Anonym (El korkad) skrev 2022-04-13 21:40:40 följande:
Nej, betalar inte för värme. Har inget sätt att sänka temperaturen inne heller, utöver att öppna fönster. Inga element är på ens mitt i vintern, det behövs inte, det är ofta för varmt ändå.
Nope, ingen tvätt eller tork i lägenheten. Jag har en bänkdiskmasin som går typ varje dag.
Hur stänger man ens av stand-by? Min tv till exempel har ju absolut inga knappar på sig. Jag vet att den står stand-by när den inte är på för den lilla röda lampan lyser. Ska jag dra ur kontakten?
Släcka är jag lite dålig på, jag är lite mörkrädd. Jag ska bli bättre på det. Samtidigt som jag är ljuskänslig. Jag kanske ska köpa svagare lampor, det kanske hjälper elräkningen lite?
Då låter det mycket, har någon kopplat in sig på din el tro?
Vi är fyra vuxna personer varav en är hemma hela dagarna och vi har minst tre datorer i gång nästan hela dagarna, tv;n i standby och tänker inte på om vi använder ugnen eller inte och kan nog låta kylen stå öppen lite för länge. har iofs sällan lampor på i rum vi inte är i, men har en fönsterlampa på dygnet runt i princip.
Dyraste elräkningen vi har haft är omkring 450 kr, nätavgift inräknat.