Inlägg från: Cheers |Visa alla inlägg
  • Cheers

    Public service – ett omöjligt uppdrag?

    Anonym (Sert) skrev 2025-06-13 22:37:36 följande:
    Efter Bondetåget 1914 har sveriges kung inte påverkat riksdagens på något direkt sätt. Så det var enbart en formalitet att den gamla skrivningen i regeringsformen kvarstod, innan den nya antogs.

    Tiden i stort sett från 1932 till 1976 regerade socialdemokraterna Sverige, ibland tillsammans med ett stödparti, ofta Bondeförbundet. Det klart att de inte förde en konservativ politik! 
    Jag vet att skrivningen om kungens styrande makt var obsolet men 1973 års regeringsform innebar en stor förändring. Jag är också medveten om det socialdemokratiska regeringsinnehavet men min poäng är att samhället i stort var mindre vänstervridet på 1950-talet.  Det var det jag syftade på.
  • Cheers
    Anonym (Sert) skrev 2025-06-14 13:55:40 följande:
    I alla politiska beslut var det mer vänstervridet eller höll på att bli det genom ny lagstiftning.

    När det gäller rätten till abort var den inofficiellt införd redan före 1974, när lagen kom. Men den möjligheten fanns inte på 50-talet, de som hade råd for till Polen för en säker abort. Övriga fick gambla med sitt liv. 

    Men det fanns preventivmedel fritt att tillgå även på 50-talet, även sådana som kvinnan kunde styra över.

    Däremot var makarna sambeskattade, vilket medförde att det ofta inte lönade sig så bra att kvinnan jobbade om maken var högavlönad. Det fanns därför gott om äldre uttråkade hemmafruar som mådde dåligt psykiskt.
    Eller som städade på ett maniskt sätt. 

    Kommunen byggde tevliga bostadsområden till alla. Staten hjälpte till så att det skulle vara möjligt för en familj att bygga eget enfamiljshus.

    Sedan, i slutet på miljonprogammet av byggande av nya bostäder, lyckades byggindustrin övertyga politikerna om att enorma områden med höga, likadana prefabricerade hus, byggda i rader utan gårdar, men med p-däck, var billigt och bra. Med platta tak och ofta med grå betongfasad.  Så då fick vi områdena ingen vill bo i. Men det var i slutet av 60-talet.

    Anledningen till de socialpolitiska förändringarna som genomfördes var ju att förbättra livet för alla. Barnbidraget var redan infört och skolmåltiderna började också införas under 50-talet. Man var mån om att alla skulle få det bättre. 

    Folkskolan och realskolan ersattes av en  nioårig grundskola 1962 och därmed inleddes förfallet av den svenska skolan. Jag räddades  isista momangen och började i läroverket efter sex år i folkskolan som var en utmärkt institution. Förändringen gjordes av egalitära skäl och den första benämningen ?enhetsskolan" talar sitt tydliga språk.


    Studentexamen avskaffades 1968 av vänsterpolitiska skäl. Ett stort misstag och ett dråpslag mot den gamla kunskapsskolan.


    Den allmänna värnplikten avskaffades 2010 efter en lång nedrustningsperiod i Sverige med försvarsministrar  som Roine Carlsson som ogillade flottans befäl som med sina guldgaloner bara ville glänsa på kommandobryggan på  sina plåtschabrak. Det gällde nya kustkorvetter som Roine var emot. En försvarspolitik som bestäms av klasshat. Jösses.


    !982 kunde kvinnor fullt ut tjänstgöra som präster utan inskränkningar. Förändringen var inte motiverad av teologiska skäl utan av vänsterkrafternas feministiska politik.


    Enligt skollagen från 2011 är skolavslutningar i kyrkan inte tillåtna om det finns kristna inslag som bön eller välsignelse. Sången "Den blomstertid nu kommer" är dock fortfarande tillåten... Jag minns själv hur vi tågade från skolan till kyrkan med svenska flaggan i täten. Prästen i predikstolen sa några Guds ord och det var mycket högtidligt. Problemet är enligt vänstern att att alla de muslimska invandrarbarnen kan bli kränkta av det kristna budskapet.


