Inlägg från: Tom Araya |Visa alla inlägg
  • Tom Araya

    Regeringens el-fiasko

    Padirac skrev 2025-08-22 18:11:20 följande:

    Marknadspriset styrs av tillgång och efterfrågan,det är själva poängen. 


    Just det, och då är det inte så bra att vädret styr en stor del av produktionen så att den inte matchar efterfrågan, för det är då priserna rusar i höjd eller sjunker extremt lågt.
  • Tom Araya
    klyban skrev 2025-08-22 13:11:34 följande:

    Och nu är den vindkraftverken med och hålla nere priserna och när kärnkraften fallerar och leverera,


    Innan du svamlar så kanske du skulle börja studera hur mycket de olika kraftslagen "levererar" i förhållande till installerad effekt.
  • Tom Araya
    Padirac skrev 2025-08-22 19:42:26 följande:
    Det verkar som att det är oklart eller svårt att acceptera att elen handlas som en vara på marknaden.

    Det verkar som att det ör oklart hur elhandlen fungerar med olika typer av prissättning, för olika delar av de el som handlas på elbörsen - allt är inte spotprishanldel, det är en mindre del

    www.elmarknad.se/blogg/spotpris-vs-terminspris

    www.energiforetagen.se/pressrum/nyheter/2022/september/energiforetagen-forklarar-skillnaden-i-elhandel-pa-nord-pool-och-nasdaq/

    Det verkar också som att du inte förstår eller accepterar att de företag som verkar på marknaden agerar efter marknadsekonomiska priciper för att tjäna pengar på lång sikt.på de investeringar de gör.

    Så vitt jag vet var det tidigare vanligaste sättet för elhandelsbolagen  att göra majoriteten av sina inköp av el med elhandelskontrakt/terminer och ha en mindre del av volymen som inköp til lspotpriser..

    producenter har också avtalade kontrakt/terminer med stora förbrukare även om det dykt upp en del lycksökare som försökt tjäna pengar genom att handla det mesta till spotpriser.

    Det intressant är att även mo elpriset på spotmarknaden är negativt s åsker stora delar av handeln med elkontrakt/terminer  och du som konsulment får inte betalt för att göra av med el -- du får betala fast spotpriset är negativt.

    De uppgifter jag hittar säger att 2 av 3 abonnemang har rörligt pris och 1 av 9 hade timbaserade priser.

    Det var undter första delen 2010-talet inte låga spotpriser som gjorde elproduktion mindre lönsam och formande framtida investerings - på den tiden såg det inte ut att bli högre elpriser förrän efter 2030 någongång
    .  Det var redan under 00-talet och hela 10-talet en låg generell elprisnivå som avbröts av elhandelspriskrisen i samband med öppning av samhället efter cornona och det ryska anfallskriget mot Ukraina och kopplingarna mellan elpriser och fossila bränslepriser. 

    Det sista sägs vara åtgärdat eller ska åtgärdas av EU som gemensammt styr de principer och regler som elhandlesmarknaden lyder under. 
     
     
    Försöker du förklara bort produktionen som betydande del ur marknadsmodellen?
  • Tom Araya
    Padirac skrev 2025-08-22 22:53:41 följande:
    Från energiföretagen - flera års energiproduktion samlade i i terminskontrakt !

    Elbörsen Nasdaq måste vara säker på att parterna klarar av att betala sina åtaganden när det är dags för avräkning under kontraktets löptid. Därför måste aktörerna ställa säkerheter till Nasdaq. Värdet på säkerheten, eller garantin, bestäms delvis på mellanskillnaden mellan kontraktspriset och aktuellt marknadspris. Marknadspriset är vid varje tid det pris som marknadens aktörer bedömer blir det genomsnittliga spotpriset under kontraktets löptid. Om kontraktspris och marknadspris skiljer sig åt mycket så blir garantibeloppen mycket höga. Eftersom en elproducent kan ha värdet av flera års elproduktion samlade i terminskontrakt på elbörsen blir summorna mycket höga.
    Du har ju redan skrivit 
    Padirac skrev 2025-08-22 18:11:20 följande:

    Marknadspriset styrs av tillgång och efterfrågan,det är själva poängen. 


    Alltså är det jätteobra med produktion som är beroende av väder och inte kan styras utefter efterfrågan eller vara en stabil baskraft till den reglerbara kraften.
  • Tom Araya
    Padirac skrev 2025-08-23 00:37:37 följande:
    Det verkar onekligen som att det byggs betydligt mer vindkraft än kärnkraft i europa.

    Så någon måste tycka att det är bra - troligen producenter som investerar i vindkraften.
    Dock inte utan olika former av subventioner och annat ekonomiskt stöd, så som CFD, PPA och bidrag från EU's investeringsfonder.

    Under 2024-2025 byggs (befinner sig mellan projekteringsstadiet och driftsättning) ca 35 GW vindkraft.

    Vad det gäller kärnkraft så byggs nu ca 10 GW i Storbritannien, Slovakien och Frankrike.

    Ytterligare 12 GW kärnkraft är på G i Tjeckien, Polen, Nederländerna, Sverige, Belgien, Rumänien och Slovenien.

    Kraftslagens effektivitet gör dock att 22 GW kärnkraft ger lika mycket effekt som 60-70 GW vindkraft.

    Vad det gäller lönsamhet så går det inte ens att hitta siffror på helt osubventionerad vindkraft, utan man måste ta med vindkraft med stöd åtminstone från PPA-systemet och då är det 50-90 % av vindkraften som är lönsam (varierar beroende på land), medan resten inte är det.
  • Tom Araya
    Padirac skrev 2025-09-04 19:56:49 följande:
    Enligt länkad artikel tror Vattenfall på en lönsamhet för vindkraften

    'Å andra sidan klargör Vattenfall att man alltjämt tror på vindkraften.
    Elektrifiering i kombination med ?Europas fortsatta behov av att fasa ut fossil elproduktion talar för en fortsatt stark efterfrågan på vindkraft? enligt årsredovisningen för Vattenfall Vindkraft AB.'
    Vad talar för att det är just vindkraft som efterfrågas som fossilfritt alternativ?
Svar på tråden Regeringens el-fiasko