Inlägg från: Anonym (Ditt ansvar) |Visa alla inlägg
  • Anonym (Ditt ansvar)

    Hur berätta om otrohet?

    Sagoflickan skrev 2021-03-24 22:55:42 följande:

    Först och främst är du ingen hemsk människa. Du är just en människa och du har begått ett fel. Ett av de mest vanliga felen i världen faktiskt. Du är ångerfull, skamsen och lider kval vilket tyder på att du är en bra människa. 

    Jag tycker inte du ska berätta. Eller så ska jag inte säga för valet är ditt men jag tycker det är helt OK om du väljer att inte berätta. Detta säger jag ur erfarenheten att vara den bedragna vars man inte berättade men jag fick reda på det från annat håll.

    Jag har aldrig förebrått min man för att han inte berättade utan förstår honom helt och fullt. Jag hade själv inte berättat om jag var otrogen om det inte var så att jag ansåg risken för avslöjande som överhängande. De flesta anser det vara fel att inte berätta men merparten av dessa skulle inte berätta om de själv var otrogna så dubbelmoralen är hög i denna fråga. 

    Min man mådde otroligt dåligt över att sin hemlighet och han övervägde att berätta för mig många gånger. Han vankade av och an med ångest hemma och med mitt nummer uppe på mobilen redo att trycka på "ring". Han gjorde det aldrig för han tänkte att så länge han inte berättade så hade det bara hänt honom. Han förtryckte det som hänt så gott han kunde men om han berättat hade det blivit verkligt och det kändes inte verkligt för honom. Han insåg vad vetskapen skulle göra med mig och han valde att bära tyngden själv. 

    Jag förstår som sagt hans resonerande. Överväg riskerna med att han får redo på det från annat håll med vad du tror konsekvenserna av ett berättande gör med honom samt försök avgöra om du klarar av att leva med bördan av hemligheten.

    Det finns en sanning i uttrycket "Det man inte vet har man inte ont av". Jag ska tillägga att jag tycker att magnituden av otroheten är viktig i det hela. Din otrohet, liksom min mans, är inte av den allvarligaste karaktären. Jag önskar att jag fått fortsätta leva lyckligt med min man utan den här vetskapen som nu blev påtvingad mig av en person som inte känner mig och vår familjesituation överhuvudtaget utan tyckte sig ha rätten att inverka så djupt i våra liv för att hon själv mådde bättre av det.

    Nedan är en länk till ett TED- talk jag varmt rekommenderar både dig i den situation du befinner dig nu samt dig och din man i den situation ni kommer hamna om du väljer att berätta. Kan säga att jag och min man älskar varandra djupt och har det otroligt bra tillsammans även om otroheten fortfarande är närvarande. Man får välja om det ska förgöra en eller stärka en.


    Tack för ett bra inlägg i tråden och för en bra länk.

    Du beskriver problemen på ett bra sätt som verkligen kompletterar och sätter perspektiv på mycket annat som skrivits i tråden.
    Dina erfarenheter från din egen utgångspunkt är värdefulla för TS och även för mig och andra.
    Mycket i din beskrivning förmedlar och berättar du på ett mycket bättre sätt än vad jag förmår.
    Tack Sagoflickan.

    (Hoppas du inte blir kapad vid fotknölarna bara för att du inte lagt fram bevis och källförteckning, eller för att någon inte delar din uppfattning i alla detaljer...)
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Anonym (FYI) skrev 2021-04-13 12:19:29 följande:
    På något sätt verkar det som uppmärksamhet är ledordet för otrogna. (Io.f.s inget nytt)

     Först otrogen för att få bekräftelse
    Sen ännu mer bekräftelse genom att berätta om det här. Pyttsan att det är hjälp som efterfrågas. 
    Men, inbillar du dig verkligen att TS och andra skriver sina trådar för din skull och inte främst för sin egen skull???

    Om du eller TS eller vem som helst startar en egen tråd så har ju trådstartaren ingen som helst skyldighet mot var och en som frivilligt väljer att skriva och att delta i tråden.
    Som trådstartare väljer man ju helt själv vad man vill skriva och vem man vill besvara i sin egen tråd.

    Jag är helt övertygad att du FYI som en självklarhet skulle anse dig ha en oinskränkt rättighet att själv bestämma vad du vill skriva i din egen tråd och att du skulle anse dig ha rätt att själv bestämma vem du vill svara och vem du vill strunta i.

    Pyttsan att du FYI har erbjudit TS någon som helst hjälp i tråden, trots alla dina inlägg! 
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Anonym (FYI) skrev 2021-04-13 13:12:31 följande:
    Hur är det med läsförståelsen...Bekräftelse = Sin egen skull !
    Hur som helst gäller att:
    Pyttsan att du FYI har erbjudit TS någon som helst hjälp i tråden, trots alla dina inlägg! 
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Tack för uppdatering och vad skönt att du har kunnat fatta ett genomtänkt beslut som säkerligen är det bästa för dig och för dina nära och kära.