    När den lesbiska biskopen (!)  Eva Brunne bjöd in muslimer till Katarina kyrka täckte de således  över de kristna symbolerna i kyrkan. Den tidigare ärkebiskopen Ante Jackelén hade det muslimska Allahu Akbar! som valspråk. Det är det muslimer skriker när de skjuter, mördar eller spränger. Obs att det inte är ALLA muslimer som skjuter, mördar eller spränger. Bara så ni vet.


    I samma veva som Brunne blev biskop 2010  röstade Svenska kyrkan ja till att införa homoäktenskap. Svenska kyrkan ansåg före ändringen 2010, och har alltid ansett, att äktenskapet är ett heligt sakrament och ett heligt förbund mellan man och kvinna, instiftat av Gud för ömsesidig hjälp och kärlek och släktets fortbestånd. Det ses som en oupplöslig union och grunden för familjen och samhället  och har en viktig social funktion i att bevara och föra vidare traditioner och värderingar. Det gillar naturligtvis inte vänstern utan de hatar det, så bort med allt sådant.


    Ja det var skolan, försvaret och kyrkan, hur det var och hur det blev. Så har vi kulturen. Här en utmärkt essä av David Andersson på Axess om den extrema vänstervridningen. Läs den! Jag kunde inte ha skrivit bättre själv!


    https://timbro.se/smedjan/nar-vanstern-tog-kultursidorna/

  • Cheers
    nihka skrev 2025-06-16 01:22:11 följande:
    OK. Ingen tackar dig för din rapport om din syn på nåt.
    Men sorgligt är det med all vänstervridning. Inte av "högern" utan generellt i Sverige. 
  • Cheers
    Anonym (Sert) skrev 2025-06-16 19:57:56 följande:
    Jag kan hålla med om att det är konstigt att täcka över kristna symboler i en kyrka,, det hände dock vid ett enskilt tillfälle, men det där arabiska valspråket betyder väl bara att Gud är stor?  Eller kommer jag ihåg fel där?

    Varför kan man inte vara lesbisk och präst, vad har lesbiskhet med andlighet att göra? Om man är intresserad av kyrkan som en andlig rörelse, så är väl det huvudfokus.
    Du har förstås rätt i att äktenskapet i den protestantiska kyrkan (till skillnad från den katolska) inte är ett officiellt sakrament. Där skrev jag fel. My mistake. Men det är i alla fall ett heligt förbund mellan man och kvinna, instiftat av Gud. Nej, visst så dum jag är. Inte det heller. 

    Ja det är mycket som förändras och man får vara glad ändå. Var glad, som de sjunger i Frälsis. Jag gillar Frälsis.

    Och självklart ska folk få vara homosexuella. Och gifta sig i kyrkan eftersom gamla kristna påhitt ändå inte längre betyder något.

    Men jag drar gränsen vid kvinnliga, lesbiska biskopar. Bäst är väl en svart, kvinnlig, lesbisk biskop kan jag tänka.

    Ja, Allahu Akbar betyder att Gud är stor och det är också muslimernas stridsrop när de begår terrorattentat - och den förra ärkebiskopens valspråk. Det är bara så sjukt
  • Cheers
    Snälla Killen skrev 2025-06-17 23:41:44 följande:
    Tiden är i ständig rörelse i en viss riktning och det är just därför det är helt poänglöst att ens försöka vrida den i motsatt riktning. Alla klockor som inte är i synk med nutiden går helt enkelt fel...

    Även kyrkan behöver anpassa sig, precis som alla oss andra behöver göra genom vår fortsatta och oundvikliga resa in i framtiden 🙂

    Alla som strävar till något som fanns och var i det förgångna glömmer alltid en viktig aspekt i sitt resonemang. Nämligen att dåtidens förutsättningar för att det kunde vara just så, där och då, var annorlunda jämfört med förutsättningarna vi har idag.

    Tråkigt när extremister kapar ifrån början icke extremistiska budskap och förvandlar det till sin nutid. Historien är full av såna exempel i alla dess former och tempus (pluskvamperfekt, presens och futurum).

    Ett bra exempel är svastikan. Symbolen som ursprungligen användes som en symbol inom olika kulturer (långt innan 1920-talet) och som symboliserade lycka och balans, men som helt tappade sin betydelse och istället blev en symbol för förtryck och folkmord och är numera förbjuden att visas i publika sammanhang. 

