Är sossarnas förslag om folkomflyttning en bra idé?
Den politik som förts under flera år av flera olika regeringar har varit ett svek mot de skötsamma personer dom bor i mindre bemedlade områden.
Det där stämmer inte. Det var Löfven som kraftigt stramade åt migrationspolitiken och som satsade på att utbilda och anställa betydligt fler poliser. Under hans tid ökade också bostadsbyggandet markant, och många av de straffskärpningar som trätt i kraft de senaste åren togs fram under hans regeringstid.
Stefan Löfvens regering ville dessutom göra något åt bostads- och skolsegregationen, men där saknade hans regering stöd i riksdagen (riksdagen har ju haft högermajoritet i snart 20 år).
Det är jättesvårt att få komma till Singapore, Nya Zeeland och Canada. Knappast något som svenska asylsökande med möjlighet att få återinvandringsbidrag har möjlighet till.
Nu har ju också Tyskland och Danmark tagit ett Eu-initiativ till att minska asylmottagandet kraftigt inom hela EU, så de vill nog inte heller ta emot våra asylsökande. Tyskland och Danmark har framhållits som goda exempel på integration i denna tråd. Men själva tycker de inte att integrationen i deras länder fungerar och de vill nu ännu mer begränsa asylmottagandet och placera asylsökande i tredje land för att göra det mindre attraktivitet söka asyl.
Arbetskraftsinvandrare har inte rätt till återvandringsbidrag.
SD:s och regeringens politik riskerar att kosta skattebetalarna upp till 350?000 kronor per välutbildad invandrare som väljer att lämna Sverige. Kvar blir sannolikt de flyktingar som saknar lika hög utbildning.
En riktigt usel politik, att vi skattebetalare ska finansiera en SD-sanktionerad brain drain - om ni frågar mig.
Alla exempel i artikel ån du refererar till handlar om högutbildade arbetskraftsinvandrare , dessa kommer absolut inte att få något återvandringsbidrag.
Du kan vara ganska säker på att det är de välutbildade flyktingar som först kommer att inkassera SD:s och regeringens utvandringsbidrag på 350 000 kronor och flytta till ett land där de kan få en bra inkomst.
Är du för en segregationsinriktad politik? En politik som separerar fattiga och rika och som separerar "svenskar" och invandrare?
Vill du att det i sverige även i framtiden ska finnas skolor och förskolor där nästan inga elever pratar svenska?
Språktest som krav för medborgarskap tror jag mycket på, kommer att skapa ett starkt incitament att lära sig svenska.
Flera av mina indiska kollegor som hittills varit ointresserade av att lära sig svenska börjar nu prata om att det kanske vore ide ändå att lägga tid på att gå SFI. För svenska medborgare vill de absolut bli, det är en riktig högvinst för dem, trots att de måste avsäga sitt indiska medborgarskap.
Det svenska passet är värt sin vikt i guld och det kommer att motivera många att lära sig svenska.
Redan hösten 2015, bara ett år in i mandatperioden, genomförde Stefan Löfvens regering en rad åtgärder för att kraftigt minska antalet asylsökande till Sverige. Då infördes tillfälliga gränskontroller mot Danmark och Tyskland samt krav på giltig ID-handling för att resa in från Danmark via Öresundsbron eller färja. Samtidigt meddelade regeringen att svensk migrationspolitik skulle anpassas till EU:s miniminivå.
År 2016 skärptes reglerna ytterligare: tillfälliga uppehållstillstånd blev norm i stället för permanenta, möjligheten till familjeåterförening begränsades och kraven för att få stanna av humanitära skäl höjdes. Många skyddsbehövande fick bara tillstånd på 13 månader, och bara de med flyktingstatus kunde i vissa fall få längre tillstånd. Syftet var att avlasta mottagningssystemet och pressa andra EU-länder att ta större ansvar.
Sedan dessa skärpningar har invandringen till Sverige sjunkit kraftigt.
PS. Den regering vars politik däremot ledde till en ökad invandring var den moderatledda alliansregeringen som styrde landet mellan 2007 och 2014.
Jag är inte helt säker påvar jag tycker om detta med folkomflyttning.
Kommer det att hjälpa?
Om tex Stockholms allmännytta från och med nu ger förtur till arbetslösa invandrare med dåliga kunskaper i svenska , dvs de som ännu inte integrerats , om dessa får förtur till de attraktiva lägenheterna i Stockholms innerstad , kommer det att hjälpa? Kommer detta automatiskt göra att de integreras?
Kommer det att upplevas som rättvist?
Infödda svenskar har kanske köat i 30 år och så får en invandrarfamilj utan kötid förtur?
Forskningen är tydlig: segregation är skadligt för ett samhälle, både när det gäller ekonomisk segregation, där fattiga och rika lever åtskilda, och när det handlar om uppdelning mellan infödda och invandrare.
Sverige var tidigare ett mer sammanhållet land, men politiska beslut från den moderatledda regeringen på 1990-talet har kraftigt ökat både bostadssegregationen och skolsegregationen. Det har gjort Sverige till ett sämre land att leva i.
Det är hög tid att våra politiker agerar för att bryta segregationen.
Ingen har föreslagit att invandrare ska kvoteras eller att privata hyresvärdar inte ska få välja sina hyresgäster, så varför ifrågasätter du något som ingen ens har lagt fram?
De förslag som Socialdemokraterna faktiskt har presenterat handlar om att minska segregationen genom att kommuner ska bygga fler hyresrätter i väletablerade områden och att det ska byggas mer bostadsrätter och småhus i eller nära utanförskapsområden. Dessutom vill man ställa högre krav för att bosätta sig i områden med stora sociala problem, eftersom dessa redan är hårt belastade och inte klarar av att ta emot fler utsatta hushåll.
De med stora sociala problem, som inte längre får flytta till utsatta områden. Vart skall de då flytta? Privata hyresvärdar lär inte ta emot dem, och man skall inte begränsa äganderätten.
Var skall de med stora sociala problem bo?
Kommunerna behöver fördela människor med stora sociala problem mer jämnt över olika delar av kommunen. De utanförskapsområden som hittills fått bära hela bördan måste få en paus från ytterligare belastning, tills dess att området inte längre klassas som ett utanförskapsområde.
Det är ungefär som med migrationen: Sverige, som under lång tid tog ett oproportionerligt stort ansvar för flyktingmottagandet, behöver också få en möjlighet till återhämtning och fokusera på att de flyktingar som redan har kommit faktiskt blir integrerade innan nya stora grupper tas emot.