    De medlemmar i tråden som har gått till personangrepp borde verkligen skämmas för när de så uppenbart saknar egen förmåga att skilja på sak och person så borde de inte ens skriva ett enda inlägg i någon enda tråd.

    Jag har sagt det tidigare och jag tycker det är utmärkt att du har tagit hjälp av en terapeut.
    Det finns självfallet både bra och dåliga terapeuter, precis så som för alla andra yrkeskategorier.
    Men en sak torde vara helt säker: Vilken terapeut som helst är en bättre samtalspartner och kan ge dig bättre råd än vad några inbillade "experter" i en tråd på FL någonsin kan.

    Jag är glad för jag tror att du själv kunnat skapa en grund för dig att gå vidare, i din egen förankring, och få ditt och därmed också ert gemensamma liv att fungera i framtiden, så bra som du förmår.
    I den situation som du har försatt dig i så har du har övervägt allt så gott du kan och du har fattat ditt beslut för att efter bästa förmåga säkerställa att inte riskera att förstöra er familj och din relation till din man, minimerat risker för att barnen ska ta skada och för att på bästa sätt inte ställa till med några problem för andra i din och i er närhet och omgivning.


    Ingen i denna tråden, och ingen överhuvudtaget, har kunnat motsäga att otrohet förekommer och i långvariga förhållanden är det med stor sannolikhet rätt vanligt att det förekommer någon gång under årens och livets gång.
    Med största sannolikhet förblir de flesta otroheter aldrig avslöjade eller kända överhuvudtaget.

    Det beslut du har fattat är inte unikt utan snarare med stor sannolikhet rätt vanligt. Du är absolut inte ensam om att ha försatt dig i denna situationen och du är absolut inte ensam om har valt den väg som du har valt, alltså att inte berätta.
    Du har konstaterat att du själv i en motsatt situation skulle ha föredragit att få leva lyckligt ovetande hellre än att får reda på det, liksom jag och flera andra också skulle föredra att slippa veta.


    Oavsett vad olika tyckare skriver i denna tråden och i andra sammanhang så är det högst sannolikt att många otrogna klarar av att gå vidare både med kärleken och med familjelivet utan att otroheten överhuvudtaget kommer fram, vare sig i närtid eller i framtiden.

    De som blivit utsatta för otrohet utan att veta något om det går givetvis vidare i livet helt opåverkade.
    Kärleken, familjen, barnen, släkt och vänner, arbetskamrater, etc, etc, alla går vidare och allting i livet går vidare precis så som om inget hade hänt.
    Med allra största sannolikhet är det ett rätt så vanligt scenario ute i verkligheten.

    Ditt scenario och ditt beslut är sannolikt rätt så vanligt och i din situation så tror jag att du har fattat bästa möjliga och helt rätt beslut. Förhoppningsvis är du idag med dina erfarenheter en klokare och mera ansvarstagande person till nytta och glädje för familjen, din man, för barnen och många andra.

    Jag önskar dig och din familj all lycka i framtiden SkålSolig
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Hoppas att inte någon enda person i tråden är ute efter att mest bara försöka hänga TS (igen...) och att frågor eller synpunkter inte är avsedda främst för att hänga eller provocera?

    Även om man själv har en annan åsikt än TS (och andra) så har vi alla samma möjlighet att välja att se på saken ur ett mänskligt perspektiv.
    Om man vill så är var och en fri att stödja en annan människa hellre än att kapa eller hänga personen.
    Om man inte anser sig själv ha förmåga vara stödjande för en annan medmänniska så har var och en åtminstone möjlighet att göra sitt personliga val att avstå från att hänga någon.

    Var och en har möjlighet att vid varje tillfälle fatta sitt eget beslut hur man själv väljer att bemöta en medmänniska (trots att man har en annan åsikt)... 

    Jag har valt att stödja TS (även om jag också framfört rätt så hård kritik) och jag skulle utan minsta tvekan vilja erbjuda mitt stöd även till TS man, om han hade en tråd här på FL.
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Anonym (FYI) skrev 2021-05-18 13:37:45 följande:
    Det skulle vara jäkligt intressant att få reda på terapeutens för/emot.
    Jag menar...Det är ju en himmelsvid skillnad på ts
    Anonym (FlisanLisa) skrev 2021-05-17 20:45:32 följande:

    Jag har insett att om jag berättar så är det en 30/70 att vi tar oss igenom det. Jag känner däremot att jag inte vill ta den risken, utan vill hellre glömma det som hänt, och gå vidare, med insikten vad jag nästan har förlorat. Personligen har jag insett att jag själv hade varit lyckligt ovetandes istället för att riva upp familjen. Det är i min personliga förankring jag väljer att ta beslutet att inte berätta, men även för att jag kan leva med mitt misstag, försöker gottgöra det så gott jag kan för hela familjen hela tiden. 



    Redan tidigt gav jag TS rådet att kontakta en terapeut och vissa i tråden ansåg sig ha anledning dissa detta förslag. Varför framkom nog aldrig..?
    Jag tycker TS tog ett klokt beslut att skaffa sig någon att samtala med.