    Allahu Akbar är heller inte ett utryck för något fientligt, i sin ursprungliga form, men som tyvärr har blivit kopplat till något negativt de senaste decennierna.

    Dagens högerextrema rörelser har mer eller mindre övergett olika symboler och har istället börjat kapa nationers flaggor rakt av (väldigt fräckt) och börjat anklaga oliktänkande för att inte vara tillräckligt goda patrioter eller tillhöra den extrema vänstern och som älskar muslimer (och Gud vet vad) 😇

    "NO Kings" protesten i USA är ett bra exempel på när vanliga medborgare tar tillbaka flaggan ifrån en regim som visar NOLL intresse av demokrati, heder, lagar och regler...

    Dags även här att rycka ifrån flaggan ifrån de som egentligen enbart är ute efter att splittra samhället och som aktivt motarbetar vanliga medborgares och företagens intressen, innan de ens får chansen att komma till makten.

    Det gör vi tillsammans med lesbiska biskopar och hederliga muslimer, hinduister, ateister osv. Nutiden och framtiden kräver att vi samarbetar och inte tvärtom. 🇸🇪
    Du är verkligen SNÄLL och skriver så fint och idealistiskt så att man nästan får en tår i ögonvrån. Vi fattar varandras händer och sjunger Kumbaya! Ditt engagerade inlägg mot högerextremismen skulle välkomnas i vilken vänstertidning som helst.

    Vi måste alla anpassa oss till den nya tidens ideal som du företräder med bl.a. svarta, kvinnliga, lesbiska biskopar. Det är precis rätt åsikt i vänsterkretsar!

    Skicka inlägget till Aftonbladet, Arbetaren eller Flamman eller vilken vänsterblaska du föredrar!  Jag är säker på att de delar din åsikt om att alla som inte, liksom förra ärkebiskopen Ante Jacklén, tjusas av muslimernas Allahu Akbar! är högerextremister, minst, som aproprierat både hakkorset och den svenska flaggan.

    Snart beskylls väl talmannen i Sveriges Riksdag för att vara nazist för att han kan recitera Fänriks Ståls sägner utantill. En bakåtsträvare som inte förstått den nya tid som du företräder. 

    Här en annan som välkomnar den nya sköna värld som tillhör hans meningsfränder:

    ("Tomorow belongs to me") :





     

     
      
  • Cheers
    Anonym (Sert) skrev 2025-06-18 10:27:03 följande:
    Nu har Sverige ingen svart kvinnlig lesbisk biskop. Men vad i själva den kristna tron skulle utesluta en sådan person från biskopsämbetet?
    Det ligger ju i sakens natur. 

    Oskyldig
  • Cheers
    Anonym (Sert) skrev 2025-06-18 10:38:10 följande:

    De tidigaste nedteckningarna av evangelierna fick ofta kommentarer i marginalen från andra än de som från början nedtecknade själva evangeliet. Dessa marginalanteckningar fördes vid senare avskrivningar ibland in i den ordinarie texten.

    Idag finns det forskning som tyder på att att texten "kvinnan tige i församlingen" i första Korinterbrevet  är ett sådant senare tillägg. 


    Ja och genom dessa tillägg utvecklades och förbättrades förstås evangelierna. Det är som att den klassiska romerska rätten utvecklades och förbättrades vid en juristsola i Bologna på 1200-talet genom glossatorernas och postglossatoriernas randanmärkningar, s.k. glossor. Inget fel på tillägg. Det är ju ändå människoverk! Så alltså: Kvinnnan tige i församlingen. Helt motiverat. Inget prassel med kolapapper heller.
  • Cheers
    Anonym (Sert) skrev 2025-06-18 13:33:10 följande:
    Nej texterna anpassades senare till det då rådande samhällets politik. Kristendomen är en religion och ju närmare den ursprungliga texten, ju bättre. 

    Det var människosonen Jesus som instiftade kristendomen, och hans lära blev nerskriven av 4 personer. Sedan har apostlar lämnat efter sig fler texter. 

    Den blir inte bättre av att människor, med sina drivkrafter åt olika håll, går in och lägger till det som passar i stunden. Kristendomen är radikal i sin lära, men böjs alltid i sin tolkning av de samtida maktstrukturerna. 

