

    Ja jag tänker att avsaknad av sekret inte behöver betyda avsaknad av äl. Hoppas.

    Jag har fortfarande motvärk. Men svagare än i torsdags/fredags.

    Nej min cykel brukar vara regelbunden. Men efter andra barnet fick jag hypotyreos och jag har legat dåligt i värden så jag tror det är den som strulat med cykeln. Den är relativt regelbunden, 29-32 dagar så någon slags koll har jag.

    Haha åh. Vad starkt att hålla sig! Jag börjar alltid testa typ 8 dagar efter ägglossning ????


    Okej då förstår jag trist när den blivit oregelbunden.jag hade mer oregelbunden före barn å sen efter har den blivit mer regelbunden, jag brukar ha 30-31 dagars cykel, om din diffar så lite räknar det väl inte som oregelbunden, lr bara jag som minns fel?..

    Jo jag hoppas jag kan hålla mig iaf men vill helst inte bli besviken på negativt resultat utan hellre att mensen dyker upp

    Så spännande då är de snart dags
  • Bebis2021
    mzl93 skrev 2020-05-09 23:38:39 följande:

    Samma här. Så pass mycket att jag letade efter vetekudde. Orkade tillslut inte leta på grund av smärtan hahaha så nu har jag lagt mig i sängen för att låta katten ligga på magen och värma mig! Letat men hittar ingen info om att man kan ha ont av att ägget fäster... Så jag tror fortfarande att det är mens som är på g :(


    Okej håller tummarna att de inte är det, jag brukar ha mensvärk 1 dag innan mens å sen kommer mensen, å när jag vart gravid har jag gått med mensvärk precis som före mens men i fler dagar å ingen mens har kommit.. men dock minns jag inte hur jag känt från äl till dagarna innan bim, har aldrig tidigare haft sån koll å analyserat ev tecken haha, varit mer avslappnad å tagit de hela med ro, men nu när man är så innerligt sugen på att få plussa å va gravid är de svårare haha. Eftersom man haft de så enkelt alla andra gånger vågar man inte heller tro att de alltid ska få va så enkelt känner jag.
  • Bebis2021
    Tobice skrev 2020-05-10 00:25:39 följande:

    Vad kul att vi ligger så nära varandra och som du skrev spännande att vi känner samma känsla. Också haft känningar varje dag sedan ÄL och hade också mycket värre smärtor under ÄL än vad jag normalt har.

    När ska du testa?


    Har du barn sen innan? Tänkte om du isåfall minns att du hade liknande då?.. Jag minns nämligen inte alls hur de var fram till dagarna innan bim å ändå är mina två inte så gamla.

    Jag är ju lite tråkig å vågar inte testa innan bim, vill inte bli besviken. . När testar du?
  • Jensan88

    BIM idag och ingen mens i sikte. I veckan fick jag någon så otrolig molande värk (äl+10) och jag var säker på att mensen var på g. Men icke. Efter det har jag bara känt lite stickningar i bröstvårtorna och jag har fortfarande hög temp i vad jag normalt sett brukar ha. Jag känner mig inte alls gravid men när bör man testa? Måste det alltid vara morgonurin?

  • Bebis2021

    Verkar ju vara en del som känner ilningar/molvärk efter äl, man säger att man inte kan ha symtom så tidigt men vad jag läst dock så börjar livmodern växa dag 1, å därmed känns väl ilningar och molvärk inte allt för konstigt att man kan ha då? Vissa känner lättare å vissa inte alls men eftersom de börjar växa å hända grejer borde de inte vara osannolikt iallafall att man känner av en ev graviditet. Dock kan de ju givetvis också vara så och att mensen ändå kommer..

  • Nykär15
    Jensan88 skrev 2020-05-10 08:00:56 följande:

    BIM idag och ingen mens i sikte. I veckan fick jag någon så otrolig molande värk (äl+10) och jag var säker på att mensen var på g. Men icke. Efter det har jag bara känt lite stickningar i bröstvårtorna och jag har fortfarande hög temp i vad jag normalt sett brukar ha. Jag känner mig inte alls gravid men när bör man testa? Måste det alltid vara morgonurin?


    Är du på BIM kan du testa närsomhelst på dagen :)
  • Tobice
    Bebis2021 skrev 2020-05-10 07:59:50 följande:

    Har du barn sen innan? Tänkte om du isåfall minns att du hade liknande då?.. Jag minns nämligen inte alls hur de var fram till dagarna innan bim å ändå är mina två inte så gamla.

    Jag är ju lite tråkig å vågar inte testa innan bim, vill inte bli besviken. . När testar du?


    Jag har inga barn sedan tidigare. Däremot blev vi gravida i oktober 2019 men det slutade i ett MA nu i januari 2020. Och jag minns faktiskt inte om jag hade mensvärks-liknande känslor då. Däremot vet jag att jag hade ont i brösten några dagar efter BIM och att jag började blöda typ bruna flygningar strax innan beräknad mens så jag trodde inte jag skulle vara gravid då.

    Vi har börjat försöka igen nu i april men verkligen på riktigt med ÄL test och NC under maj. Nu letar jag minsta lilla tecken verkligen, vill så gärna bli gravid och att allt får gå bra den här gången..

    Jag testar till helgen tänkte jag! :)
  • Nykär15

    ÄL+9 idag och negativt :( men tar nytt i morgon, men rätt säker på att det inte blev nåt denna gång, inga känningar likt de jag brukar ha före plus :(

  • Mikkans

    Testade äl+10 och väldigt negativt. Så nu inväntar jag mens typ i dag eller i morgon :/

  • Nykär15
    Mikkans skrev 2020-05-10 11:21:54 följande:

    Testade äl+10 och väldigt negativt. Så nu inväntar jag mens typ i dag eller i morgon :/


    Trist, samma sits då...ledsamt vänta in mensen några dagar :(
Svar på tråden Bim Maj 2020