    Det är väl givet och självklart att det är en skillnad på TS före och efter att ha gått igenom denna dramatiska tid?

    Jag för min del förutsätter att terapeuten inte har kommit med några konkreta för/emot.
    Då skulle jag hellre våga inbilla mig att terapeuten har hjälp TS att sortera ut sina egna känslor och sina egna för/emot?
    Den uppfattningen får jag av TS senaste inlägg och bl a av
    "Det är i min personliga förankring jag väljer att ta beslutet att inte berätta"
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Anonym (jaha) skrev 2021-05-18 18:05:42 följande:
    Sådär som du gör med TS partner menar du? Ja du är onekligen en stor humanist och rena skolexemplet på empati och "medmänsklighet" Oskyldig

    Japp du har valt att stödja TS eftersom dina moraliska värderingar och egoistiska livsfilosofi sammanfaller med hennes. Hennes partner skiter du fullkomligen i men visst är det lätt att lite cyniskt erbjuda TS partner sin fiktiva hjälp i ett fiktivt scenarion som man vet aldrig kommer hända...
    Som vanligt väljer du att uppträda på det vidrigaste sätt du förmår.

    Läs mitt inlägg en gång till och läs sakta HELA inlägget så kanske du ger dig själv en liten chans att bättra dig.

    I mitt inlägg skrev jag, citat:
    "jag skulle utan minsta tvekan vilja erbjuda mitt stöd även till TS man, om han hade en tråd här på FL"

    VAD I DETTA ÄR DET SOM DU INTE KLARAR ATT FÖRSTÅ?

    Försök att skilja på sak och person, försök vara lite mera saklig, försök att släppa dina svinaktigheter.
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Anonym (FYI) skrev 2021-05-18 18:27:41 följande:
    Ok, då skulle det vara intressant att höra vad terapeuten har hjälpt ts att sortera så hon kommit fram till att chansen är 30/70...Vilket som är 30 och vilket som är 70 är dock oklart.
    Nä, för mig är det inte det minsta oklart.
    Jag respekterar fullt ut om TS nu har släppt den här tråden och för alltid helt släppt de mycket tveksamma personer som bara strävar efter att döma och sänka henne och med det också strävar efter att sänka hennes nära och kära.

    Den allra största respekt om hon nu väljer ägna sig åt oändligt mycket viktigare och trevligare saker, för sig själv, för sin man och för sin familj.
  • Anonym (Ditt ansvar)
    Anonym (FYI) skrev 2021-05-18 19:12:00 följande:
    Du har ju minst lika svårt att fatta precis som du anklagar Jaha för att göra.
    Jag skriver att det skulle vara INTRESSANT att få höra. Förväntar mig alltså inte att ts skulle redogöra eller ens svara mer.
    I så fall verkar du ha svårast av alla att fatta.
    Visa var jag har skrivit något om att det INTE skulle vara INTRESSANT.

    Försök du också visa att du respekterar att TS har viktigare saker att ta itu med här i livet än att svara på det som av vissa i den här tråden nu har gjort till rent strunt.
  • Anonym (Ditt ansvar)
    TS valde för en tid sedan att vara otrogen. Oavsett vilken dum eller fruktansvärd handling det var så är det gjort och går inte göra ogjort. De är den verklighet som råder och den verklighet TS har att förhålla sig till.

    TS har fattat ett genomtänkt beslut som, med de förutsättningar och den verklighet som nu råder, säkerligen är det bästa såväl för henne som för hennes man och för alla nära och kära.
    Ingen i den här tråden känner till förutsättningarna bättre och ingen kan ha underlag för att fatta beslutet bättre än TS själv.

    De (den?) medlemmar i tråden som gillar gå till personangrepp borde verkligen skämmas för när de så uppenbart saknar egen förmåga att skilja på sak och person så borde de inte ens skriva ett enda inlägg i någon enda tråd.

    Mycket bra att TS tog hjälp av en terapeut för vilken terapeut som helst är självfallet en bättre samtalspartner än vad några inbillade, och kanske skadade?, "experter" i en tråd på FL någonsin kan.

    I den rådande situation som TS har försatt sig i så har hon försökt överväga allt, tagit sitt ansvar och fattat sitt beslut för att säkerställa att inte riskera förstöra familjen, att inte känslomässigt skada sin man och minimerat risker för att barnen ska ta skada.

    Om TS i stället hade valt fatta beslutet att berätta, för att lätta sitt hjärta eller för att skjuta över ansvaret på sin man, så hade hon givetvis riskerat att förstöra familjen, riskerat att känslomässigt skada både sin man och barnen på ett mycket allvarligt sätt. 

    Det spelar ingen roll vilka känslor eller åsikter man har, spelar ingen roll hur fruktansvärd man anser hennes handling var, spelar ingen roll vilka fula ord och uttryck man gillar använda, så kan ingen på saklig grund motsäga allt detta.
Svar på tråden Hur berätta om otrohet?