    Läs evangelierna och se vad där står! Jesus sa t.ex om en äktenskapsbryterska som människor ville stena: "Den som är utan skuld kastar första stenen". Varpå folk gick hem istället. Han umgicks med före detta syndare och prostituerade. Tog en man ur en föraktad folkgrupp och gjorde hans handlande till ett föredöme i en liknelse. 

    Nej, du vill göra om kristendomen till ett redskap. Läs evangelierna och bestäm dig för om du gillar det du läser eller ej. 

    Varför ska en makthungrig påve t.ex., vara bättre att uttolka religionen än Jesus själv?
    Frågan om upphovsmännen bakom bibeltexterna är naturligtvis mycket intressant men att försöka gräva fram sanningar i den frågan avstår jag från. Det handlar ju f.ö. ändå bara om tro och nuförtiden kan man som bekant tro lite vad som helst - utom förstås att dagens läror om ras och kön o.s.v. ses som oantastliga. Könsbekräftande behandling ett sakrament, d.v.s. en helig handling? Man s.a.s. rättar i Guds plan som verkar ha gått fel. Är det så? Men kan det vara möjligt?
  • Cheers
    Anonym (Sert) skrev 2025-06-19 10:35:38 följande:
    Först säger du att religion bara är tro. Javisst, så är det ju!
    (Däremot vet man att 3 evangelier nedtecknades tidigt, när det fortfarande fanns ögonvittnen kvar, vilket var ovanlgt under antiken.)

    Sedan tar du, trots att du precis har avfärdat religion, in "Guds plan" som ett sätt att avfärda könsbekräftande behandling. Hur ska du ha det? Religion eller inte som argument?

    Eftersom jag inte är insatt i frågan så kommer jag inte att ta ställning till könsbekräftande behandling.

    Däremot vet jag att naturen inte är helt entydig alla gånger, det förekommer naturligt hormonavvikelser hos vissa individer och det händer att det är svårt att avgöra om att barn är flicka eller pojke när det föds. Ofta följer operationer på det.
    Det finns dessutom djur som är homosexuella osv. 

    När det gäller ras så har forsknigen sett att vi alla stammar ur människor från Afrika.  Ingen annan gren av homo sapiens har uppstått någon snnanstans.
    Det är ett polemiskt inlägg. Med en twist. Frågorna hopar sig när man kommer in på evangeliernas tillkomst och status. Samma sak om ras som bara finns en enda som det ju sägs medan rasfrågor samtidigt är högsta mode och juridiska texter talar om diskriminering p.g.a. ras. Så hur är man om man är rasifierad? Inte vit väl? Trans- och genusfrågorna är helt sanslösa med mängder av olika kön. Fast högsta domstolen i Storbritannien har nyligen fastslagit att det bara finns två, man och kvinna. Vilket alla med vettet i behåll redan visste. Könsstympning (könsbekräftande behandling) som ett sakrament var som sagt en twist som kanske inte håller vid en professionell teologisk granskning. Fast vem vet numera med homovigslar i kyrkan och när det nya progressiva tänkandet sätter in? Könsbekräftande behandling som ett nytt sakrament - det kanske i själva verket snappas upp av de progressiva i kyrkan som ett strålande radikalt förslag!
  • Cheers
    Snälla Killen skrev 2025-06-19 00:54:08 följande:
    Kära du, tack för dina fina ord och att du verkar ta till dig av mitt ack så snälla budskap 🙂

    Nutidens och framtidens ideal erbjuder givetvis väldigt många möjligheter men samtidigt väldigt mycket ansvar och, just av den anledningen, kan det vara bra att jag härmed förvarnar dig om en viktig detalj, innan du önskar söka medlemskap...

    Det en finns enbart EN grundregel:
    Kommer att tänka på Carola när hon var med i livets ord och skulle kräka upp djävulen famme inför församlingen. Vilka hemska kräkljud. Äckligt var det. Hon lär vara folkkär.

    PS Såg att Henrik Dorsin deltog i showen. Kunde tro det Han är också äcklig Typisk vänster. Har blivit väldigt populär har jag förstått.

    Här istället en artist som var lysande med små uttrycksmedel:



Svar på tråden Public service – ett omöjligt uppdrag?